Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Foma

Jako film mě to zcela dostalo, nestává se mi tak často, abych během filmu, natož pak dokumentu, koukal na hodiny a přál si, aby čas neutíkal tak rychle, aby film trval dýl. Myslím, že je to dost objektivní, nesnaží se Havla povyšovat a některý jiný ponižovat. On prostě Havel sám svým životem a bytím většinu ostatních převyšuje a mnozí se ztrapňují taky sami. V tom je i velká hodnota dokumentu, že toto dokázal celkem nestranně ukázat. A osobně na mě přišel lehkej stesk po Havlovi a jeho prezidentování a zároveň hrdost a radost z toho, že jsme někoho takovýho měli a že jsem mohl takovou dobu zažít. ()

Skip

Časosběrné dokumenty mám docela rád a tenhle byl dost zajímavý, ale přesto se mi zdá, že to Koutecký nezvládl tak dobře, jak by mohl. Zejména "střihové skoky" byly příliš velké a tím také dost rušivé. Nicméně zajímavý pohled do zákulisí dění na Hradě to určitě je. ()

Aleee89

Je fajn, když jsou dokumenty také poučné, s edukativní funkcí, tento film to dokonale splňuje, člověk se nenásilnou formou dozví spoustu věcí, poodkryje tajemství, záludnosti české politické scény a vše je uděláno observačním stylem, čili má divák pocit pouhého pozorování bez zásahů tvůrců a dokument pak vyznívá jako hodně objektivní. Ideální pro zformování svého vlastního názoru. Zajímavá sonda do života a duše našeho bývalého prezidenta, měl pestrý politický i soukromý život, takže koukání se na tento dokument je zajímavé samo o sobě, rozhodně se diváci nemají šanci nudit. Pro mě je to určitě přínosný film. ()

Dont

Václava Havla si jako člověka vážím a chovám k němu respekt, ale dokumentární film Občan Havel mě tolik nenadchnul. Výrazně bych zkrátil délku dokumentu, protože se domnívám, že jen málo osob je natolik zajímavých, aby bylo pro všechny diváky stravitelné sledovat po dvě hodiny jejich osudy zpracované dokumentární formou. V druhé polovině už jsem koukal po hodinách. Oceňuji mnohé narážky na mistra ješitu Václava Klause, vítám každé podobně sarkastické vymezování se vůči této karikatuře politika. Zároveň bylo s ohledem na dnešní realitu zábavné sledovat, jakým zdatným manipulátorem byl už tehdy Miloš Zeman a jak nápadně toho dokázal využívat ve svůj prospěch. Stejně jako dnes mu to neuvěřitelně procházelo, tady byla ale vidět i obrovská slabost Václava Havla, který mu vůbec nebyl schopen vzdorovat. Závěrečné titulky, ve kterých stojí, že Miloš Zeman odešel do důchodu na Vysočinu, vyvolaly letmý úšklebek na mojí tváři. :-) Silné tři hvězdy, ale za mě bez čtvrté. ()

kinderman

Na mnoha místech roztomilý pohled do zákulisí Havlova prezidentování kazí jen fakt, že dokument (zřejmě kvůli financím z Novy) kromě lidí pohybujících se po léta v blízkosti Václava Havla zvěčnil také všechny ty Luciáše, Evíky, Jiťule, Severáky a Meruňkovice, na které by bylo lepší zapomenout. A ačkoli si ve filmu ani nezamečí, jako největší panák z něj suverénně vychází Havlův nástupce ve fukci… ()

Fanucci

Strašně zajímavý pohled do zákulisí Havlova prezidentování. Úplně mne dostal démonický našeptávač a manipulátor Zeman!:-) ()

Chrysopras

Pocity mám smíšené. Nápad je to skvostný a osoba V.Havla v pohodě utáhne i mnohem delší dokument. Má to i silné momenty a zajímavé rozpravy ( mě nejvíc zaujala ta debata kolem TV stávky a prodeje Lucerny Chemapolu nebo Zemana ) a najde se i pověstná nit v podobě vztahu obou Václavů. Ovšem, vytknout důrazně musím onu absenci popisků či představení aspon základních dalších postav dokumentu stejně jako důslednější datování událostí. Neřikám, že nevim o koho šlo, naopak drtivou většinu postav pamatuju - jak to ale bude s publikem za 10, 30, 50 nebo 100 let...? A občas jsem se i trochu nudil - proto jen ***. Nicméně doporučuju všem a zvláště do hodin občanky či politologie bych tenhle kousek zařadil povinně. ()

fmash

Tento dokument nepochybně mohl mít větší ambice, než nakonec prokázal a uplatnil. Přiznávám, že k maximálnímu hodnocení mě má také osobní zaujetí tématem a hlavním protagonistou. A domnívám se, že podobné snímky by měly rotovat na veřejnoprávních televizních kanálech pravidelně a často. ()

dyfur

...snaha vykresliť bývalého prezidenta ako niekoho kto je oohromne ľudský,ale zároveň niekto lepší ako ostatní.....zaznamenané sú len pozitíva-ostatné lapsusy nie....jednostranny dokument - žiaľ. ()

