Měsíc 44

• Západní Německo Moon 44 (více)

V roce 2038 jsou přírodní zdroje na Zemi vyčerpány a nadnárodní korporace provádějící těžbu na vzdálených planetách spolu vedou nevybíravou konkurenční válku. Agent Felix Stone (Paré) je vedením jedné ze společností vyslán na strategicky důležitý Měsíc 44, aby ve zdejší napjaté atmosféře mezi drsnými piloty z řad vězňů a jejich mladými navigátory, vypátral její záhadně zmizelé těžební lodi. Napětí houstne a to ještě nikdo netuší, že se k Měsíci blíží plavidlo konkurenční firmy, která jej má v úmyslu zabrat... (choze)

Brejlil

Emmerich sice ukazuje, že v řešení technických problémů má talent. Co je mu to ale platné, když scénář pokulhává na všechny nohy. Tedy, ne že bych nebyl zvědavý, co tedy vlastně je za krádežemi lodí a útoky konkurence, ale řešení bylo banální. Navíc je film neúnosně dlouhý, jeho tempo je vskutku vražedné, ze spoustou naprosto zbytečných scén, zatímco ty nutné nikdo kvůli rozpočtu nenatočil. Přesto, práce s modely je na německé poměry velkolepá a dekorace sice připomínají chudšího příbuzného lodi Nostromo, ale působivost jim v temném nasvícení upřít nelze. Škoda jen, že jediná žena v celém ansámblu neukázala v béčkovém duchu něco víc ze svého těla. I když snad je to jen dobře. ()

Vilg

Znásilňovat navigátory ve sprše se vyplácí. Roland originální nebyl nikdy a cit pro příběhy ztratil zhruba po Hvězdné bráně. Někdo nadanější by s touhle výpravou napsal dějiny žánru. ()

Bozvav

Ve světle dnešních technologií působí film píše úsměvně. Ani herecké výkony hlavních protagonistů nejsou zrovna bůhví co. Viděno po letech znova a kromě jisté nostalgie, nic po filmu nezůstalo. Za mne tak tak 50%. ()

Va55ago

Pravdepodobne prvni film vubec, ktery jsem videl v kine. To mi tehdy bylo hoooodne malo. Sice to je jen becko, ale me se to tehdy hoooodne libilo. ()

Eluin

Krátce po revoluci jsem na tom byl v kině a z něj odcházel zcela nadchnut. Mé první sci-fi (nepočítáme-li nějaké skoro nežánrové přesahy). ()

Ombak▼Penari

Na svojí dobu celkem slušné. Ponuré a temné prostředí těžařské kolonie, maskující nízký rozpočet a odkazující k vetřelčí sáze, je vcelku působivé a obsazení také neurazí. Béčko, ale celkem solidní.Možná v mnohém sympatičtější než leckteré budoucí Emmerichovy superfláky. ()

MickeyStuma

Akční sci-fi příběh nabitý velkolepou výpravou, dnes nutno podotknout bez CGI, používající dějovou šablonu o hrdinovi, který byl vybrán k vyřešení záhady, aby nakonec ve finále bylo všechno jinak. Dnešního zmlsaného diváka již moc nenadchne, ale na svou dobu byl po technické stránce velice dobrý. Temná atmosféra z filmu doslova vytéká a citacemi svých určitých scén připomíná známé či slavné starší sci-fi filmy. Vetřelec anebo Hvězdné války. Ty tu musí poznat každý. Také je potřeba zmínit, že se nejedná o film hollywoodský, ale ryze evropský. Produkce ve své době ještě Západního Německa, odkud pochází dnes významný režisér Roland Emmerich mající tohle na svědomí, takže už kvůli tomu snímek sklízí obdiv. V Evropě se prostě takovéto snímky netočily a fakt, že je tento nízkorozpočtový je takřka neuvěřitelný. Scénář pochopitelně má své chyby, ale na evropský film to zase není až taková tragédie. V Hollyvoodu by to natočili lépe. To je přeci jasné. Snímek tedy i přes svou podivnost určitě patří mezi klasiku svého žánru. ()

hribisko

Docela skromné béčko, na toho megalomanského vola. Příjemně se na to kouká, lepší než všechny ty jeho katastroslátaniny dohromady. Slušný Michal v Páře (pro tupce...tohle má přesah, neb se tam fakt potili). ()

LordMysti

Tehdy dávno když jsem viděl tento film, zanechal ve mě hlubokou stopu. Nevím jestli se zrovna v tu dobu formoval můj názor na podobné filmy, ale svým způsobem je toto svou atmosférou pro mě hodně nezapomenuté dílo. ()

mvukotic

Tento kusok mam z Emmerichovej filmografie najradsej. Pride mi najmenej pateticky a este nie je poznaceny vplyvom hollywoodskej plytkosti a vyumelkovanosti. Beckovost sice z neho srsi na kazdom kroku, alebo lepsie povedane v kazdej chvili, no votrelcovsko/bladerunnerovske prostredie, komorna hudba a temna atmosfera prijemne zastieraju chybicky a zarobia na slusny (dnes uz) retro-zazitok . ()

ing.man

Kdepak. Taková hrůza to nebyla. Naopak si myslím, že to má své místo vysoko v Top 100 na nebi sci-fi... Viděno v kině krátce po premiéře ... (Léta učňovská a východočeský Letohrad). ()

Psycho.R

Michael Paré byl svého času borec a vůbec bych se nezlobil, kdyby vznikl nějaký film po vzoru Expendables s béčkovými herci, kde by byl on, Dudikoff, Bradley a další. Co je specialitkou, že ve filmu vystupuje jedna celkem důležitá postava, která se jmenuje Jack O´Neil, stejně jako hlavní hrdina Hvězdné brány, kterou Emmerich natočil o čtyři roky později, tudíž Jack se dostal na jinou planetu již léta před tím, než byla vůbec Stargate objevena :D. ()

vikino1

Na tohle jsem čuměl, když mi bylo 10 na černobílé televizi na ORF1 německy. Tehdy mi z toho padla brada, i když jsem tomu vůbec nerozuměl.. ()

Tiiso

Dodnes si vzpomínám jak jsem tento film s kamarádem nahráli na videorekordér z rakouské státní televize ORF a slavili díky tomu malé vánoce. Pořád byl odvysílán ve stereo zvuku a my jsme při následné projekci byli naprosto vyřízení. No psal se asi rok 1993 a domácí prostorový zvuk byl v plenkách a mohl si ho dovolit jen málokdo. A tak nám občasný stereo efekt, který se při přeletu vrtulníku či při střelbě objevil tu v levé či pravé bedýnce připadal jako zjevení. Film není až tak převratný či vynalézavý ve svém žánru, ale jako debut nějakého tehdy neznámého němce je ucházející. Mě tenkrát přišel vynikající, nezapomeňte v čem jsme vyrůstali. Dnes je člověk objektivnější. Už tehdy Emmerich ukazoval kudy se bude ubírat jeho filmová cesta. Pro spousty lidí se jeho díla jeví dost pateticky, naivně a hodně komerčně. S tím souhlasím, ale měli by jsme také uznat, že jeho filmy oplývají určitou dávkou originality. ()

Robbi

Kdyby šlo dávat 3,5 hvězdičky jako u hudebních (a jiných) recenzí, vůbec neváhám. Moon 44 je opravdu možná poněkud podceněný film, který toho nabízí přeci jen trochu víc, než se na první pohled zdá. Ať už je to skrytý souboj mezi piloty a navigátory, z nichž si každý je vědom své převahy, nebo tápání hlavního hrdiny, který tu zahrál jednu ze svých nejlepších rolí. Překvapivě tu ale ani nevyčnívá jediná ženská role v podání Lisy Eichhorn. Stručně řečeno: ukázka, že i v Evropě se může natočit slušně udělaná sci-fi podívaná. ()

Scraffy

Emmerichov vstup do Hollywoodu nemohol byť lepší. Áno, nie je to bezchybné dielo, avšak čo Emmerich dokázal vykúzliť s tým málom peňazí je neskutočné. Dean Devlin celkom mladučký vyzerá dobre. Michael Paré tiež. Scenár je celkom solídne napísaný a keby sa teraz s neho urobil remake, tak by to nemuselo vôbec vyzerať zle. Škoda len, že tomu chýba také väčšie bum, ktoré by tomu zdvihlo hodnotenie. ()

Tarhiel

Tučné guily pleasure. Tento film si pamätám v telelvíznych programoch v 90. rokoch, nikdy som ho nevidlel, aj keď som vždy chcel. Viem, že keby som ho bol býval videl v puberte, miloval by som ho. Triky, ktoré kričia 80. roky, prepoužité rekvizity z Blade Runnera (steny v Deckardovom byte) a možno aj Votrelca (chodby základne), s celkovou industriálnou atmosférou, aká sa už dnes nerobí, ale v rannej Emmerichovej réžií a s klišé prvkami - cool hlavný hrdina-samotár, geeky teenage-sideckick hacker, očividní zlodusi, predstavení už v prvej tretine a ambivalentný, nakoniec napravený väzeň. Priemerné hodnotenia sú zaslúžení, ale ja som si to užíval. ()