Série(2) / Epizody(7)

Jedno město, jeden neobyčejný rok...  Britská historicko-dramatická minisérie z produkce BBC natočená podle stejnojmenné knižní předlohy Elizabeth Gaskellové.
Cranford je fiktivní městečko, jehož předlohou byl Knutsford, kde strávila autorka své dětství. Seriál se zaměřuje na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel tohoto městečka. Jejich strach z vzestupu průmyslové revoluce a pokroku, které ohrožují starosvětský klid městečka. Děj se odehrává v období od června 1842 do května 1843. Poukazuje na možnou symbiózu viktoriánské Anglie a nově nastupujícího věku, která je symbolizovaná přátelstvím dvou hlavních hrdinek - postarší důstojné dámy Matty Jenkynsové a do městečka nově příchozí mladé Mary Smithové.
Na úspěšnou první sérii navazuje v roce 2009 dvoudílná speciální vánoční minisérie, která se zaměřuje na období od srpna 1844 do listopadu 1844. (oficiální text distributora)

zuzinka2

Nádherný britský seriál z dílny BBC. Seriálem nás provází hlavní hrdinka Matty v podání skvělé Judi Dench se svými kamarádkami, v průběhu seriálu prožíváme s hrdiny seriálu jak jejich každoděnní starosti, tak jejich lásky, úmrtí bližních i problémy, které přínáší doba (železnice). Po celou dobu si seriál ponechává hřejivý, lidský rozměr, objeví se i anglický humor. Velmi se mi líbily i poslední dva díly (Return to Cranford). Jeden z nejlepších klasických britských seriálů. 90% ()

Elyssea

Jeden z těch neuvěřitelně milých seriálů, ve kterém zemře tak jedna až dvě postavy za epizodu (což máte alespoň postupně, jindy to Elizabeth Gaskell vytřídí všechno v závěrečná třetině). Být vámi, nedělám si oblíbence, protože nikdo není v bezpečí. Jinak je Cranford ideálem poklidného anglického venkova, jež si uchovává své zvyky a kde místní dámy venčí pejsky i krávy v pyžamu. Jsou to právě cranfordské dámy, které propůjčují seriálu to pravé kouzlo. Klípky a reputace, rozjímání nad čepci či nezdařenými dítky, to je v žánru period drama poměrně nevídaná věc. Nechybí ani gaskellovský ztracený bratr námořník a nevyhnutelný příchod železnice. Nu a kdo si potrpí na romanci, od toho je tu mladá cranfordská generace, která se zmůže i na těžkou erotiku, jakou je otřepávání smítka ze šatů snoubenky. To vše s vynikajícím obsazením (zvláště mě potěšila Lisa Dillon jako praktická Mary Smith). ()

Hedka

Práve takýto žáner ma dokáže vytiahnuť z reality a príjemne naladiť. Úplne iný svet, než ten, v ktorom momentálne žijeme, iná kultúra, iné problémy (?!)..... ale je taký čistý, príjemný, ľudský, plný múdrosti a sviežeho anglického humoru, až žasnem aké posolstvo má v sebe a zároveň aj nad tým, ako sa spoločnosť za niekoľko desiatok rokov dokázala tak veľmi zmeniť a poprevracať hodnoty....Majstrovský kúsok z dielne BBC. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Eileen Atkins + 68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench za episodu: Return to Cranford ()

fmash

Bigotnost v dobrotě a dobrota v bigotnosti. Zvláštní, jak je míra sociální úchylnosti přímo úměrná míře společenské konformnosti. Ovšem nic nového pod sluncem. Je milé, že zejména v první sérii se vyváženě mísí tragické příběhy s romantickými, přitom bez patosu a správně anglicky distingovaně. Samozřejmě s pro Gaskellovou typickým důrazem na potřebu sociálního pokroku. Vlastně je to všechno tragické docela dost, až na to, že --spoiler-- (překvapivě? ani ne, když uvážíme tehdejší cílovou skupinu čtenářek) v poslední epizodě takříkajíc všichni zesnulí vstanou z mrtvých atd. --konec spoileru--          Druhá série je o něco slabší odvar, stále však poměrně chutný. ()