Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu Alenu, na kterou velmi žárlí. Jednoho dne Alenu spatří pán města a rozhodne se, že ji získá pro sebe. Aby měl volnou ruku k milostným pletkám, pošle mistra Tomáše na zkušenou do Flander. Žárlivý manžel si neví rady jak zajistit počestnost půvabné manželky po dobu své nepřítomnosti a nakonec přijme pomoc čerta, kterému za odměnu upíše duši. Čert v podobě mistra Ondřeje pracuje v Tomášově dílně a pilně hlídá Alenu před různými nápadníky a před pánem města. Nakonec se však do Aleny zamiluje sám a stane se jejím milencem. Za svou lásku je potrestán ztrátou nadpřirozených schopností, a proto Alenu přestane zajímat. A když se po třech měsících Tomáš vrátí, Alena přísahá, že dala čertovi tělo a duši jen proto, aby zachránila vlastního muže. Tímto přiznáním osvobodí Tomáše od smlouvy s ďáblem, ale zároveň se sama odsoudí do pekla. Ďábel získal její duši náhradou za Tomášovu a může se vrátit mezi pekelníky. Po paní Aleně zůstala jen černá díra ve stropě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (58)

Gig 

všechny recenze uživatele

Oficiálněje považována Pyšná princezna za první filmovou pohádku. Pro mě je jí o pár let starší tato historická čertovina. Nejen, že tu máme ještě mladého krále Miroslava, tedy Vladimíra Ráže, ale máme tu u hudbu Dalibora Vačkaře. Navíc tu zazní některé hudební motivy, které později byly použity právě v Pyšné princezně. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"To by bylo, aby ženská vyzrála na čerta…" Poměrně vtipná a svěží pohádková komedie, v níž se čert tak dlouho snaží uhlídat věrnost ženy platnéře Tomáše, až nakonec sám spadne do jejích spárů. Ale pozor každé pohádek znalé dítě přeci ví, že "čert má svádět a ne se nechat svádět…" Kdo tedy nakonec bude mít navrch:  ženská nebo čert? ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Adaptace jedné z Karlštejnských vigilií Františka Kubky je v jistém slova smyslu na dlouho posledním historickým filmem, který nebyl ještě poznamenán dobovým ideologickým schematismem. Vejražka jako pekelník je vynikající, rovněž někteří další ve vedlejších rolích, ale... Miluše Zoubková prostřednictvím vlivné ministerské protekce nahradila Vlastu Fabianovou, kterou prosazoval režisér Cikán, a díky tomu šel celý film do kopru. Škoda, mohla to být jinak vkusná středověká zábava. ()

IvonaK 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně dávám plný počet hvězdiček. Alena s Vejražkou byli oba spravedlivě potrestáni za svůj jeden velký hřích. Vejražka ztratí svou kouzelnou moc a Alena ho nakonec pustí k vodě a nakonec srdce Aleny nebude už patřit nikomu. Bude spáleno v jednom z pekelných kotlů. Určitě doporučuji všem kdo nechce prvorepublikovou klasiku aneb. červenou knihovnu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Pohádkově laděná historická veselohra ve zcela jiném duchu navazuje na výjimečné výlety českého filmu do středověku. Poprvé v zestátněném filmu (připravovaná ještě za války) to byla Rozina sebranec, roce 1946 Nezbedný bakalář, a nyní společně Jan Roháč z Dubé a Alena; v obou shodou okolností hrála Miluše Zoubková. Nijak zvlášť jsem si ovšem nikdy nelebedila u příběhu s ďábelsky neotesaným Vejražkou a nevýraznou hlavní hrdinkou, jejíž výkon i půvab hravě předstihly hlavní devízy celého projektu, výprava a kostýmy architekta Štěpána Kopeckého a návrháře Josefa Matěje Gottlieba. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)
  • Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)
  • Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno