Královna řeky

• Nový Zéland River Queen (více)

Nový Zéland, 1868, Sarah O´Brien (Samanta Morton) vyrůstala mezi vojáky na vojenské základně na Te Awa Nui - Velké řece. Jako mladá otěhotněla s maorským chlapcem a porodila syna. O sedm let později jejího syna unesl jeho maorský dědeček. Sarah od té chvíle zasvědcuje svůj život jedinému přání - znova se shledat se svým synem. Od svého jediného přítele Doylea (Kiefer Sutherland) - psychicky zlomeného vojáka ale pomoc očekávat nemůže. Časem se jí naskýtá šancem jak svého syna opět spatřit. Je totiž přivoláýna k nemocnému náčelníkovi vesnice a postupně si zvyká i na život v maorské vesnici.
Sarah využívá svých lékařských dovedností a uzdravuje náčelníka. Ale idylický život ve vesnici končí ve chvíli, kdy pochopí, že náčelníka vyléčila jen pro to, aby vyhlásil válku kolonialistům - lidem, kteří jsou pro ni stále přátelé, její jediná rodina. Její zoufalství se ještě prohlubuje, když ji syn sdělí, že se zapojí do bojů a nevrátí se s ní po řece zpět.
Když pak nadchází chvíle rozhodnutí, musí si Sarah jednou provždy vybrat. Vrátí se ke svým evropským kořenům nebo bude následovat svého syna mezi Maory? (oficiální text distributora)

cab

Musim jen se souhlasem kvitovat komentar Cervenaka, jen s tim rozdilem a doplnenim, ze tri hvezdicky jsou az prilis, protoze nuda a nejistota v rozhodovani, kterym smerem se film ma vyvijet a na co se zamerit, jsou jedny z nejvice rusivych faktoru celeho snimku. Krasna priroda a dobri herci nestaci vytvorit dobry film. 40% ()

DannyBoy80

Nádherně nasnímané Novozélandské exteriéry, to je hlavní přínos filmu. Herecky je to sice docela dobře zvládnuto, ale největší problém mám s docela chaotickým dějem a různýma motivacema, které se, zdá se, mění každou minutou. Film o ženě, která je rozpolcena mezi dvěma stranami nepřítele, kde u každého má svého muže. ()

sona123

Jednu hvězdičku za vizuální počin, některé záběry byly opravdu kouzelné. Ale co ten zbytek? Netuším, proč zde hrál Stephen Rea - mihl se tu asi na 5 minut a jeho postava tu byla zcela zbytečná. Trošku si tím u mne pohoršil, je to můj oblíbený herec a vždy vybíral dobře. Tak..největší průser jsou postavy ve filmu, a to všechny. Totálně neprapracované, vrhnuté na plátno, když se to hodí, pak zase mizí a objevují se, bez jakékoliv logiky. Hlavní hrdinka se pokusí si svůj život zapsat, aby pochopila, o čem byl...ale obávám se, že si to napsala nějak špatně, protože toto byl totální zmatek a binec. O co tu jde? Sarah se zamiluje do Maora, ten ale brzy zemře a ona zůstane bezprizorní, těhotná...vrací se k otci, který jí to má za zlé. Otec je v armádě bojující s Maory. Brzy Sarah opustí, poté, co ji Maorové unesou syna. Ona zůstává u armády a hledá ho. To se jí povede. Potud to má ještě jakýsi smysl, ovšem co se začne dít poté...spoilerové střípky: je s Maory, pak najednou lusknutím prstu přeběhne k Britům, vzápětí míří na syna zbraní a chce jej zabít...je s Britem, obleče si svatební šaty, odběhne k řece, kde se začne líbat s Maorem...ten chce, aby šla s ním, ale ona mu řekně, že je vše pokažené a vrací s k Britům, i když ji tu vlastně nic nedrží...psychoza hadra, ale tady se okolí tváří, že je vše jasné a v pořádku. No mně to nebylo jasné vůbec a čekala jsem, co se stane v dalších minutách - přilétnou Marťani? Stát se může cokoli. Je to totální blábol, vůbec ale nevím proč, šlo to určitě natočit dobře a zajímavě. Ale abych končila pozitivně, Cliff Curtis byl sladký a Samantha Morton, hlavní hrdinka, kterou jsem doteď nikdy nepostřehla, mě uchvátila (nemluvím o postavě, kterou hrála) - je to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá co by mainstreamové herečky, taková naše Petra Špalková, velmi milé... ()

conery1

" Kradnete pôdu našim mŕtvym. Keby tu bol pochovaný aj sám Ježiš Kristus, tak tú pôdu vyklčujem." Ďalší z príbehov o šírení " civilizácie " bielou rasou. Človek sa ľahko stratí medzi znepriatelenými stranami, ak pozerá na svet očami skutočného človeka. Človeka milujúceho život. A to sa práve stalo Sáre. " Bojuj za to, čo máš v srdci." Bojovala a zvíťazila. ()

JanPancir

Jedna hvězda za přírodu v, které si film odehrává. Jinak nesmylsný zvrat střídá druhý ještě nesmyslnější a pořád dokola... ()

Narciska

Magické kouzlo, jiné plynutí času, podmanivá hudba. Není zde kladných hrdinů, jsou tu jen lidé, loutky neseny řekou osudu, obdařené vůlí, která nám dává schopnost se osudu postavit nebo náhle směr cesty změnit. Je to příběh, kde není času se pozastavovat nad událostmi, které se nás netýkají, ale kterých je hodně a naši duši poznamenávají. Ústřední námět je bojem - s řekou, Maory, Brity, osudem, sebou samým... a nese se v mystickém, ale též velmi živočišném duchu... Protinožci mají velmi atypickou kameru, není to prvně, co jsem si toho všimla a nechápu, v čem rozdíl spočívá, ale přináší zcela nový vizuální rozměr... ()

mala_kea

Za tu novozélandskou krajinu musím přidat hvězdu navíc, ta se prostě v paměti neztratí. Co se ale ztratí, je zbytečně chaotický děj, ve kterém chvílemi nevíte, kdo se je s kým, kdo koho zabil a nebo o co vůbec jde. Naštěstí skvělý výkon Samanthy děj lehce přibližuje, ale nevysvětlí. Každopádně, ukázky z bojů jsou na oplátku natočené skvěle-nechaoticky. Příběh si prostě hraje na něco, co ve skutečnosti nazahraje ani na 90%. Wardovi však patří dík, že do role Doyla obsadil právě Kiefera, protože tomu ta role více než sedne a opět provádí poměrně slušný herecký výkon. ()

dogma97

Pěkná kamera (kompozice záběrů), výprava a kostýmy, herci mužských rolí - to jsou přednosti filmu. Hlavní hrdince (Samantha Morton) věřím jen tu ustrašenou matku, pro všechny ostatní polohy ústřední postavy snímku jí schází charisma. O zmateném příběhu tu píše skoro každý, jen bych se opakoval. ()

jafuska

krásný film o lásce, boji za svou čest, svůj kmen, hrdost, nádherná příroda, nemám k tomu co vytknout, super ()

k.rakonos

Velice zajímavé historické drama s romantickou zápletkou na pozadí drsné války Britů a původních maorských kmenů uprostřed divoké novozélandské přírody. Prostě pět hvězd. ()

peproch

Skloubit dobrodružství, emancipaci, lásku a péči šlo Sarah (SM) fakt obtížně, hledá kompromisy v novozélandské divočině v 2. polovině 19.stol. To je romantika, nikoli zamilované slinty ()