Reklama

Reklama

Leningrad

  • Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Leningradská blokáda trvala téměř 900 dní, od 8. září 1941 až do 18. ledna 1944. Německá armáda nedokázala zdolat město jediným úderem, proto se rozhodla ho oblehnout a odříznout od sázobování. Lidé ve smrtelně sevřeném městě zažívali neskutečné útrapy, které si my nedokážeme představit ani v těch nejdivočejších fantaziích. Město bylo bombardováno a ostřelováno. Lidé čelili nesnesitelnému hladu a mrazu. Snažili se přežít v úděsných podmínkách. Z některých se stávali kanibalové. Umírali na ulicích vysílením. Matky se museli rozhodovat mezi svými dětmi, které nechají přežít. Už tak špatné zásobování se ještě více zhoršilo. Zásoby se tenčily. Bylo důležité najít nějakou zásobovací cestu. Přes Ladožské jezero vedla tzv. Cesta života. Přes zamrzlé jezero jezdili zásobovací konvoje, které do zbídačelého města vozili potraviny, zbraně a zpátky odváželi přeživší obyvatelstvo. Odhaduje se, že ve městě zemřelo hladem přibližně 1.000 000 lidí. Tohle všechno prožívala i anglická novinářka Kate Davisová, která po nevydařené reportáži zůstala uvězněná ve městě. Na jejich autobus při fotografování zabitých německých průzkumníků zaútočli německé stíhačky. Když už byla Kate skoro zachráněná a mohla se vydat domů, vrátila se zpět do města. Tvůrci se snažili vytvořit hodně autentický obraz celé válečné události a povedlo se jim to velmi slušně. ()

m.krudenc 

všechny recenze uživatele

Historický film vypovídající o životě v Leningradě v době nacistické blokády. Do obklíčeného Leningradu přijíždějí zahraniční reportéři a při náhodném bombardování zmizí novinářka Káťa. Objeví ji rudoarmějka Nina, která ji ukryje v domě, kde žije matka se dvěma vyhladovělými dětmi a také operetní pěvkyně. Když se přítel Káťi, dozví, že je Káťa naživu, vyhledá ji, ale Káťa se z břehu Ladožského jezera vrací k opuštěným dětem, aby se vydala na dobrovolnou smrt hladem. Nádherný příběh o přátelství, který se však nevyhýbá ani pohledu na Stalinovu krutovládu. Stalin radši nechal půlku města chcípnout hladem než vydal povel ke kapitulaci. Pět hvězdiček dramatu jen podtrhuje vynikající režie i projev představitelů hlavních rolí. ()

Reklama

Herr_Flick 

všechny recenze uživatele

Událost, která si zajisté zaslouží pozornost. Ale tohle zpracování? Všechno špatně od samého začátku. Postavy i bitvy jsou hodně nepřirozené, bez zřetelu na historickou přesnost. Výbuch bomby nebo letadla (to měly být Bf 109 házející z kokpitů granáty?)... Z toho náletu na autobus a jednu blondýnu se mi dělalo už opravdu zle. ()

Heavyman 

všechny recenze uživatele

Celý jsem to prožral. Připomínalo mi to dobu když jsem skončil školu a neměl práci. Vypli mi plyn a proud, venku mrazy jak v Rusku a byly dny,kdy ani ten kus skývy nebyl...po třech dnech třeba jedny čínský nudle a psí granule...křeče v břiše a bolest hlavy a strašná únava...pod okny brebentily německý turisti, jen mne nebombardovali a psalo se 21.století v ČR. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Film je to sice ruský, ale primárně určený západnímu publiku. A z tohohle hlediska myslím dobře naplňuje svůj účel, tedy polopaticky a zjednodušeně ukázat povrchnímu a průměrnému současnému euroamerickému divákovi, jak to zhruba vypadalo v Leningradě za blokády. K tomu jsou samozřejmě použity ryze hollywoodské postupy a historické reálie jsou jim jemně přizpůsobeny. Po scénáristické stránce sterilní a schématický film, ale s pěknou stránkou vizuální. Ta moje slabá třetí je jen a pouze za výpravu. V každém případě nedoporučuju verzi s jednomužným simultánním překladem anglofonních pasáží do ruštiny, to už si to pak klidně můžete rovnou pustit v nějakém retardovaném českém dabingu. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)
  • Blokáda Leningradu trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Během ní ve městě zemřelo hlady přes milion obyvatel. (Petulka88)
  • Většina německých obrněných vozidel jsou upravené sovětské stroje. V záběrech přepadení autobusu se však objeví i skutečný historický Pz.Kpfw.38(t) československé výroby, které Wehrmacht na východní frontě používal. (p3tris)

Reklama

Reklama