Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ocitl se sám v boji proti veškeré lidské nadutosti a pokrytectví... Lékař Tomáš Stockam (Steve McQueen) založil spolu se svým bratrem, starostou Petrem (Ch. Durning), lázně, které měly mít zářnou budoucnost. Lázeňský lékař však zjistí, že minerální voda, odkud je voda čerpána, je zamořená odpadem z koželužny a člověku by mohla přivodit značné zdravotní problémy. Tomáš je pak přesvědčen, že by se snad dalo vše vyřešit výměnou trubek a čerpáním vody z nezamořeného zdroje. Starosta Peter však bratrův pohled na věc nesdílí – oprava by byla drahá a o lázních by se rozkřiklo, že je voda v nich zkažená, a jeho sen o bohatém lázeňském městě by se tak rozplynul. Chce tedy přesvědčit bratra ať své závěry popře, což neústupný doktor neučiní, a tak se starosta postará, aby Tomáš postupně přišel o své stoupence a poštve proti němu celé město. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

divisak 

všechny recenze uživatele

Pro svoji dobu (mám na mysli rok 1882) velmi aktuální látka (ale i pro současnost), jejíž témata jako boj jednotlivce proti společnosti, vzdor zkostnatělému myšlení a jednání, nebo poukázání na nebezpečí podléhání autoritám vypovídají o nástrahách sklonku devatenáctého věku. Poněkud ve své době nadčasové, uvážíme-li, jakým směrem se některé národy v první polovině dvacátého století ubíraly, jejichž ideologie vykazovaly potlačování jedince a jeho individuality, příklon k autoritářskému vedení atd. Výborný film, o Steveu McQueenovi nemluvě! Dodatek k 4. 3. 2014: častěji si uvědomuji, že memento snímku je stále aktuální a živé. ()

kubilov 

všechny recenze uživatele

Základní myšlenka filmu mi rozhodně nepřišla špatná, Steve McQueen také dělal co mohl, i když by ho bez jména v titulcích poznal jen málokdo, ale to hrozně roztahané tempo (prý 90 minut! to těžko, spíš 106!) a nepříliš atraktivní prostředí znamenalo, že bych zrovna tohoto Nepřítele lidu docela v klidu nechal pouze na prknech divadel. ()

Reklama

subic 

všechny recenze uživatele

Bolševici se učili, že vládnou masy a že většina má vždycky pravdu. A ejhle ono to najednou neplatí a příkladem je tento příběh. Viděl jsem to jako děcko a nelíbilo se mi to. Teď jsem to viděl po xx letech a asi takhle. Můj oblíbený Steve McQueen tu zase tak nějak neexceluje. Všichni mají opravdu hrozné kostýmy, ještě hůř jsou namaskovaní a celý příběh se děje v interiérech. Je to fakt slabý, oproti tomu např. o 6 let starší britský seriál Z archivu Sherlocka Holmese Holmes má kostýmy, interiéry i exteriéry jako z jiné dimenze. Je to ještě v původním dabingu Růžek, Hrušínský, Sejk, Moravec, Galatíková, Štěpnička, Brabec a právě Růžek jako McQueen mi vůbec nesedl. Ale přes to všechno se na to třeba za dalších 30 let můžu podívat. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Pietní převod Ibsenovy divadelní hry na plátno (v úpravě od Arthura Millera pro americká divadla). Ibsenovy hry mám velice rád, a i tady byla zachována síla jeho textu, ale pokud mám hodnotit film, tak musím dát jen tři hvězdy. Schaefer zůstal u statického snímání divadelních dialogů v trochu realističtějších kulisách a opravdu jde spíše o záznam divadla než o film. McQueen zdůrazňuje (ať už vědomě, či nevědomě) idealistickou stránku charakteru Dr. Stockmanna, a nějak si neví moc rady s tou temnější stránkou (nebo ji nechce vidět) - touhou po slávě a uznání. Na divadle má Ibsen živou sílu, tento film však trochu připomíná archivní víno - konzumujeme ho hlavně kvůli jeho hodnotě, nikoliv kvůli chuti. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Ďalší príklad toho, aké ľahké je zmanipulovať stádo, ktoré oveľa skôr uverí populistickým klamstvám než pravde a že ten, kto má pravdu, nemôže ustúpiť, aj keď je v menšine, ale za pravdu bojovať. Výborný príbeh z konca 19. storočia, ktorý je aktuálny aj dnes a skvelý, aj keď trochu umiernený Steve McQueen. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Námět na film byl nápadem Steva McQueena, který byl rovněž hlavním producentem, díky čemuž měl právo do filmu zasahovat. (J.A.K.)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno