Alex je pätnásťročná tínedžerka s neľahkým tajomstvom. Rodičia, hneď po jej narodení, opustia Buenos Aires a presťahujú sa do izolovaného dreveného domu, zastrčenom v dunách uruguajského pobrežia. Príbeh sa začína, keď Alexini rodičia vítajú priateľský pár s ich šestnásťročným synom Álvarom. Jeho otec, ktorý je plastický chirurg v Buenos Aires, prišiel poskytnúť medickú konzultáciu ohľadom Alex. Medzi oboma tínedžermi prepukne neodolateľná príťažlivosť. Malým mestom sa reči šíria veľmi rýchlo. Malú Alex susedia zrazu vnímajú ako nejaké monštrum. Pre dievča sa pozornosť ľudí stáva nebezpečnou. (oficiální text distributora)

Gardenboy

Zaujímavo spracovaná prvotina debutujúcej režisérky Lucie Puenzo. Ta baba má čo svetu povedať. Film o ťažkom údelé každého jedinca, ktorý sa odchyľuje od bežného normálu. ()

kvardis

Silny provokativni celovecerni debut, zabyvajici se otazkami, kterymi se kdekdo odmita zabyvat a pritom takovi mezi nami jsou a je dulezite aby spolecnost o tom vedela a nedavala pohled stranou. ()

neo93

Filmový debut argentinské režisérky, která otvírá velmi silné a ožehavé téma. Vypráví příběh 15-leté holky Alex, která si žije víceméně svůj "normální" život až do momentu, než k nim přijede jedna rodina, jenž se k nim na čas také nastěhuje. Vše se odehrává v relativním klidu až do chvíle, kdy se téměř stejně starý syn oné rodiny Álvaro, více sblíží s Alex a skutečně pocítí na vlastní kůži, co je vlastně Alex zač. Velmi zajímavý snímek, který nám přibližuje problém o kterém se nemluví natož, aby se o něm točily filmy. Tento je světlou a vlastně smutnou výjimkou, dobře natočenou a herecky zvládnutou. V celém filmu mohlo být více dramatických chvil a některé události mohly být rozebrány do větší hloubky, i přesto se jedná o kvalitní snímek, který stojí za to vidět, pokud se chcete třeba něco dozvědět o problematice transsexuality. ()

jafuska

krásný film,ale hodně depresivní, neumím se moc vcítit do pocitů této polodívky, ale chápu ji, nemá to lehké, bylo to nějak divně natočené, ale co už, to neva přesto to stálo za to ()

MyrnaAlec

Krásná kamera, atmosféra, výborné obsazení. Alex má neuvěřitelný dar hrát jenom očima. Její otec je takový ten pevný chlap, který nikdy neuhne. Probírané dilema je vyřešeno tolerantním : vybere si až bude chtít. ()

monikka87

Androgýnna Inés Efron mi počarovala, podobne ako scenérie Uruguaja, kde sa táto dráma o zmätku pri nachádzaní vlastnej identity odohráva. XXY má svoje muchy (najmä viacerými spomínaná nedostatočná rozpracovanosť charakterov), ale pre mňa to bol aj tak zaujímavý a hodnotný film... zahniezdil sa mi v hlave. ()

Martix

Skutečně zajímavě zpracované drama o mladé dívce, která je geneticky odlišná od většiny lidí. Příběh je propleten hromadou různých postav, které mají na lidský život a především zevnějšek odlišný názor. Mrzí mě, že vztah mezi Alex a Álvarem nebyl víc rozvedený, ani žádné vykreslení minulosti. Celým filmem se táhne podivné smutno, které se od Alexinina přepadení vytratilo, a film se stal spíš studií liských citů mezi dětmi a rodiči. ()

koza3

Jak říká moje žena, bylo to dobré "dramíčko", ve kterém mě osobně, ale chyběl nějaký spletitější závěr. Tak jsem to nějak pojmul a závěr si dodělal sám a ono to zafungovalo, takže s několika drsnými scénami to vytvořilo kvalitní "dramíčko" které neurazí, ale ani mě za pár let v hlavě ničím neutkví, tedy až na hlavní problém filmu, ale o tom se už musíte přesvědčit sami. Dávám 60% ()

Cerebrum

Rozhodně zajímavý debut, který nijak nevybočuje z argentinského filmařského, pomalu plynoucího stylu, ale zároveň téma zpracovává tak, že je dobře přístupné, coby střípek do probíhající (především) západoevropské diskuze o tzv. třetím pohlaví. Zde je příběh 15-ti leté/ho Alex v souladu s až nefilmovou, silně zneklidňující formou, kterou lze jistě pokládat za záměr, nicméně nedostatek jasně vyřčených motivací a vodítek způsobuje možná až příliš velkou sterilitu a dvojznačnost, která je leckdy silně matoucí. (Ale opodstatněná; je v souladu s tápáním Alex a jejího otce Kraken - skvělý Ricardo Darín a Inés Efron). ()

Chase

Narazil jsem na tenhle film náhodou od samého začátku a dokoukal jsem ho až do konce, takže film je to dobrej byť nic světobornýho se nekoná. Jen mi přijde, že na to, že situace trvala dost dlouho byli rodiče celou dobu zmatení a jakoby nevěděli co chtějí. Tatík byl sympatická postava, takže bych byl radši kdyby se film víc soustředil na jeho pohled na věc. Ale opakuju, na skouknutí v sobotu pozdě v noci příjemný. ()

laurence

Absolutně prázdné, amatérské a bezduché sdělení, které nijak nezačíná, ani nekončí. Naprostá ztráta času. ()

black8

Film o intersexuálnej osobe, ktorá doteraz žila ako dievča (aj vďaka užívaniu hormónov) a u ktorej vo fáze dospievania dochádza k otázke, ako to pôjde ďalej. Páčilo sa mi zobrazenie postavy androgýnne pôsobiacou herečkou Inés Efron (už predtým hrala vo filme The Fish Child od tej istej režisérky). Pri takýchto filmoch, ktorých dej je zasadený niekde na vidieku a kde je človek svojou „inakosťou" o to viac tŕňom v oku, sa vždy obávam násilníckych scén, alebo tragického vyústenia. Som rada, že Lucía Puenza to s násilím nepreháňala a že film mal v podstate pozitívny záver. Súhlasím s tým, že nie všetko (vrátane pohlavia a sexuality človeka) musí byť čierne alebo biele. Oceňujem aj výborné obsadenie vedľajších úloh. ()

josmart

Přestože tolerance vůči nestandardním sexuálním orientacím a postižením se poslední dobou zlepšuje, obecně to neplatí. Hrdin(k)a by byla v podstatě v pohodě, pokud by nebyla nucena vnějším světem rozhodnout se, jestli být mužem či ženou. Výborný komorní film. ()

rakosabasta

Zajímavý počin o těžkém rozhodování... A co je vlastně "normální"? Herci úžasní! Syrové a uvěřitelné. V jistém ohledu téměř "Sofiina volba". Ale to už by bylo filosofování o tématu a ne filmu samotném... ()

PSyk

FIlm bohužel silně doplatil na svůj přehnaný minimalismus. Téma a příběh si jistě zasloužilo více, než jen rozehrání klíčové situace. Navíc divák musí obezřetně PO CELÝ FILM! sledovat všemožné narážky, aby se mohl v problému orientovat. Jistě - polopatistická přednáška v úvodních deseti minutách, a pak rozjetý příběh, kdy už divák vše důležitý ví, je taky špatně - ale tady by byla zlatá střední cesta mezi "artem" a "hollywodem" úspěšným kompromisem. Jakmile jsme zjistili v čem je problém, proč ti lidé přijeli, proč dala Alex Vandovi do nosu a proč se Alex tváří tak krásně smutně, tak byl konec... Abych nezapomněl pochválit: Tak veškerá mládež odvedla ve filmu dokonalou práci, kamera byla uměřeně cudná a pokud divák chtěl, tak si mohl odnést i nádherné drobnosti - třeba scéna ve sprše. ()

katakomb

Film nevysvětluje ani nepředžvýkává skoro nic. Odehrává se během pár dní, během kterých se stane několik více či méně vyhrocených situací. Nejsou dopodrobna rozvinuty ani všechny charakterové vlastnosti aktérů, ani všechny okolnosti, které vedly k situaci, ve které se nacházejí. Jak si čtu komentáře, je to často vnímáno jako negativum, film je popisován jako prázdný, s nenaplněným potenciálem. Já jsem měl jiný dojem. Musím ocenit, že film na mě nepůsobil nikterak amatérsky (až na postavu Vanda, který byl přeci jen herecky dost nekvalitní) - u LGBTQ filmů z argentinské kinematografie jsem měl většinou pocit amatérismu, budily dojem studentských filmů, s jednoduchou zápletkou a často s dost špatnou gradací, spíš velkým úpadkem. Tenhle film sledoval osud mladé dívky s obojím pohlavím a její rodiny v době, kdy nastávaly v jejím vývoji výraznější hormonální proměny. Jestli byla Alex protivná a chovala se jako rozmazlený fracek, to pro mě rozhodně není důvod k tomu ubírat na hodnocení. Za mě kvalitně zpracovaná tématika, která nevnucuje, co si o kom má divák myslet a dává prostor pro fantazii a nutí k zamyšlení. Určitě nesouhlasím s tím, že by film podporoval stereotypy, to bych si představoval jinak. ()

moody77

Celkom dobrý námet,ale pomalé a nudné.Ťažký život 15 ročnej-ročného hermafrodita,ktorý/á/ nevie či sa nechať opichať,alebo niekoho do análu opichať.A nakoniec sa všetci zo všetkým zmieria a pochopia. ()