Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

rarak

Čekal jsem vyhrocené drama muženy bojující s odmítavou společností, jedná se však o příběh manželského páru, ve kterém se z manžela stává "kamarádka". Navzdory vážnosti tématu je děj (především v první půlce snímku) odlehčen úsměvnými scénkami, kdy hrdin(k)a nechává vyplouvat napovrch svou vnitřní osobnost. ()

kaylin

"Dánská dívka" rozhodně nezklamala herecky a především Eddie Redmayne dál prokazuje, jak skvělým hercem je a že dokáže roli pojmout tak, že na Redmayne zapomínáte, ale vnímáte jen postavu. Alicia Vikander navíc není jen krásná, ale také skvělá. Hezky se na ni ale dívá, o tom žádná. Životní příběh sám o sobě zajímavý, ale to provedení už mi přijde takové standardní, očekávané, bez nadšení ze strany Hoopera. ()

Verka13

Kouzelná Alicia Vikander! Skvělé herecké výkony, silný příběh a žádný kýčovitý happy end. I když na vzhled Eddieho Redmayna je nutno přivyknout. ()

gogos

Historická úchylárna se sympatickou hereckou dvojící, která předvádí vynikající výkony. Téma filmu však není mým šálkem čaje. Ke shlédnutí jsem se nachomýtl náhodou a první třetina filmu je skutečným bojem s úvahou nad vypnutím. Postupem času však hlouběji pronikáme do psychologie "mužského" tvora, která je bohužel nezajímavá a nenatočená nijak poutavě. Film prostě nemá čím zaujmout, snad kromě výpravy a herců. ()

Rakosnicek77

Lili Elbe se narodila 28.12.1882 v Dánsku jako Einar Wegener, a stala se prvním člověkem na světě, který v roce 1930 prodělal operaci změny pohlaví. Zemřela 13.9.1931. Tedy rok po operaci ve svých 48 letech. Oproti filmu je ale realita taková, že to bylo až po páté operaci přeměny, kdy její tělo nepřijalo transplantované vaječníky a dělohu a 3 měsíce po této operaci Lili umírá. Tolik hovoří dějiny a fakta. Myslím si ale, že na kvalitě filmu a podaných hereckých výkonech, tahle mírná odchylka ve scénáři, nezpůsobila žádnou negativní stopu. Neuvěřitelně zahraný příběh o odvaze, vnitřní síle a odhodlání, byl natočen tak citlivě a věrně, že jediné co si film zaslouží, je plný počet hvězd a neskonalý obdiv k samotné Lili. Obdiv podložený faktem, že třeba u nás, byla stejná operace provedena, až v roce 1953. ()

movieband

Působivý film. Eddie hrál Lilli tak věrohodně, že bych mu jeho ženství s klidem uvěřil. Po Bídnících jen dokazuje svou hereckou všestrannost. Alicia Vikander mě však zaujala mnohem víc svým výkonem a celkově svou rolí Einarovi manželky. Těžko film nějak smysluplně komentovat, protože něco takového, jako to, co předvedl Hooper v Dánské dívce se jen tak nevidí. Působivý, prapodivný a inteligentně natočený snímek. Napodruhé ho ale vidět netřeba. 75% ()