Joe321

Havel je úžasná osobnost, zachoval jsi na svém postu nadhled obyčejného člověka a zároveň je to velmi zásadový, vtipný a odpovědný člověk. Svými názory a myšlenkami je to obdivuhodná persona. Má své morální stanoviska a střízlivý pohled na současné problémy, díky kterým ho svět bere vážně a respektuje ho, stejně tak já. Kamera ho zabírá v různorodých situacích a také popisuje, jak se situace vyvrbí. Už dlouho jsem nebyl na filmu, při kterém by se publíkum tak často smálo a zároveň bylo dojato a na konec zatleskalo... ()

Morloth

Musím uznat, že toto byl dokument o osobě, kterou mám rád, které si vážím. Musím uznat, že to byl dokument pro lidi, kteří tuto osobu mají rádi. Musím uznat, že lidé, kteří nemají tuto osobu rádi nebo je nezajímá, budou buď film nesnášet, nebo jim bude putna. 120 minut je na tu putnu dlouhá doba, tudíž se jim taky líbit nebude. Pro mne, krásný dokument, kterému v mých očích škodilo jen pár věcí. Z těch hlavních délka, která byla přeci jen trochu nudící a zejména pitomá proklamace Novy. Ale tak za peníze se platí, že? Zase jsem rád, že tato přiblblá televize dala jednou na něco dobrého. ()

Maddlis

Ať si říká kdo chce, co chce, Václav Havel byl dobrý. Jak prezident, tak člověk. V tomhle více jak dvouhodinovém (režisérská verze) dokumentu je zřetelně vidět, jaký byl nepolitický politik. Když se ho poprvé dotkly žvásty od komunistů, když byl nervózní při prvním zvolení, naopak skoro znechucený při druhém atd. Ukázali nám neobyčejného člověka v neobyčejných, ale i neobyčejně obyčejných situacích.Pro mě osobně zážitek - nejvíce asi snad 3 minuty ticha v sále, když se promítaly záběry z pohřbu Olgy Havlové. ()

HappySmile

Ve filmu se dozvíme hodně o soukromém i politickém životě našeho bývalého prezidenta. Zábavné i poučné, a tak by měl dokument, který chce diváky zaujmout, vypadat. ()

Attta

Dokument dá divákovi možnost nakouknout do světa Václava Havla za dob jeho působení. Určitě doporučuju. Výjmečnost zdokumentovaných nahrávek, které se v dokumentu objeví jsou zajimavé. ()

starbrejkr

Možná jsem byl při odchodu z kina lehce zklamán, přesto se mi dokument dost líbil, přestože se nepovažuju za "havlovce". Některé scény byly opravdu super, vytknul bych snad jen příliš náhlé vpadnutí do děje a myslím, že by neuškodily při přeskocích nějaké datace, člověk by se líp orientoval...kvůli tomu na mě pak ve výsledku působil dokument trochu chaoticky a byl po skončení příčinou toho zklamání. Jinak ale opravdui výborný dokument, který ukazuje, jakou osobnost jsme měli 13 let v čele státu:-) Doplnění po shlédnutí v televizi: Podruhé se mi to líbilo ještě o poznání víc, vytknul bych pořád už jen ty datace, i když ani ty mi už tak nevadily. ()

Desgenais

když si tak čtu komentáře mnohých, mám pocit, že si pomocí tohoto filmu kompenzují nějaké své politické komlexy. Jiní čekají víc zákulisní politiky. Myslíte si, že se nechali natáčet při nějakých opravdu ostrých jednáních? :) No nenechali. S jedinou výjimkou Miloše Zemana po volbách 1996. Dokument měl ukázat VH asi především jako poměrně normálního člověka, který rozhodně není klasický Homo Politicus, který se dostal do vrcholné funkce jen díky nestandartním událostem a pak se v ní snažil nějak působit a nenechat se semlít prostředím, s jehož mnohými pravidly nesouhlasil. Klobouk dolů před tvůrci filmu a klobouk dolů vlastně i před panem Havlem za to, že si pustil kameru do života. ()

nithiel

Výtečný dokument, který pobaví i poučí. Ukazuje Havla jako obyčejného člověka, který nevydrží ve fraku déle než deset minut, je nervózní před projevy a který dokáže pobavit všechny ve svém okolí. Snímek také hezky představuje pro veřejnost neznámé pozadí české politické scény, v níž byl Havel jen panáčkem, jenž souhlasil se všemi, co za ním přišli, ostatně, se svými pravomocemi ani ničím o moc víc být nemohl. Že se dokument Havla nesnaží glorifikovat, ale spíše shodit, mu podle mě jen prospívá a nestdím se dát mu plné hodnocení. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!