Na přelomu 70. a 80. let se vynořila řada filmů o dospívající mládeži - hledání životních jistot a prozatimnost počínání dovolilo upozornit na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se mladí lidé bouřili. Hrdinou tohoto snímku je mladý absolvent chemické průmyslovky, mládenec s upřímně provokativním chováním, jenž nastoupí do slévárny, kde se tvrdohlavě snaží inovovat technologické postupy. Režisér Vladimír Drha zpracoval výrobní tematiku odlehčeně, s použitým hravých, naivizovaných prvků, odvážil se kritizovat zkostnatělost mnohých dospělých zastávajících důležitá místa. (oficiální text distributora)

Olík

Nemohu začít jinak než, oslavnou písní na Marka Brodského....tak přirozený projev jsem snad v českém filmu ještě neviděl.....ano, samozřejmě nesmí zapomenout na nebohého Tomáše Holého. Jinak na svou dobu zajímavý (a dost možná nedoceněný) počin. Ač (samozřejmě) poplatný danému režimu, tak nečekaně kriticky ukazující na některé z nešvarů té doby....dle mého názoru, relativně odvážný krok. Celkově natočené kapánek naivně, ale zároveň velmi citlivě a hlavně příjemně civilně. Když pominu fakt, že celkový příběh by se vešel do jedné epizody postnormalizačního seriálu, tak já se (i vzhledem k mojí již dříve zmiňované lásce k osmdesátkám) úměrně bavil. ()

MickeyStuma

Rok 1981 a máme tu další výrobní film a jak jinak, z odvětví těžkého průmyslu, tolik populární slévárny. A byť to tak na první pohled nevypadá, i tentokrát se jedná o budování. Ve své době byl politicky kladen ohromný důraz na zdokonalování výroby v rámci úspor a co nejmenšího odpadu. A protože se k propagandě daleko více hodí film než divadelní prkna, byla divadelní hra na toto téma přepsána pro zfilmování. Dějově se využila mladá generace, které se nepředhazovalo studování na školách, ale naopak pracovní proces v plné parádě. A toto je příběh jednoho z nich. Hlavní roli si střihl jako svůj debut Marek Brodský a vcelku přesvědčivě naivně jdoucího za svým cílem. Nevzali ho na školu a tak nastoupil do slévárny, kde si z něj zpočátku dělali přisluhovače. A když jednoho dne předvedl svůj inovativní návrh na určitý zlepšovák, který by podniku ušetřil miliony, začnou se okamžitě dít věci. Protože politické cíle byli jasné, z příběhu musela vyznívat kritika společnosti podkopávající takovým lidem nohy a neochota jim pomoct. A nedej bože, aby si na něm někdo přihřál polívčičku, když se to jako zázrakem prosadit povede. Ranný socialismus ze snímku doslova září, ale ruku na srdce, takové věci se dějí i dnes. Nebo snad někde někdo mladým pracovníkům v dílně vychází vstříc? Scénář je napsán svědomitě a zásadově k dané problematice. Jednání ve vedení podniku snad takhle napínavě ještě natočeno nebylo. Tvůrci si dali velice záležet a tak se film ve svém smyslu povedl. Cíle splňoval. O komedii ani o drama se v žádném případě nejedná. Film je sympaticky svěží a dobře odsýpá. Dnes již zapomenutý a je to škoda. Když se odmyslí ten socialismus, má co říct i v dnešní době. ()

Lupes

Než chodit na takové pracoviště, tak se radši nechám zavřít. Velmi dobrý exkurz do socialismu. Výborné obrazy schůzí, totální absence estetična,soukromí a individuální důstojnosti. Všudepřítomná korupce. Pravdivý obraz malé české duše, která ostatně nezmizela (revoluce není žádný kouzelný proutek). Šeď, šeď, šeď... Více než s podivem, že už 1981 byl podobný film distribuován. Pravda, do strany a vlády se tam nikdo nenaváží... ale o pár let dříve stačilo na průšvih mnohem méně. Jinak, navzdory nízkému hodnocení, já bych tento film naopak promítal povinně všem, kteří socialismus nezažili. Byť to neocení, je to zkušenost k nezaplacení. // Drha pro mne není vlastně takovým překvapením, když uvážím, odkud vyšel (jsou tu patrny některé prvky České nové vlny, jako dokumentárně vedená kamera či obsazení ne-herců). Překvapením je pro mne, kam došel. ()

zona

Vynikající Drhův debut. Ve své době odvážný pravdivým zobrazením reálného života a prostředím zaostalé slévárny. Obsazení málo známých herců i talentovaných neherců posiluje autentičnost příběhu. ()

Tiiso

Neobvyklý snímek. Tedy neobvyklý ve své době a svým vyznáním. Je zde sice znát, že tvorbu filmu politická cenzura pevně drží ve svých rukou, ale náplň příběhu patří konečně také k těm, které umí nejen kritizovat, ale i konstruktivně dané problémy řešit. Poukazuje se ve filmu jak na pracovní tak i společenské nešvary. panující v jinak propagandou nadnesené, společnosti. Brodský se nedal, bojoval za svou věc a nakonec našel ve starší generaci u některých lidí, spolupracovníků, pochopení i zastání. Film je ztvárněn lehce podprůměrným zpracováním, sice v pravých reáliích, ale rozhodně ne originální kamerou či střihem. ()

Amonasr

Na svou dobu pozoruhodně kritický snímek, který  dobře ukazuje, proč musel tzv. reálný socialismus v ekonomické soutěži s kapitalismem nakonec zákonitě padnout. A to dokonce ještě za hluboké normalizace, dávno před tím, než se Gorbačov svou perestrojkou pokusil zachránit nezachranitelné. Film totiž velmi realisticky zobrazuje, jak to za socialismu skutečně chodilo, proč se vyrábělo tak neefektivně, a jak byly i dobře míněné snahy jedinců o jeho vylepšení vlastně marné. Film sice neútočí otevřeně přímo na systém, to by cenzura ani nepřipustila, ale zpochybňuje obecně zakořeněnou společenskou morálku, kterou ovšem plodil především právě systém sám. I přes zvolené pracovní prostředí je téma podáno s příjemně odlehčenou  humornou nadsázkou a roztomilý, nicméně odvážný klučina Marek Brodský si nemůže nezískat divákovy sympatie. Hvězdičku navíc přidávám právě proto, že se tvůrci chytře a vcelku zdařile chopili tématu ještě dávno předtím, než to bylo se sovětskou perestrojkou a glasností v zádech nesrovnatelně snadnější. . ()

Stejšn

Film líčí velmi realisticky boj mladého člověka proti každodenní realitě socialismu 80. let. Nechce si nechat srát na hlavu a bojuje proti hnusnému zkostnatělému systému pohodlných, neochotných a nepřátelských spolupracovíků a nadřízených, kteří se mu snaží vší silou znepříjemnit život a semlít ho podle svých vlastních sobeckých pravidel. Velmi odvážně natočeno. ()

Pitryx odpad!

"Nezabij se, já bych to pak musel uklízet"./09/. Proč u přijímacích zkoušek ten stupidní zvuk místo slov?? Možná pro někoho zábavný film, ale já se vůbec nebavil. Snad po hodině filmu to "chytlo šťávu", při sporu mladého a dělníků, ale to je dle mého soudu poněkud pozdě. A nakonec to celé zase zastaví sáhodlouhá schůze v závěru. Prostě další naivní pohádka o poctivém blbci. 181020119301/9349 ()

javlapippi

"My tady potřebujeme mladé schopné lidi jako sůl." "To jste na tom tak zle?" Mladý chemik-nadšenec Brodský po neprijatí na vysokú školu nastupuje do fabriky v zlievarni, kde ako prostoreký individualista príliš nezapadne do kolektívu. Od počiatku je tiež mierne na nože s vedúcim, ktorý mu nevychádza v ústrety ohľadom zlepšovateľských snáh, naopak podporu nájde u technológa a výskumáka. Keď sa nakoniec dopracuje k úspechom, zasadne závodná rada s cieľom pripraviť ho o odmenu a demotivovať ho v ďalších podobných aktivitách. "Ať si fantazíruje doma v posteli, jestli tam nemá co na práci." Vynikajúco zobrazené reálnesocialistické pomery, urobiť si svoje a mať kľud, v organizáciách a zväzoch sa angažovať len keď toho mám prospech, korupcia okrem iného konzervovaným ovocím. "Já mám takové tušení, že vy celé to SSM děláte jen kvůli té kapele." Z takéhoto kritického obrazu pár rokov pred perestrojkou vtedy súdruzi zaiste nadšení neboli a nám dnes poskytuje o niečo realistickejší pohľad na výrobné prostredie, než normalizované seriály (proti ktorým ale nič nemám). Herecky tu skvele debutuje Marek Brodský, okrem neho excelujú páni Řehák, Pípal, Zindulka, dáma Abrhámová a nechýba kopa nehercov na dotvorenie koloritu. Vynikajúce. "Všetci muži sú krásni, keď pracujú."  ()

pOne

Vnímal jsem boj mladého člověka se socialistickou realitou především v rovině lidské. Jasně, režim k tomuto způsobu chování jenom nahrával, ale konkrétní činy dělali kontrétní lidi. A to byly (čest vyjímkám!) často pěkné kur*y. Minimálně třem postavám, která se ve snímku objevily, jsem měl chuť rozbít hubu nebo jim alespoň plivnout do ksichtu. Povedená pointa ze strany postavy, kterou hraje Marek Brodský. Celkově velice milé překvapení po vlažném začátku. ()

Blackadder

Film mě velmi překvapil svou odvážností a dost si dovedu představit, že takto to opravdu tenkrát chodilo. I dnes je to poučitelný film. ()

PetrHej

Na svou dobu velice kritický snímek, který se trefuje do černého. Ukazuje reálné poměry doby, navíc v prostředí tolik "popularizovaném" tehdejším režimem (těžký průmysl). Snímek na mě hodně zapůsobil a příběh od počátku upoutal. ()

Lykos

Velice velice dobré. Čtyři hvězdy jsou možná přestřelené, ale absolutně jsem nečekala, že by to mohlo být tak působivé. Poslední věta, kterou Marek pronesl směrem k Františku Řehákovi, mi zněla v uších ještě hodně dlouho. Marek Brodský je takový zvláštní herec a k této postavě se velice hodil. Možná působil trochu jako Timur (bez party), ale myslím, že jsou takoví lidé, pro které je jejich práce vším, kteří mají zaujetí pro věc, jsou ochotni obětovat osobní volno a absolutně nechápou, co se děje kolem nich. Jediné, co jsem nepochopila a co mě neskutečně vytáčelo, byla ukvílená slovenská herečka (možná), která se celý film chovala jako blázen a já marně čekala na nějaké vysvětlení. ()