Reklama

Reklama

Leningrad

  • Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

V.Silver 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla bída. Začalo to opravdu dobře a zápletka byla zajímavá, ale jednání hlavních účastníků jsem nějak nepobral a konec byl vyloženě debilní, celé to bylo jakési na půli cesty mezi zajímavým dramatem z prostředí vyhladovělého Leningradu a lacinou agitací "Němci jsou zlí, Sověti jsou taky zlí, ale ne tak moc a Angličani tomu nerozumí". Navíc ty vsuvky s výjevy "od Němců" byly tupý, až to bolelo - a přitom tam bylo tolik zajímavých herců. Vyložená ztráta času. 40%. P.S. Nevlastní matka Kate Davisové tam mluví o KGB, ale tato organizace vznikla skoro až 10 let po konci 2. světové války, v té době to byla ještě NKVD. Ale to by asi Američani nepaněmájeli. ()

m.krudenc 

všechny recenze uživatele

Historický film vypovídající o životě v Leningradě v době nacistické blokády. Do obklíčeného Leningradu přijíždějí zahraniční reportéři a při náhodném bombardování zmizí novinářka Káťa. Objeví ji rudoarmějka Nina, která ji ukryje v domě, kde žije matka se dvěma vyhladovělými dětmi a také operetní pěvkyně. Když se přítel Káťi, dozví, že je Káťa naživu, vyhledá ji, ale Káťa se z břehu Ladožského jezera vrací k opuštěným dětem, aby se vydala na dobrovolnou smrt hladem. Nádherný příběh o přátelství, který se však nevyhýbá ani pohledu na Stalinovu krutovládu. Stalin radši nechal půlku města chcípnout hladem než vydal povel ke kapitulaci. Pět hvězdiček dramatu jen podtrhuje vynikající režie i projev představitelů hlavních rolí. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Fiktivní, ale věrohodný, byť velmi nepravděpodobný příběh z obléhání druhého největšího ruského města přibližuje řadou věcně věrných dokumentárních detailů z utrpení leningradského-petrohradského-petěrburgského obyvatelstva v letech 1941-1944. Více než o postavu ruskoanglické novinářky se tu jedná o postižení nacistickoněmeckých přístupů, sovětských chyb ve správě města pod Ždanovovým vedením, ale také podivných aktivit NKVD (násilné smrti ruského žurnalisty, který bezděčně nahlédl až příliš do karet této děsuplné bezpečnostní policie). Tento významný přínos dp značné míry vyvažuje relativní chudokrevnost uměleckého zpracování. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Ruský film, v němž si zahráli v menších rolích i Gabriel Byrne a Armin Mueller-Stahl, se vrací k tragické okupaci Leningradu koncem 2. světové války.   Blokáda Leningradu trvala nějakých 880 dní a stála 1,5 milionu lidských životů. Ve městě panovala neskutečná zima a hlad, který dováděl lidi i ke kanibalismu. Na tomto půdorysu se odvíjí příběh mladé milicionářky, příběh nové leningradské herečky, která není rodem z Ruska a něco tají, a lidí kolem nich. škoda, že úvod filmu je hodně zmatený, protože se tvůrci snaží navnadit nějakou akcí a máme tu nějakou tu válečnou střelbu, zákopy, výbuchy, tanky... V průběhu filmu ještě bude bombardován Leningrad, ale to je myslím, co se válečné akce týče, všechno. Klamou však tělem, jak se říká. Příběh se totiž soustředí na lidské osudy, zvláště Káti (vlastně Kate) a jejich stále horší a strastiplnější přežívání v obklíčeném Leningradu. Při vcelku střídmé stopáži 106 minut jde o koukatelný snímek, kde občas se tlačí na emoce více, než je zdrávo, ale rozhodně stojí za pozornost. Minimálně kvůli větě: "Němci stojí před Leningradem, útočí na Moskvu, a my tady budeme honit svoje lidi..." Disk na úvod zdržují klasicky protipirát a 5 trailerů, ty samé najdeme opět v hlavním menu, jinak nic navíc nečekejte.  Obraz u filmu mi přišel nic moc, takový neostrý a místy přepálený. Ve filmu se mluví třemi jazyky (rusky, německy a anglicky), proto český dabing nedoporučuji, protože tentokrát tyto jazykové mutace hrají svoji roli. ()

Juto 

všechny recenze uživatele

Obliehanie Leningradu je tak významnou súčasťou histórie druhej svetovej vojny, že si táto udalosť zaslúži dobrý film. O utrpení Rusov v druhej svetovej vojne nebolo natočených dosť dobrých filmov. Všetci poznáme film  „Nepriateľ pred bránami“, čo je akčný vojnový thriller, ktorý sa zaoberá hrdinskými vojakmi, ale nie utrpením ľudí. Ukázalo sa, že ide o príklad filmu, ktorý mohol s hollywoodskym nádychom byť výborný. Ale tento film má slabý scenár a nie veľmi dobre vykreslené postavy. 4/10 ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)
  • Blokáda Leningradu trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Během ní ve městě zemřelo hlady přes milion obyvatel. (Petulka88)
  • Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)

Reklama

Reklama