V hlavní roli já

• Irsko A Film with Me in It
všechny plakáty

Černá komedie tragických rozměrů aneb Zubatá se nepřezouvá.
Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep. Neúspěšný herec Mark (Mark Doherty) nosí permanentně uštvaný výraz, jemuž dominují psí oči. Není divu. Na konkurzech bývá většinou do počtu a navíc během nich zažívá mrazivá ponížení uštědřovaná nespokojenými režiséry (pikantní cameo rolička režiséra Neila Jordana). Opřít se navíc nemůže ani o přítelkyni (Amy Huberman), toužící po přívlastku „bývalá“, bratra (David O´Doherty), paraplegika upoutaného na vozík, ani o nejlepšího kámoše (Dylan Moran), který je sice budoucí slavný režisér a scenárista, ale zatím utápí svůj údajný talent v alkoholu a hazardních hrách. Jako pověstný Damoklův meč nad ním navíc visí hrozba vystěhování z pronajatého bytu, protože panu domácímu (Keith Allen) dochází trpělivost kvůli nesplácenému nájmu. Nějak takhle by mohlo vypadat peklo na Zemi. Jenže pod tenhle kotel absolutního zoufalství lze ještě přiložit. Kombinace blikající žárovky v kuchyni, špatně zavěšeného lustru, uvolněných klik u dveří a popraskaného stropu odstartuje sérii katastrof, které ústí v sérii mrtvol, jež se zoufalému Markovi hromadí před očima. Ten ve snaze zachránit situaci roztáčí kolotoč bizarních a absurdních situacích, které všechno ještě zhoršují. Komedie V hlavní roli já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem. (oficiální text distributora)

texa

Tak tohle mě dostalo ! :D Z počátku jsem koukala, co z toho vyleze a pak se na mě valila jedna dávka humoru za druhou. Todle byla prostě pecka a že měla grády. D.Moran - palec nahoru. ()

figliar

Írsky humor, k tomu ešte čierny, určite nie každému sedí. Zato mňa táto komédia pobavila nadmieru. Veľa absurdných situácií, kopec príkladov Murphyho zákonov a skvelé obsadenie, u nás ale nie veľmi slávnych hercov. Film si ale treba pozrieť naraz celý, aby vám zapadli do seba jednotlivé kúsky tejto bláznivej skladačky. ()

pepa3rd

Rovnou na úvod řeknu, že tenhle fim má tu smůlu, a možná i to štěstí, že jsem na něj byl donucen jít do kina. Kdybych ho viděl v televizi, tak bych mu možná dal o hvězdičku víc a nebo naopak o hvězdičku míň, protože bych na něj po neskutečně nudné první půhodině nevydržel koukat. Celá relativně zábavná část je zhuštěna do druhých třiceti minut, které by samy o sobě vydaly na naprosto dokonalý díl nějakého (hodně černérho) sitcomu. Nicméně zbytek filmu už jsme opět nuceni pouze sledoval, jak se ten propletenec "velmi nešťastných náhod" rozplétá, aniž by se vlastně za tu dobu stalo něco zajímavého, překvapivého nebo dokonce zábavného. Prostě za plné vstupné ta prostřední půlhodina nestála a i tak mnohdy víc dostávám v lecjakém sitcomu z televize a to zadarmo. 50 % ()

filhan

Černo černá komedie, tak jak má být. Dylan Moran ve své alkoholicko nihilistické roli jako v seriálu Black Books mě dostal několikrát do kolen, Bohužel jsem měl celou dobu pocit, že tomu chybí jakási jiskra, asi jsem moc zmlsaný seriálem Black Books. ☻☻☻☻☺ ()

radek512

Pěkná absurdní a hlavně hodně černá komedie u které se sice nebudete nonstop smát, zato si ale budete nonstop říkat, že to už snad ani není možné. Do toho se objevuje Bernard z Black Books, který prostě alkoholové existence umí. ()

darkreider

Ešte mám v pamäti zaryté to blaho pri pozeraní Big Nothing, ktoré bolo razené podobný štýlom, ale podstatne zábavnejšie. Skvostné hah som precedil asi len raz a to konkrétne po štatistike mŕtvych s vetou "Som na rade?". Inak žiadna sláva, skôr naopak. Ak by som nepoznal Big Nothing tak dám aspoň tri, ale keď viem, že to na vyššiu ligu proste nemá, tak to nechám čuchtať vo vodách prudko podpriemerných. ()

palmrus

Výborná irská komedie, kde hraje jednu z hlavních rolí můj oblíbenec a jeden z největších křupanů současnosti Dylan Moran. Pro mě tim pádem jasnejch 5*. ()

