Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (190)

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Westernové drama, které ač oplývá přidanou hodnotou lidštěji působících charakterů a motivací, ctí pravidla původního žánru. Clintův hrdina je  parádní šedesátkový osamělý cizinec s tajemnou a krutou minulostí, přijíždí ale na místo, kde nejsou jen načrtnutí obyvatelé Divokého Západu, ale skuteční lidé se skutečnými osudy, tedy ti kladní. Ti záporní jsou jako vystřižení z rodokapsu a zejména finální banda opláštěných šerifů žoldáků rozhodně nedělá drsnému akčnímu westernu ostudu. Western v osmdesátých letech skomíral a ač jej svým Bledým jezdcem Eastwood rozhodně nevzkřísil, tak jej určitě ani nepohřbil. Podařené. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Uz v roku 1976 v suvislosti s poslednym filmom Johna Wayne-a to mal western nahnute a bolo iste, ze vymiera. A tak sa v roku 1985 pan Eastwood rozhodol, ze tento zaner sa pokusi ozivit. Ale ide o ozivenie znacne mdle, rozpacite a slabeho ducha. Osamely jazdec /Eastwood/ prichadza do mestecka zlatokopov, aby pomohol zlatokopom zbavit sa despotickeho podnikatela. Teda akoze tak priemerny scenar sa len tak lahko nevidi. No nic to, pokus o zblizenie sa so zlatokopmi je rozpacity, akurat ta prestrelka na konci posunula film do ako - tak znesitelneho priemeru A za zmienku stoji este fakt, ze vo filme si zahral herec Richard Kiel, znamy ako Jaws z bondoviek s Roger Moore- om. . Film je krasny dokaz toho, ze Eastwood ako reziser /a aj ako herec/ v 80. rokoch 20. storocia fakt nemal dohromady co ponuknut, len jednorozmerne postavicky, ktore navyse neoplyvaju prilisnym hereckym talentom. Esteze prisiel rok 1992 a restart Eastwoodovej kariery s kultovym filmom Nesmiritelni. 50 % ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, o směru Kazatelových střel však tohle nemůžeme říct.. Clintova resuscitace westernu v půlce osmdesátých let dopadla tak napůl. Pomoc komunitě prospektorů od tajemného cizince se drží zavedených pravidel, nevyhýbá se žánrové otřepanosti (když zástupci Stockburna v dusterech Cheyennovy bandy vyzívají střelbou k tanci), občas probleskne humorné odlehčení a vše finišuje očekávaným zúčtováním, u kterého Bledý jezdec ani nepotřebuje své tři apokalyptické kolegy. Kromě posledního bodu jsou všechno spíše slabiny, ovšem vyvažuje je skutečnost, že reverend Eastwood umí trestat hříšníky s nebývalou noblesou.. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Nepatrná odchylka z typického aroma amerických westernů, co se týče obsahu, formální stránky i charakteru hlavní postavy. Eastwood protentokrát není Callahanem, nýbrž dobráckým tulákem, bezcílně se toulajícím po Středozápadě. Neosvětlení jeho minulosti přidává na mysterióznosti a nevšednosti tohoto westernu. Nechybí zde realistické přestřelky, jejichž nasnímání je chvályhodně naturalistické a bez jakýchkoliv servítek. Napětí patří rovněž mezi silnější stránky filmu. PS:Tenkrát na Západě je zdobeno, co se týče krásy Claudií Cardinale. V tomto případě se o zkrášlení vizuálu postarala kouzelná Sydney Penny. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +Clint Eastwood a Sydney Penny, režie, dialogy, prostředí, postavy -málo dramatické, málo akční/// Clint Eastwood si vybral trošku klidnější látku. Ne že by tu byla nouze o akci nebo o napětí, ale přeci jen známe vyhrocenější filmy. Nijak zásadně to však nevadí. Film mě i tak dokázal vtáhnout do sebe a celkově jsem s ním spokojen. Zaujal mě. Hlavní hrdina byl charismatický, drsný, přitom slušný a laskavý. Tento film sice nepatří mezi špičku žánru a ve výsledku ani mezi TOP od Eastwooda, ale má své kouzlo a to je důležité./// Celkem 77%/// ()

Galerie (63)

Zajímavosti (14)

  • Hull Barret (Michael Moriarty) ve scéně na začátku filmu, kdy opouští město po bitce před koloniálem, si kloboukem špatně zakrývá levou ruku, kterou má v sádře. Ve scénách před a po už sádru nemá. (chyska)
  • Za výlučně Eastwoodovu zásluhu je považována symbolika a duchovní rozměr, kterým obohatil scénář. Jeho záměrem bylo spojit mýtus divokého západu s biblickou tématikou. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama