Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

F.W.Colqhoun

Jo - hodnotím film i Havla; jinak by to v tomto případě asi nešlo. Nejspíš procházím stádiem stesku po iluzi - iluzi, že vrcholný politik může být člověk a ne panák, a že může být politika i o něčem jiném, než o moci a penězích (skutečně si nemyslím, že o tom být nemá, ale určitě ne jen a pouze o tom) a imponovat lze jen podlézavostí průměrnému, které je, jak v dokumentu konstatuje pan Medek, vždy spíše podprůměrem. Pakliže se o iluzi jedná (v současnosti by tomu přesvědčení člověk mohl propadnout), Havel ji uměl navodit dokonale a já jsem mu za to ve svém stesku vděčný. Včera jsem si po cca čtyřech letech dopřál znovu 119-ti minutovou verzi a nedostupnost sestřihu, který je označován jako "SE", mne zamrzela ještě víc než kdysi - už proto, že hodnota dokumentu není jen historická, když ukazuje, jak se v jakémsi pomatení smyslů davu podařilo do politiky proniknout osobám, které si označení elita zaslouží ne jen z hlediska politiky, ale může sloužit i jako doklad jasnozřivosti některých (já se mezi ně nepočítám) a dokladem, že (a jak) to k současnému stavu nenávratně schylovalo od počátku, a mnohými označovaný snílek Havel to prostě věděl... Ale to už komentuji trochu něco jiného, a to bych musel s hvězdičkami hodně dolů. Tááákže - prosil bych zdvojnásobit stopáž! ()

Paity

Občan Havel je perfektní a jedinečný dokument zobrazující (ne)politický život našeho prvního polistopadového prezidenta. A to velmi detailně až soukromě, což z něj dělá ještě zajímavější materiál, který nikde na světě nemá obdoby. ()

Adramelech odpad!

Místo recenze sem vkládám tematicky korespondující sen. - - - Sen o P. O., Václavu Havlovi a aplikované magii (4. října 2012 k ránu) - - -     Petr O. přestal podnikat a odešel do důchodu. Aby se nenudil, otevřel si léčitelskou ordinaci. Jdu ho navštívit, protože si myslím, že v mém věku nebude od věci, když mě zase jednou prohlédne nějaký profík.      V chodbě před ordinací čeká několik pacientů, mezi nimi i Václav Havel. Je sám, bez ochranky a bez doprovodu. Před ním stojí přístroj, který vypadá jako bílá konvička na zalévání květin. Aparát na Havla v rychlých intervalech vyfukuje oblaka horké páry. Zdá se, že bývalý prezident má dýchací potíže. Uvažuji, jestli se ho mám zeptat, zda si uvědomuje, že poměry, v nichž v současnosti žijeme, sice přímo nezavinil, nicméně umožnil jejich vznik, takže za ně nese odpovědnost. Přistoupím k němu a dostanu se tak do oblaku páry, který Havla obklopuje a překvapivě se nerozptyluje do okolí. Pára je nesnesitelně horká. Rychle uhnu a zvolám: „Člověče, kolem vás je vedro jako v pekle!“ Havel nic neřekne, ale v očích mu bleskne zoufalství. „Chtěl jsem říct jako v prádelně,“ opravím se.      Petr vyjde před ordinaci, uvidí mě a pokyne mi, abych šel na řadu první. Má výbornou náladu. Sděluje mi, že objevil nějakého dobrého knihvazače a ukazuje mi malou, překrásně vázanou knížku. Pak říká, že se znovu začal věnovat bádání v magii: „Magie je královnou hermetických věd. Astrologie vznikla aplikací magie na astronomii. Alchymie vděčí za svůj vznik aplikaci magie na chemii. Dnes stojíme před dalšími úkoly – aplikovat magii na antropologii a sociologii. Na tom teď dělám.“ ()

tadejda

Čekal jsem, že tento film bude v duchu "kultu osobnosti" , avšak byl jsem mile překvapen. Ne že by se zde Havel neukazoval jako spíše pozitivní postava ,ale jsou zde ukázány i jisté nechvalné momenty jeho vlády. Film nebyl prostým dokumentem, protože se mu podařilo některé situace podat krásně vtipným způsobnem. Podivuhodné jsou i podmínky vzniku tohoto filmu! ()