Schlierkamp

Irská černá komedie o ne zrovna sympatickém člověku, jemuž se rozpadá vztah, nemá práci a ani prostředky na zaplacení nájmu. Ke všemu se v jeho přítomnosti opakovaně stávají podivné nehody, jež stály život několika osob. V hlavní roli neúspěšného herce Marka, totálního losera bez emocí s prázdným výrazem ve tváři, se objevil M. Doherty. Tahák pro diváka však představoval jeho jediný přítel, alkoholik a spisovatel, hvězda oblíbeného seriálu Black Books, D. Moran, jenž však z mého pohledu svůj komediální talent neměl prostor a možnosti projevit a ač byla filmová role stylizována do podobné roviny, za svou životní rolí nevrlého prodavače a majitele knihkupectví ze zmíněného seriálu značně zaostával. Stěžejní část snímku vyplňuje aktivita obou přátel, jak se zbavit mrtvol, jež se Markovi hromadí v jeho sklepním bytě. V této části se objevily zajímavé momenty, avšak celkově z mého pohledu dílo sráží nelogičnosti, jež by jim v reálném životě zabránily uhladit stopy a smést ze sebe podezření, jež by se příslušným orgánům nesnadno vysvětlovalo. Humorných prvků nebylo tolik, kolik jsem vzhledem k Moranově potenciálu očekával, jeho herecký kolega M. Doherty na mě svým výrazem zkrachovalce působil depresivně a v žádném případě nemohu udělit víc než tři hvězdy. ()

Dovlatovka

Irská černá komedie - tak u nás neobvyklému popisu filmu se dá těžko odolat. Někdy více černé než komedie, několik velmi vtipných momentů. Plus moje láska k Dylanu Moranovi - subjektivních 75 %. ()

jaki96

Komedie? Kdeže. Snad černá komedie, ale i přesto si myslím, že se tvůrci v žánru spletli. Smál jsem se pouze u některých z grimas Dylana Morana, jinak na mě děj a prostředí působily pesimisticky. Uznat musím herecké výkony, které byly celkem slušné. Bohužel mě 89 minut filmu ničím nezaujalo a byl jsem dost zklamaný. ()

gemi

"Komedie" u které jsem se ani neusmál, a po jejímž skončení mi hlavou rezonovala jen dvě slova: studentský film. ()

kraval

Tohle je těžká kocovina, jíž se pozorovatel může s chutí zasmát, a ačkoli je toho na devadesát minut ve filmu možná málo, bavil jsem se. ()

pepek25

Černá komedie o tom, že když už se má něco posrat, tak pořádně. Nejdřív jsem se trošku obával, jestli se vůbec začne něco dít, ale po půlhodince už to šlo ráz, jedna mrtvola za druhou. Nakonec se z toho vyklubala solidní černá komedie s výborným Dylanem Moranem a jeho stupidníma nápadama. ()

Banned

To je Jersey, taky umřel... xD. Neuvěřitelný a odvážný scénář, dává tomuhle filmu to pravé ořechové. Doporučuji určitě všem milovníkům černého humoru! ()

TedTonks

Je to tak absurdní, až je to vtipný. Dylan Moran byl, jakožto můj velký oblíbenec, uchvacující. Když vás film nezaujme, stejně ho musíte dokoukat, aby jste věděli, jak to dopadne. Úžasný film s minimálním rozpočtem z Irska, který mě bavil. ()

myse

Po celou dobu příběhu jsem přemýšlela, proč to vlastně má být komedie, když to byla jedna hrůza a katastrofa za druhou. Ale při posledním záběru na smějícího se hrdinu jsem se taky musela začít smát, celé mi to došlo. Celá ta absurdita situace, ta ironie osudu a nešťastné náhody, vlastně to celé k smíchu bylo; díky tomuto snímku už konečně začínám chápat, co to vlastně černá komedie je. Zpočátku mi to přišlo jako hrozná blbost, ale jakmile to skončilo, uvědomila jsem si, jak to celé hořce vtipné bylo, kdybych to v půlce vypnula, patrně bych to musela kategorizovat do odpadu; nutno vidět do konce. A Mark Doherty předvedl bravurní výkon, jako by hlavní hrdina měl hrát jeho a ne on hlavního hrdinu, věřila jsem mu každou grimasu, každý pohled; jeho herecký kolega Dylan Moran, ač slavnější, byl o takové dvě třídy slabší. ()

diabolique

Uvodnych 30 minut som len znudene driapal operadlo na kresle a la Garfield, no akonahle pocas 5 minut "nestastnou nahodou" zomreli 3 ludia a pes, sa vsetko zmenilo. Nasledne hladanie riesenia ako z toho von a ne/predvidatelne komplikacie pri odpratavani mrtvol ako aj maskovanie "zlocinu" ma skvele pobavili + je to Dylan Moran, ktory "hra" stale to svoje....:) U mna dobre. ()