Reklama

Reklama

Leningrad

  • Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

honajz 

všechny recenze uživatele

Ruský film, v němž si zahráli v menších rolích i Gabriel Byrne a Armin Mueller-Stahl, se vrací k tragické okupaci Leningradu koncem 2. světové války.   Blokáda Leningradu trvala nějakých 880 dní a stála 1,5 milionu lidských životů. Ve městě panovala neskutečná zima a hlad, který dováděl lidi i ke kanibalismu. Na tomto půdorysu se odvíjí příběh mladé milicionářky, příběh nové leningradské herečky, která není rodem z Ruska a něco tají, a lidí kolem nich. škoda, že úvod filmu je hodně zmatený, protože se tvůrci snaží navnadit nějakou akcí a máme tu nějakou tu válečnou střelbu, zákopy, výbuchy, tanky... V průběhu filmu ještě bude bombardován Leningrad, ale to je myslím, co se válečné akce týče, všechno. Klamou však tělem, jak se říká. Příběh se totiž soustředí na lidské osudy, zvláště Káti (vlastně Kate) a jejich stále horší a strastiplnější přežívání v obklíčeném Leningradu. Při vcelku střídmé stopáži 106 minut jde o koukatelný snímek, kde občas se tlačí na emoce více, než je zdrávo, ale rozhodně stojí za pozornost. Minimálně kvůli větě: "Němci stojí před Leningradem, útočí na Moskvu, a my tady budeme honit svoje lidi..." Disk na úvod zdržují klasicky protipirát a 5 trailerů, ty samé najdeme opět v hlavním menu, jinak nic navíc nečekejte.  Obraz u filmu mi přišel nic moc, takový neostrý a místy přepálený. Ve filmu se mluví třemi jazyky (rusky, německy a anglicky), proto český dabing nedoporučuji, protože tentokrát tyto jazykové mutace hrají svoji roli. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Pred nejakými 15-timi rokmi sa mi náramne páčil špiónsky triler/romanca Záblesk s Douglasom a Griffithovou - Leningrad sa mi zdá podobný, lenže z tej romantiky som už vyrástla. Ak sa s takýmito filmami zahráte hru na fiktívnu pravdu (realita sa odohrala dávno, všetko po nej sú príbehy), unesiete to a nájdu sa aj dojímavé momenty. Ale romantika, ktorá páchne jednoduchosťou Hollywoodu, toho dosť pokazí. Čo sa dá robiť, pátos je pre veľkofilmárov prednejší ako autenticita či trochu realistického cynizmu. ()

Reklama

Radiq 

všechny recenze uživatele

Mohlo mě napadnout, že ruskej válečnej film nebude nic moc. Obzvlášť když v něm jsou vyobrazeny ženy jako hlavní hrdinky. A ta jedna navíc tak hrdinsky, jak kdyby rusky žensky byly v druhé světové nepostradatelné a vyrovnaly se ve všem chlapům. Celkově ten příběh stál za hovno (např. každej druhej tenkrát uměl anglicky, aji děcka) a že do toho natáhli několik známejch herců tomu fakt nepomohlo. Jo, musela to být hrůza, žít tak dlouho v obležení, v zimě, bez jídla a základních lidskejch potřeb, ale zasloužilo si to lepší zpracování, než takovouhle sračku. Já jako divák jsem tím vůbec nebyl osloven a bylo mi jedno, že tam pochcípaj. Hlavně jsem se těšil, až chcípne ten nedomrlej šachovej génius. ()

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Pozeratelna drama, kde islo o prezitie v Leningrade. Uvod filmu bol podareny, kde bojovali Nemci s Rusmi. Potom sa dej preniesol na jednu Anglicanku, ktora zila na pokraji biedy medzi ruskymi detmi a jednou zenou z milicie. Sem tam sa aj objavil nejaky nalet od nemeckych stihacov, ale tie niektore vybuchy bomb mi pripadali nejake umele a nie moc doveryhodne. Vo filme sa vystriedali az tri jazyky. Pri nemeckom jazyku som nemal ziadnu sancu o com hovoria a absencia tituliek mi dost vadila. ()

V.Silver 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla bída. Začalo to opravdu dobře a zápletka byla zajímavá, ale jednání hlavních účastníků jsem nějak nepobral a konec byl vyloženě debilní, celé to bylo jakési na půli cesty mezi zajímavým dramatem z prostředí vyhladovělého Leningradu a lacinou agitací "Němci jsou zlí, Sověti jsou taky zlí, ale ne tak moc a Angličani tomu nerozumí". Navíc ty vsuvky s výjevy "od Němců" byly tupý, až to bolelo - a přitom tam bylo tolik zajímavých herců. Vyložená ztráta času. 40%. P.S. Nevlastní matka Kate Davisové tam mluví o KGB, ale tato organizace vznikla skoro až 10 let po konci 2. světové války, v té době to byla ještě NKVD. Ale to by asi Američani nepaněmájeli. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)
  • Většina německých obrněných vozidel jsou upravené sovětské stroje. V záběrech přepadení autobusu se však objeví i skutečný historický Pz.Kpfw.38(t) československé výroby, které Wehrmacht na východní frontě používal. (p3tris)
  • Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)

Reklama

Reklama