_ksilt

Parada uz dlouho jsem se tak nepobavil a o to vic me tesi , ze to bylo ve spolecnosti tohohle pana, ktery si u me ziskal jeste vetsi respekt, nez ktery sem k nemu cela leta drzel. Nacasovani dokumentu snad nemuze byt lepsi, otevre oci vsem kteri kdy pochybovali o autorite naseho exprezidenta a zasluhach pro nasi zemi. Tento snimek by se mel povinne poustet vsem clenum nasi soucasne zahnivajici politicke garnitury. Dekujeme pana Havle a dekujeme pana Koutecky. ()

Ještěřák

Inteligentní, ale podvyužitý dokument o člověku, jehož charisma je tak husté, že by se dalo krájet. Je jedině dobře, že podobné věci (zavčasu) vznikaj. ()

derryl

Skvělé! Mnoho věcí jsem si o Václavu Havlovi poopravil a zjistil také, že Václav Klaus nikdy nedosáhne kvalit svého předchůdce. ()

Greny

dokument který nádherně vystihuje náladu v naší politice a ukazuje taky, jak pan Havel byl dobrým prezidentem, ale také jaký měl vzath k panu Klausovi. Dokument je natočen velice zajímavě, takovou nenucenou formou a střih celý projekt oživil. Podle mě bez chyby :-) ()

DannyBoy80

Výborný dokument, který se ale vyhýbá kontroverznějším tématům. Možná bych více uvítal větší polarizaci. Každopádně jsem se dobře bavil a pohled do zákulisí nejvyšší politiky je zajímavý. Snad poznatek z toho dokumentu, Havel mel být na Klause mnohem drsnější. ()

peetriss

Velice zajímavý dokument a jedinečná šance nakouknout do zákulisí Havlova života i jeho cest politikou. Nezaobaleně a bez komentáře poznáme, jak se rodila jeho rozhodnutí, jeho projevy a nahlédneme pod pokličku jeho prezidentování i charakteru z poněkud jiné strany. ()

Piškotka

Ač nejsem fanouškem politiky, tento dokument mě chytil a už nepustil. Bylo zajímavé vidět V. Havla v mnoha situacích, je to přirozený, naprosto civilní a zábavný člověk. A určitě taky přemýšlivý. Překvapilo mě, jak měl snahu své myšlenky či konkrétní věty diskutovat s politiky a někdy doslova pokorně čekat na jejich svolení. V těchto momentech mi přišel jako osoba nejistá (viz rozhovor s M. Zemanem), ale i tímto mi byl sympatický, přece jenom byl našim prvním demokratickým prezidentem. Se zájmem jsem sledovala, jak veškeré politické kroky včetně techniky (tabule, telefony) byly ještě polem neoraným. Podle mě toto období bylo svým způsobem krásné a inspirativní díky najednou nabyté svobodě. Kolektiv lidí obklopující Havlovu osobu byl pro něj jasným přínosem, byli to skuteční poradci, protože vnášeli kritické připomínky přirozeně a jen tak mimochodem, bez ohledu na to, zda by tam kamera stála nebo ne. V. Klaus jedna velká hrůza, už tehdy chodil s nosem extrémně vysoko. Jeho bych si určitě nedokázala představit ležet na gauči v domácím oblečení, jak komentuje politickou otázku:-) ()

