Hrdinou dodnes svěží filmové komedie Zdeňka Podskalského z roku 1959 je svobodný muž v nejlepších letech, úspěšný lékař a vědec, kolegy trochu zlomyslně přezdívaný doktor Faust. Zahleděný do své práce si nevšímá zájmu žen o svou osobu, nevidí úpornou snahu černovlasé ctitelky získat jeho přízeň. Psychické vyčerpání, shoda náhod a narážky na faustovskou minulost jeho pracovny jej dostanou až na pokraj zhroucení. Všude kolem sebe vidí ne mladou a žádostivou dívku, ale prohnanou Mefistofelu s jediným cílem – získat právo na jeho duši. S Mefistofelou se vydá na tajný výlet… (Česká televize)

cab

Kam dabel nemuze, nasadi zenskou aneb nevsedne mysteriozni romanticka komedie, ktera je v nasich koncinach netradicni zanr, coz je skoda, protoze dvojice (Miroslav Hornicek a Jana Hlavacova) rozehravaji hru na honenou v dobre fungujici atmosfere a udrzuji divaka v neustale nejistote, co se vlastne deje. 70% ()

Paity

Už skutečně legendární komedie s neuvěřitelně okouzlující Janou Hlaváčovou, kterou mám zafixovanou právě jako "dábelskou" dívku z toho filmu a pak už také dnes legendární sestřičky z Básníků... ()

Itar

Příjemná komedie s neodolatelnou Janou Hlaváčovou a výborným triem Horníček Sovák Brodský. Jednou za čas v neděli dopoledne nemůžete s tímhle filmem šlápnout vedle. ()

spiritus

Můj oblíbený oddechvý film, u kterého si vždycky zarelaxuji a příjemně pobavím. Zajímavostí je, velmi dobré herecké obsazení a to nejen v hlavních rolích. Setkat se tu můžeme s mnoha budoucími velikány našeho filmu. Navíc režie pana Podskalského je zkrátka kvalitní a dobře odvedená práce. ()

mira007

Herecký koncert Jany Hlaváčové a Miroslava Horníčka, celkem nápaditý příběh, který není poznamenaný dobou natáčení. ()

ZorkaJ

Miroslav Horníček mě hodně bavil, když účinkoval s Janem Werichem. Tady byl spíš jen "obyčejný, až nudný" Celkový dojem z filmu byl spíše příjemný, se stává komedií, až s příchodem Vlastimila Brodského a Jiřího Sováka. ()

Jeremiah

Mám rád inteligentní herecký projev pana Horníčka, a když se k němu přidá sympatická a půvabná Jana Hlaváčová nemohou mě z toho vyjít méně než 4 *. Děj sice trochu pokulhává a je postaven na spoustě náhod = Jana Hlaváčová se objevuje vždy v okamžicích, kdy si pan Horníček říká, že čert přece nemůže existovat, ale jako komedie film funguje téměř na 100 % . ()

Narciska

Krásný snímek. Vyniká pozoruhodným námětem a neobvyklým dějovým přechodem od atmosféry velmi mysteriózní. K čemu nebudu prozrazovat, to se musí vidět a snad i cítit. I bez toho však film stojí na skvělých postavách, kde psychika hlavního hrdiny je právě tou perspektivou, která určuje vývoj, atmosféru i filmový žánr. Dojde vám to však až po skončení filmu, mě osobně to trvalo pár dní a to je další kouzelný rozměr filmu. Naprosto skvělí jsou paní Hlaváčová s panem Horníčkem, ale jak to bývalo pro českou klasiku typické (kde jen ty loňské sněhy jsou?) úchvatní jsou i herci ve vedlejších rolích (pánové Brodský, Sovák, Hrušinský a nejen oni. P. S. Tak mě napadá, je to sice daleký odskok, ale i tyhle asociace vyvolalo zamyšlení nad tímto uhrančivým dílkem, že silné vedlejší postavy byly typické i pro americké černobílé filmy, i filmy francouzské 60. let a určitě by se dalo jmenovat dál... Další doklad přepjatého individualismu dnešní doby, který se zračí v tom, že dnes jeden dva hlavní hrdinové, možná výrazný protivník, a zbytek sekundtanti bez osobnosti sloužící jen k tomu, aby nám jejich prostřednictvím mohl hlavní hrdina sdělit své myšlenky?! Naštěstí tenhle film ztělesňuje pravý opak :) ()

Bozvav

Milé, hřejivé a příjemné na pohled. jinak docela nuda. Byť tak skvěle naservírovaná na zlatém podnose, že by jste si toho pomalu ani nevšimli. Za mne tři hvězďule. ()

zdeny99

Zajímavá československá komedie, která vlivem svého stáří už není moc známá a je to rozhodně škoda. Vynikající Miroslav Horníček v hlavní roli a debutující Jana Hlaváčová jsou prvním důvodem, proč se tento film vyplatí vidět. I když Jana Hlaváčová je zde na můj vkus ještě strašně mladá a jakožto žena se mi líbí až ve svých pozdějších filmech. Vedle nich si menší role zahráli neméně dobří Jiří Sovák s Vlastimilem Brodským. Ale to hlavní je přeci jen faustovské téma, které tak často nevidíme. Obzvláště v komedii! Humor do faustovského tématu zde krásně zapadl. Atmosféru duchařského příběhu navozuje hrad Pernštejn a civilní pojetí stará česká dědina, kde se na návsi ještě tou dobou povalovali staré žebřiňáky. Už jen to vyobrazení staré dědiny, starých aut a traktorů má v sobě jistý punc nostalgity a v pastelovém vyobrazení působí doslova pohádkově. [3176. hodnocení, 103. komentář, 74%] ()

Kochanski

velmi milá komedie s velmi milou hlavní dvojicí... rozhodně vás potěší. Podskalský vždycky uměl (pekelně:-) zahřát duši!! ()

HH

Malá ale skvěle zahraná role R. Hrušínského - psychiatr, který vysvětluje podstatu nemoci a neustále něco dělá rukama...Jana Hlaváčová jako "femme fatale" ... i docela civilní projev Miroslava Horníčka - to dohromady vydá na tři hvězdičky ()

Rami

Trošku mi bylo líto, že se z misteriózního hororu se špetkou humoru a ironie stala čistokrevná komedie. Ale jinak je to výborný film (hlavně první polovina) s výbornými herci (Horníčkova druhá nejlepší role). ()

brumbrum

Napadita a podarena komedia, aj ked to zo zaciatku vypadalo skor na horor ;-)! Vzdy zasnem, jak dokazal reziser s kameramanom vytrieskat hodnotu z nicoho; teda aj ke Hornicek a Hlavacova celkom "z nicoho" nie je :o), ale aj tak, po prevrate sa uz netocili zdaleka taketo skvosty, napriek tym par prezivsim hercom-umelcov. 4* ()

lemonova

Dokonalá a rozkošná Jana Hlaváčová. Škoda, že sa film žánrovo príliš lacno zlomil na "venkovskou veselohru." Ona totiž dodala príbehu správnu dávku šmrncu aj záhady. Zvyšné herecké osadenstvo tiež skvelé, ale práve prítomnosť týchto postavičiek rozbila tú faustovskú atmosféru. Aj tak však ide o podarený film. ()

domirovec

Ale helemese, ono se z toho ze začátku tajemněji, možná až hororověji pojatého snímku vyklubala příjemná, především příjemně zamotaná záležitost, kterou skvěle Horníček a Hlaváčová v hlavních rolích zvládli na jedničku :) Hrušínský a Sovák s Brodským však celý zážitek jenom vylepšují :-) 4/5 ()