slunicko2

Postmoderní literární kabátek, do něhož je dílo zahaleno, vytváří dojem, že vše je možné...ale ono není. 1) Už jsem těch zvláštností v sexu i v genderové sebeidentifikaci zažil hodně a tak mě tento bizarní postmoderní příběh nepřekvapuje. Transsexuál s intersexuálními prvky podstoupí operativní změnu pohlaví - co na tom dnes diváka má překvapit? This is not my body, Professor. Please take it away._____ 2) Odosobněný interiér bytu i ateliéru v jednom jakoby symbolizoval téma filmu - genderovou neujasněnost. Chybí kotvy, není čeho se chytit._____ 3) 33letý Angličan Eddie Redmayne (malíř Einar/Lili) předvedl kromě svých půvabů pěkné i když trochu klišoidní herectví. Když já ale na vykroucenky nejsem, Eddieho bych chtěl (moc) v jeho mužské - klukovské podobě. Režisér o Eddiem: I think also there’s a certain gender fluidity that I sensed in him, that I found intriguing and it led me to think he might be a really interesting person to cast in this role._____Další pěkný chlápek je 35letý Angličan gay Ben Whishaw (nápadník na plese Henrik Sandahl) a od věci není ani 38letý Vlám Matthias Schoenaerts (přítel z dětství Hans Axgil)._____Za pozornost stojí i 27letá Švédka Alicia Vikanderová (Einarova manželka Gerda), která zde představuje holku půvabnou a s jiskrou._____ 4) Ovšem nedejme se mýlit lyrikou filmu. Ve skutečnosti byla Gerda lesba, která upřednostňovala Lili před Einarem a v otevřeném vztahu spolu žili celkem 27 let. Čtyřetapové dvouleté přeoperování z muže na ženu skončilo v roce 1931, kdy bylo Einarovi (Lili) už 48 let. Jeho/její imunitní systém však operace nezvládl a v září 1931 Einar zemřel na zástavu srdce v důsledku infekce. Wegener se stal druhým dokumentovaným genderovým switchem s vaginoplastikou v moderní době._____Ačkoli se příběh odehrává zejména v Dánsku a zobrazuje dánské postavy, nikdo z hlavních představitelů Dán není a dánština ve filmu vůbec nezazní. Všichni mluví anglicky s britským přízvukem. Ani hory v Dánsku (viz například závěrečná scéna v fjordu Vejle) stále nejsou. Rozdílů oproti skutečnosti je více, zainteresovaný divák si je na internetu snadno najde._____Podle režiséra je film blíže skutečnosti, než jeho knižní předloha._____ 5) Podle režiséra produkce se zúčastnilo přes 40 transsexuálů._____ 6) Film je zakázán, pokud vím, v Kataru, SAE, Ománu, Bahrainu, Jordánsku, Kuvajtu a Malajsii. ()

JohnMiller

Skutočný, a poriadne kontroverzný príbeh, o prvom transsexuálovi, ktorý si nechal ako prvý v dejinách zmeniť pohlavie operačným zákrokom. Hoci toto je gro deja, paradoxne sa to nekrúti iba okolo ufňukaného Eddieho Redmayneho, ktorý to zahral mimochodom úchvatne, ale do hĺbky sa dostávame aj do mysle jeho manželky, Amber Heard. Ona si s ním prežila celú zmenu, od prvých ženských tielok až po schizofrenickú pretvárku a hru na inú osobu v spoločnosti. Hoci pri pred a po-operačných scénkach sa mi ťažko dýchalo, bolo to strašidelnejšie ako hocijaký horror ktorý som kedy videl a téma ma nejako neoslovuje, snímka je natočená dobre, nebolo to ani tak šablónovité ani tak cielene dojemné. Slušné. ()

dom156

Je těžké hodnotit a ještě více je těžší komentovat něco, co člověk tak úplně nechápe. Nedokážu a ani nebudu soudit pohnutky člověka, který se chce pře operovat na jiné pohlaví. To je pro mě něco totálně nepředstavitelného. Hodnotit mohu základní filmové veličiny. Eddie je dobrý herec, nicméně nahatého ho strkat před kameru nemuseli. Příběh, tak jak byl podán, ve mně nedokázal vůbec probudit sympatie a celkově hodnotím průměrně. Film určitě není pro každého a tak doporučuju si hlavně promyslet, jestli tento příběh chcete vidět. ()

major.warren

Rozhodně se nejedná o špatný film, i když jsem čekal, že to bude lepší. Toto není vůbec jednoduché téma na zfilmování a Tom Hooper má u mě velký obdiv. Mě by to třeba natočit nenapadlo, ale je to vlastně zajímavý nápad. Jeho režii se nedá nic vytknout. Podobně tak u skvělých výkonů fantastického Eddieho Redmayna, který je zde neskutečně přesvědčivý a krásky Alicie Vikander, která tu hraje na Oscara. Skvělý byl i můj oblíbený Ben Whishaw, který mě nikdy nezklame. Vizuálně a výtvarně je film velkým zážitkem. Stejně tak mistr Alexandre Desplat, který opět dokázal, že patří mezi nejlepší a jeho hudba pro tento film je neskutečně plná duše. Z hudby jsme si zapamatoval několik krásných a jedinečných motivů. Kamera, kostýmy a výprava s maskami nádherné. Největší problém je podle mě ve scénáři, který i když je historicky přesný, byl celkem vleklý a mohl být podle mě lepší, ale nechci tu zpochybňovat práci Lucindy Coxon, spíš je to tím tématem. Ten film je odborný. Není pro každého a myslím, že se Hooperovi povedl. Rozhodně s Oscarem pro Aliciu plně souhlasím. Další z novodobých výkonů, které se možná ještě zapíší do historie. Dávám filmu 65-70% a hezké čtyři hvězdičky. Jeden Oscar pro vedlejší herečku. Silné a dojemné scény. Nejhezčí je scéna Liliina odjezdu do Drážďan, kde je nádherné propojení obrazu s hudbou. ()