Frecklie

Dokument jsem viděla poprvé včera večer, tedy v den, kdy Václav Havel zemřel. Já jsem si pana prezidenta vždycky neskutečně vážila, považuju ho za jednu z největších osobností a hlavně byl pro mě potřebnou morální autoritou, kterou naše republika potřebovala. Žilo se tu tak nějak s nadějí, dokud jsme věděli, že tu je...teď mám trochu strach. Tak či onak, vzhledem k tomuhle všemu jsem film prožívala asi víc. Přesto nemůžu nedat 5*. Film o politice a přesto tak nepolitický, plný humoru a názorů, se kterými víceméně souhlasím. Ráda bych zdůraznila, jak jsem byla okouzlená tím, jak krásně se pan Havel choval ke své první ženě Olze a tím, jak pan Koutecký zvládl důstojně a se zachováním piety natočit reakci pana prezidenta na její smrt. No a samozřejmě rozhovor se Zemanem je parádní... Na tenhle dokument se evidentně nedá napsat krátký komentář. Vlastně díky němu ty komentáře psát vůbec můžeme. Takže... děkujeme, pane prezidente. ()

J*A*M*A*L

Proti Václavu Havlovi nic nemám, ale proti tomuto dokumentu ano.I když se jedná čistě o životě jedné z největších osobností naší země, tak neznamená, že to bude něco extra.A rozhodně to nic extra nebylo,Asi proto, že nemám rád dokumenty i když to jsou velmi zajímavé filmy. ()

KatRi

Podtitul Z prezidentské kuchyně je opravdu trefný. Je škoda, že nebyl dokončen Kouteckým, protože se můžeme jen domýšlet, jak měl vlastně vypadat. Ukazuje Havla jako člověka, který si je místy bezradný, místy nervózní, místy předvádějící se před kamerou, s oblibou kritizující Klause...prostě lidsky chybující - jako kdokoli z nás. A přitom jsme svědky scén z nejvyšší politiky a formování demokracie. A ještě se stihneme smát nad exprezidentovými "roztomilostmi" (frak, lupy, komentování Klause). Každopádně klobouk dolů, pustit si filmaře až tak k tělu a ani nevidět finální podobu před uvedením do kin. Jako výraznou chybu vidím skutečnost, že tento "dokument" nedoprovázejí titulky vysvětlující, kdo se kolem Havla pohybuje a mluví do kamery...časem to bude na úkor srozumitelnosti. ()

hammerhead

Tento film ve mně vzbudil skutečné zaujetí pro zajímavou a netradiční reflexi politického i společenského období minulých let. Působivé záběry pana prezidenta v pozicích komických, seriózních i tragických však umožňují pohlížet na Václava Havla především jako na člověka a občana, který pro mnoho lidí zůstal silnou morální autoritou. Kontrast, který na diváka zapůsobí, vrátí-li se v úvahách zpět do soudobé politické kultury, ale i běžného života, je silným zážitkem. The grass was greener, řekl by pamětník, dokud neuvidí Miloše - "Prezident zve... a dejte mi ještě jednu becherovku, pane prezidente..." , a globálního profesora, který za žádnou cenu nemohl chybět na Porgy a Bess alá Bill. Za výborný považuji zejména moment, kdy Václav Havel realističtěji pohlíží na přirozenost občanstva poté, kdy reflektuje, že hlasatelé pravdy a lásky to nemají (v žádné době) jednoduché, že se následně snadno stávají i jakýmsi projekčním kontejnerem, veřejností hojně využívaným. Film zdaleka není jen o občanu Havlovi. Neodchází se z něj snadno. ()

Nebešťan

Havel je už téměř pohádkovou postavou a cokoliv co týká jeho osoby je glorifikováno. Je to dobře? Stačilo to už...? Občan Havel je pěkný dokumnet o uplynulých třinácti letech - o porevoluční "bramboračce" a o vývoji tkz. demokracie. Dozvíme se hodně věcí ze zakulisí české politiky, o vývoji a obnově hradu. Bohužel o samotném Havlovi opět nevíme vůbec nic, málo který moment nám ho skutečně přiblíží: nejsilnější je pasáž s pohřbem paní Olgy, podle mýho vrchol filmu. Jináč je film divácky vděčný, pozorujeme prezidenta bez oficialit a bez závojů, ale není to úplně košer, stejně vlastně nevíme jaký je, ten náš ex-prezident. Možná lépe promyslet strukturu a použít i jiné záběry, víme však že kdyby autor filmu žil, dopadlo by dílo jinak (neříkám jak!). Doporučuji vidět a nehodnotit. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!