Gruz 200, je označenie špeciálneho nákladu. Nákladu, ktorý je dovážaný do Sovietskeho zväzu z Afganistanu. Prebieha afgánska vojna a označenie Gruz 200 sa používa pre mŕtve telá sovietskych vojakov. Tento film zachytáva morálny a etický úpadok sovietskeho národa nepriamo postihnutého vojnou. Artem, profesor vedeckého ateizmu, sa kvôli pokazenému autu dostáva do priamej konfrontácie so “zdravým sedliackym rozumom“... a to noc ešte len začína... (baruss)

C0r0ner

Čekal jsem něco o trošku jiného, nicméně haluzácký bizát ve stylu Svérázu rybolovu to ještě pořád byl. Nemůžu teda říct, že bych byl kdovíjak nadšený, ale zase to bylo po čase něco úplně neobvyklého a eskalace v závěru celkem nabrala obrátky, takže dohromady vlastně celkem fajn věc. 65% ()

zette

Divak sedi, kouka a krouti hlavou... Az pak mi doslo, ze bylo na zacatku napsano, podle skutecnych udalosti... Jednou videt staci, ale svym zpusobem to zazitkove je... ()

Loki81

Tak na takovou bizarnost jsem cekal hooodne dlouho a ani me moc neprekvapuje, ze prisla prave z ruske produkce. Neskutecne realne syrove vykresleni 'rudeho' prostredi osmdesatych let, spina a sed, mentalita a chovani lidi, zavareninove sklenice plne lihu protekajici hrdly ve me vyvolaly ty nejsilnejsi pocity odporu a nechuti. Patou * vybojovala nechutna flegmaticka matka krale perverzaku kapitana Zhurova... Otevreny konec bez obavaneho happyendu jsem jen uvital... Musim ale priznat, ze me par okamziku temer rozesmalo a to hlavne diky nehoraznemu soundtracku, ktery pusobi v nekolika scenach opravdu komicky... kazdopadne Balabanov umi. Se SSSR na vecne casy a nikdy jinak!!!! ()

noriaki

Alexej Balabanov na končící éru Sovětského svazu nevzpomíná s nostalgií. V jeho podání se jedná o zvolna se drolící zemi, v níž míru ekonomické devastace ještě převyšuje míra devastace morální. Dlouhá léta tuhého režimu, hluboká deziluze a protahovaná, zjevně bezvýchodná válka v Afgánistánu přetváří obyvatelstvo v jedince zbavené svědomí. Gruz 200 není snadný na sledování. Je perfektně natočený, skvěle zahraný a občas až nepříjemně vtahující. Některé pasáže mají blíž k Saló aneb 120 dnů sodomy, než ke standardnímu thrilleru. ()

NoFiction

Přišel jsem docela nalitý z hospody, ale tenhle snímek mě docela postavil do latě. Opravdu docela síla, zažralo se mi to až do morku kostí. Teďka jdu spát a nevím jestli se mi o tomhle nebude ještě dlouho zdát.... :) ()

cpt.Lynch

Ufff... Tak každopádně hodně zajímavý film. Černočerné krimi drama s občasným hodně černým humorem. Po formální stránce velice dobrá filmařina s chytlavým ruským popíkem. Těžko srovnávat, musí se to vidět, ale řekl bych, že je to taková brutálnější a srozumitelnější ruská Lynchovina, místy mi to taky připomínal Šest pohřbů a jednu svatbu. ()

ghatos

Hodně podivný film. Tenhle přetažený částečně absurdní styl mi moc nesedí, ale i tak stojí za to film vidět. Člověk by asi na to měl mít i náladu. Závěrečná "účtovací" scéna je výborná...přesně zobrazila Sovětský Svaz. Ušmudlaní, opilí a otupělí lidé ve špinavém odlidštěném prostředí...to je zážitek sám pro sebe. ()

Daddko

Rusi majú zopár drsných a surových filmov, napr. Čekist, Kočegar, Čistilište...a toto je tiež extra trieda. Vojna v Afganistane frustruje spoločnosť, životná úroveň obyvateľsta upadá, dodržiavanie zákonov je niečo nereálne, spoločnosť je jedna besná svorka - loviť, zabíjať, kradnúť. A potom to vyzeralo ako v tomto filme.  Balabanov ako inak nesklamal i keď verchuška a generáli či už vojenskí alebo z FSB škrípali zubami. Rovnako ako pri Čistilišti, ale to už sme vo vojne v Čečni. ()