Lucjen

O Einarovi Wegenerovi som počula prvýkrát a to bola spolu s príbehom jedna veľká výhoda Toma Hoopera. Neznámy, silný príbeh je polovicou úspechu. Tou druhou je Eddie Redmayne - akokoľvek zle sa mi na tohto chlapca pozerá, ženu uväznenú v mužskom tele zahral famózne. Definitívne sa mi to potvrdilo v momente, keď som o hlavnej postave začala premýšľať v ženskom rode. Nádherný vizuál je bohužiaľ na úkor emócií a Gerdy; žena, ktorá bola v príbehu nemenej významná a predsa dostala naozaj minimálny priestor. A tak len krútim hlavou, že prečo vznikol iba skvelý film, keď mohol byť nezabudnuteľný. Slabšie štyri hviezdičky, Redmaynovi to dlžím za tú moju nechuť voči nemu. ()

PP66

Hluboký a láskyplný film o malíři - transsexuálovi (a jeho manželce), který jako první podstoupil operativní změnu pohlaví, které nakonec podlehl. Lyrika příběhu i snímaného obrazu. ()

halogenka

Líbivá, politicky korektní sterilita, kterou bohužel nezachrání ani herci. Ke konci jsem si říkala "no jo, že on jí vítr jakože symbolicky odnese šálu..." a tiše jsem doufala, že se pletu a režisér se k tomuhle očekávanému klišé nesníží. Ale kdepak, už se vznášela, mrcha. ()

kajas

Hooperova tvorba se mi film od filmu vzdaluje. Nemůžu říct, že bych se nudila (to vzhledem k zobrazovanému tématu snad ani nejde), ale žádný okamžik nedokázal dostatečně zaujmout ani překvapit. Více než s Lili jsem vlastně soucítila s Gerdou, Alicia byla fantastická. ()

Aleee89

Po předchozích zkušenostech s Hooperem člověk čekal asi něco víc, ale špatný film to rozhodně není. Eddie Redmayne je neskutečně zvláštní a jeho postavy většinou jakbysmet. Postava jeho ženy byla tou, která mě však přece jen zajímala o trochu více. Silná a milující osobnost. Škoda jen, že emoce se objevily až v závěru. Jinak bych dala hvězdy čtyři. ()

Vědma

Ano, film klouže po povrchu této problematiky. Něco takového ve své době určitě muselo způsobit větší skandál, než je zde prezentováno. Ale oba hlavní herci hrají výborně, hlavně překrásná Alicia, u Eddieho se mi zdálo, že to opravdu jenom hraje a předstírá, než že bych mu to skutečně věřila. Ale film je natočený krásně a jemně jako by ho opravdu maloval malíř období art deca. ()

Reesam

Tentokrát si chválu nezaslouží tolik Eddie jako Alicia. Jen se mi potvrdilo, že je opravdu skvělá herečka a mrzelo by mě, kdyby nevyhrála sošku. Myslím, že Eddie tu zůstává ve stínu filmu Teorie všeho, a i přestože je opravdu dobrý, není výborný. Uvěřitelnost ano. Dobrý výkon také ano. Ale i přesto to nebylo TO, z čeho bych se posadila na zadek (nebo spíš zvedla ze sedadla). Možná to celé způsobilo mé nad očekávání. Tak moc jsem se na Dánskou dívku těšila, která vypadala tak famózně, že se mi nedostalo to, co jsem chtěla. Ale co pro mě může být lehce nadprůměrný film, může být pro někoho naprostý favorit. ()

sofiapetra

Film, nesnadný ke sledování. Nikoliv, že by mi vadilo téma, to bylo zajímavé, ale Eddie Redmayne byl rozhodně geniální volbou na ztvárnění Stephena Hawkinga, ale na na Einara Wegenera, respektive Lily, se nehodil. Myslím obličejem, ten má příliš ostře mužský (a i podle dobových fotek Einar prostě měl jasně dívčí rysy). A i když jsem se tím nechtěla nechat rozptylovat, celou dobu mi to stejně vadilo. Ale zdatně to vyvažovala Gerda Alice Vikander - už dlouho jsem neviděla, tak příjemně a sympaticky napsanou a zahranou ženskou figuru. Ještě poznámka k ději: dle historických pramenů se Lily vydávala ve společnosti za Einarovu sestru, ve scénáři z ní ale udělali sestřenici... tak nevím. :) Také bylo trochu divné a těžko uvěřitelné - vezmeme-li v potaz, že se příběh odehrával na začátku minulého století, s jakým poklidem všichni Einarovu proměnu přijímali. Člověk by vážně čekal trochu větší "dusno". ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)