Podkladem tohoto westernu se stala skutečná událost z roku 1864. Pětitisícové stádo hovězího dobytka, určené pro armádu Unie, se po drzé loupeži tehdy stalo kořistí hladovějících jižanských vojáků. V popředí děje stojí dva odvážní a také tvrdohlaví muži. Uhlazený obchodník Alvarez Kelly (William Holden), který využívá občanské války k vydělávání peněz, a neústupný jižanský plukovník Tom Rossiter (Richard Widmark), urputně bojující za téměř už ztracenou věc Konfederace. (oficiální text distributora)

FoxxX

Vskutku zajímavý film. Mě trochu vadilo, že ho musím sledovat hlavně z pohledu jižanů, tedy těch špatných. Ale na druhou stranu, právě tenhle pohled ukazuje, že i na straně otrokářů lidé bojovali za svou vlast, za svoje rodiny a mnohdy třeba vůbec ne za otrokářství. Co na tomhle filmu nejvíc oceňuju, jsou akční scény. Jistě všichni dobře znáte klasické westernové přestřelky, kde po sobě střílí kovbojové a indiáni, padají z koní a občas tam něco vybouchne. A teď ty koně vyměňte za krávy. Přesně tohle tady uvidíte. Skvěle zpracované scény, kde se stohlavé stádo krav prohání mezi kulkami vojáků a vyhýbá se výbuchům dynamitu. Vycvičit k takovému natáčení KRÁVY, to musel být vážně oříšek, a za to dávám palec nahoru. Bohužel tvůrci občas zapomínají na detaily, které sice občas nedávají smysl (dvě nepřátelská ležení 100 metrů od sebe, v jednom hoří ohně a ti druzí o nich údajně nevědí), nicméně to nekazí celkový příběh. Takže doporučuji. ()

StaryMech

Výkladem opatřené obrázky jako z encyklopedie pro mládež spolu s odstrašující písní nás uvádějí do osudů postav, v jejichž povaze a pohybu prostorem se namnoze nevyzná možná ani sám režisér. Holden bude za pár let přesvědčivější v čele Divoké bandy než zde v úloze titulního antihrdiny - irsko-mexického rančera-světáka-džentlmena. ()