Heraldika

No pár drsných filmů jsem už viděla, ale po tomhle jsem měla problém s usínáním...Rozkládající se mrtvolky v posteli nejsou úplně to pravé. Filmu dodává velkou přidanou hodnotu, že je inspirován skutečnými události z roku 1984. Válkou ovlivněné chování lidí, všeobecný strach, paranoia, to vše nahrává na dusnou atmosféru a bezútěšnost celého příběhu. Hláška "Máme tu mouchy" mě bude ještě dlouho strašit.. ()

mohamedsfinger

Takhle silný coenovský nádech (v případě tohoto snímku se spíše hodí říct zápach) bych opravdu z Ruska nečekal. Pomalé tempo, které pozvolna rozplétá příbeh, se několikrát dostane do rozporu s jásavými rytmy sovětských diskoték, což jen podtrhuje bizarnost a absurdnost filmu a doby. Mám pocit, že kritizovaná nechutnost a chladnost je přesně tím, čím by se to, co se v Sovětském svazu dělo, dalo nejlépe popsat. Navíc když je vše podpořeno skvělými hereckými výkony, tak se nám dostává pocitu děsivé reálnosti (aniž víme, že film je natočen na motivy skutečné události). Původně jsem chtěl dát lepší čtyři hvězdy, ale vzhledem k výbornému "konci" a matce Žurkova musím jít ještě o stupínek výš. ()

Davej

Nevím, co si o tom filmu mám myslet, ale dostal jsem úplně něco jiného než jsem očekával. Však je taky zdejší shrnutí děje poněkud zavádějící. Připravil jsem se na analýzu sovětské společnosti vyrovnávající se s následky války v Afgánistánu a místo toho jsou to ruští bratři Coenové. Dopad byl tak o to silnější a trochu to se mnou zametlo. Za tři dny mě čeká další promítání.../(Nějaký čas po opětovném zhlédnutí)Trochu jsem snad pochopil, nebo si to aspoň bláhově myslím. Přeci jen to zřejmě alegorie stavu společnosti je, ale na první pohled to lze těžko poznat, protože se člověk musí vypořádat s atakem na ty nejnižší pudy:) ()

kchaja

Nevím jak přesně popsat pocity z tohoto filmu. Možná nejpřesnější slovo je - překvapení. Děj je ze začátku velmi obyčejný a nezadá si s jinými dobovými filmy ale poté co se vydají koupit alkohol to teprve začne. Pomalu ale nenápadně se film začne potápět do větších a větších absurdit a kdyby film nebyl podle skutečné události, nevěřil bych, že se něco podobného může stát. Jinak je celý film jedna velká deprese. Nejvíce na mě obrazově působily záběry při průjezdu průmyslovou oblastí kde se střídala šeď ještě s větší šedí - to vše podbarvené optimistickou dobovou hudbou působí velmi kontrastně. A vlastně to ani moc o tom nákladu 200 nebylo. A zajímavý byl také závěr, který po domyšlení byl vlastně i celkem šťastný. ()

Angelino

Hnus, chudoba, odpornosť. Výborne stvárnené, keďže to všetko cítiť z každého momentu. A nielen z prostredia, ale aj z činov jednotlivých aktérov. Pocitovo veľmi silné, len pointa trochu s otáznikom. ()

KatRi

V některých momentech to trošku připomíná Chuť melounů. Také tu najdeme scény, u nichž si musíme říct, že sexuální fantazie některých jedinců je možná lepší neventilovat. Jenže tady je to zábavné, jakkoli je to zvrhlé, brutální, nechutné, syrové a plné orgií, z nichž se málem zvedá žaludek. Přímo z toho prýští černý humor. Mrtvoly, krev, znásilňování, to vše je doplněno vynikající trefnou hudbou z jakoby jiného světa, vtipnými hláškami i hereckými projevy. To, co člověka nutí pořád to sledovat dál, je fakt, že se děj sune čím dál tím více do neuvěřitelných situací, které vypadají tak tragikomicky, že je to až absurdní. I když podle skutečné události, no fuj. ()

Martyr

Moje ocka uz poznaju ten pocit, ked ich v neskorej nocnej hodine nedokaze film udrzat otvorene, a jednoducho to zabalia a zavru sa. Aj pri sledovani Gruz 200 mali zo zaciatku ten pocit a pomaly sa pripravovali na spanok dlhsi o par desiatok minut, ako im zvacsa doprajem. Na velke prekvapenie vsak ostali otvorene po cely cas, dokonca v niektorych momentoch dlhsie, a viac ako je pre ocne bulvy zdrave. Chladny obraz a vyborna kamera uz dopredu vystihuje depresivnu atmosferu 80-tych rokov ala “4 Months, 3 Weeks and 2 Days“ tentoraz v spolocnosti magorov v statnom aparate, ktori predstavuju vtedajsi stav prehnitej spolocnosti poznacenej komunizmom, a vam sa nechce uverit, ze toto vsetko bola,a mozno aj je skutocnost. Velmi drsny snimok, nie pre slabe povahy! ()

KoleckoR

Tak to dopadne v Rusku, když si mladá holka něco začne na diskotéce s cizím klukem... Hodině šedivé psycho na pozadí afgánské války (které,tam sice moc není - kromě vykládky rakví s padlými z letadla a nástupu nových sil), s kulisou sovětského megaprůmyslu, špinavého města a s bláznivou babuškou a její prohlášením. "Máme mouchy..." Jinak ale celkem silný film. ()