Honor de cavalleria

• angličtina Honour of the Knights (více)

Serrova majstrovská ponáška na Cervantesovho Dona Quijota využíva klasický príbeh na vytváranie fascinujúceho filmu, tvoreného drsným prostredím a bezprostrednými výkonmi neprofesionálnych hercov. Film, obohatený Serrovou fascináciou minulosťou, rovnako čerpá z mýtov, krajiny a európskych tradícií, a taktiež z diel umelcov a spisovateľov ako Salvador Dalí, Luis Buñuel, Federico García Lorca či Pepín Bello. Živo zachytáva uzavretý svet a kamarátstvo dvoch hlavných postáv. Je nakrútený v pôsobivých dlhých záberoch, ktoré nám umožňujú pridať sa k Donovi Quijotovi a Sanchovi na ich ceste, zatiaľ čo ich česť zostáva v ostrom kontraste so stále márnejším dobrodružstvom. Hoci žiadny koniec na dohľad nie je, ich cesta je dofarbená ich vzdorovitou ušľachtilosťou, a plná úžasu z existencie na svete. (MFFK Febiofest)

Rosomak

Dosud mi je záhadou jak šlo tak přirozeně krásné záběry pořídit obyčejnou DV kamerou (resp. dvěma). Všednost a obyčejnost, které skrze absenci příběhu Serra navozuje, jsou výborným protipólem pro výstřední postavu Dona Quijota a příliš přecitlivělého posluha Sancho Panzu. Serra v rozhovorech přiznává inspiraci Františkem, prosťáčkem božím od Roberta Rosseliniho a Lancelotem od jezera Roberta Bressona. ()

radektejkal

Pokud je to tak, jak říká, Rosomák (a není důvod se domnívat jinak), že "Serra v rozhovorech přiznává inspiraci Františkem, prosťáčkem božím od Roberta Rosseliniho a Lancelotem od jezera Roberta Bressona", pak tyto tři filmy opravdu tvoří skvělou hrdinskou trilogii. Donem Quijotem se zabývám více nez půl století literárně, filosoficky, i jazykově (španělština). A film Alberta Serry "Čest rytířstva" také moji quijotovskou představu naplňuje téměř vrchovatě. Psaní by tu bylo, když ne na knihu, tak alespoň na novelu. ()

woo-hoo-hoo

Príležitosť naplno doceniť tento film má len ten kto už čítal knihu a páčila sa mu. Jedná sa o (takmer) dve metafyzické hodiny, skoro žiadna hudba, Donovi Quijotovi rozumieť max. dve slová "Sancho" a "Panza", veľa statických záberov bez detailu, ktoré však nič nespomaľujú, ale navodzujú v divákovi meditatívnu náladu. Serra tu výrazne ukazuje svoj jednoduchý štýl a predostiera veľmi osobité a zaujímavé poňatie legendárneho príbehu o "Rytierovi smutnej postavy", s minimom oporných bodov a informácií, takže divák bude mať problém rozpoznať aspoň dve či tri scény z knihy, čím režisér zároveň prekonal predstavu teoretického prístupu, ktorý hovorí, že film by mal byť čo najdoslovným prepisom knihy. Scénky sú natoľko oddramatizované a nedbalé k postojom jednotlivých postáv, až sa jeden pýta, nakoľko sú skutočné a kde alebo čo je hranica ich reality a čo je fikcia, čo je vlastne ten istý problém, ktorý svojím románom vynikajúco a skvelo skúma sám Cervantes. Serrovi sa podarilo jeho jemnými a nenápadnými filmovými prostriedkami transformovať podivno-kuriózne priateľstvo medzi Donom Quijotom a jeho sluhom Sanchom Panzom, ktoré tam niekde "je" a akosi nenútene prestupuje celým filmom, čo z neho robí niečo ako poľudšťujúcu skúsenosť, či pokojný relaxačný zážitok, čo z neho robí skôr netradičnú a ojedinelú výnimku, ak by mal byť primeraný k spôsobu akým tvorí filmy väčšina súčasných či minulých umelcov. V takejto jednoduchosti je podľa mňa krása, nepovšimnutá veľkoprodukčnými filmami s astronomickými rozpočtami. Ten kto videl Spev vtákov si nemôže nevšimnúť to akým milým a hravým spôsobom dokáže režisér natočiť obrazy a výjavy kúpania sa v prírode, ktoré zasadil aj do tohto diela. Takisto ma rozkošne potešilo, že Serra naozaj dokáže zobraziť akoby hovorenie samotné, namiesto obsahu reči a postojov zachycuje jednoducho reč somotnú, akoby pozoroval a kochal sa faktom jej existencie, akoby pritom stál v nejakej mimočasovej oblasti a ukazoval, že reč nie je len komunikáciou alebo jej obsahom, ale upriamuje pozornosť na estetiku a jemnú komiku verbálneho prejavu. Knižné podanie je tak obohatené týmto jednoduchým filmovým dielom. ()