I Just Wanted to Be Somebody

Režie:

Jay Rosenblatt

Fenton Johnson (vypravěč)

boogieman

Typ dokumentu sledujúci historickú udalosť a jej dopad na človeka - hodnota tohto dokumentu s odstupom času len narástla. Sledujeme jednu z verejných osobností anti-gay hnutia na Floride, resp. v USA. Po počiatočných úspechoch hnutia koncom 70.tych rokov, sa postupne presúvame až na začiatok nového milénia, kedy je život hlavnej postavy v dôsledku jej aktivít v tomto hnutí silne poškodený. To všetko v klasickom found footage prevedení, ktoré Rosenblatt obľubuje. Posledná fáza s čítanim listu vo filme nemusela byť - hoci nie je zbytočná, nemyslím si že film nejak zvlášť obohacuje. Nepríde mi si že Rosenblatt súdi, podobne ako mnohí dokumentaristi, iba predkladá udalosti a výklad necháva na divákovi. Myšlienka je však prostá a overená - nenávisť plodí len nenávisť. Ak sa zaujímate o tématiku, môžete si zaokrúhliť nahor. Inak 3.5*. ()

Marze

Aktivistka měla spíš bojovat za zvýšení porodnosti obyvatelstva, protože bílá středostavovská křesťanská rodina mívala obvykle kvůli vysokým nákladům jedno dítě a museli se dovážet migranti, takže bílá většina je nyní menšinou. Ztěžují si na kulturní diskriminaci a v USA jsou časté rasové nepokoje a fašizující tendence. Oficiální text k filmu je zde: Co mají společného hnutí za náboženská práva a hnutí za osvobození homosexuálů? Obě hnutí paradoxním způsobem ovlivnila jedna žena – Anita Bryantová. Snímek I Just Wanted to Be Somebody, který je částečně dokumentem a částečně básní, nás vrací do období konce sedmdesátých let a reflektuje život Bryantové a její další vliv. Ve filmu jsou použity dobové zprávy, reklamy i domácí video Bryantové. (Úryvky z filmu I Just Wanted to be Somebody se objevují v Gus Van Santově filmu MILK). ()