Reklama

Reklama

Enid Blytonová začala svým bratrům vyprávět příběhy, které se staly únikem z bezútěšných vztahů v rodině, kterou následně otec opustil. Během učitelského působení po 1. světové válce začala své povídky rozesílat vydavatelům. Ujal se jí Hugh Pollock, za něhož se také provdala. Měli spolu dvě dcery, ovšem jako matka Enid zklamala. O děti se musela starat chůva, zatímco jí záleželo více na anonymních dětech, které ji zbožňovaly za její příběhy. Její naprostá sebestřednost dohnala Hugha k pití a nakonec i k jiné ženě. Enid své děti využila jako prostředek citového vydírání, aby se domohla rozvodu podle svých představ, a posléze se provdala za Kennetha Waterse, slabocha, který byl do jisté míry kopií jejího otce. Po 2. světové válce se jí dostalo ještě větší popularity, přestože čelila obviněním kvůli autorství knih. Děti ji vzývaly ještě dalších 20 let až do její smrti roku 1968, aniž by znaly její skutečnou povahu. (Filmbox)

(více)

Recenze (60)

terunka003 

všechny recenze uživatele

Biografické, hudba, barvy, prostředí × nudné, vyšinuté. Ta paní měla prostě problém. Bohužel, neznám tuto autorku, ani její knihy, ale evidentně byla mezi dětskými čténaři velmi oblébená. O to víc mě zaráží jaký vedla život v soukromí. Co se týče filmového zpracování nebylo špatné. Helena Bonham Carter opět excelovala, ta role jí sedla. Matthew MacFadyen trochu zaostával (a trochu ztloustl), dětské představitelky dcer úžasné. Není to film, který bych ještě někdy chtěla vidět. "..vím kam se děti rádi shovávají, rozumím jim.." ()

01Zuzana10 

všechny recenze uživatele

Uf. Moja apatia voči Helene Bonham Carter sa vrátila. Ako vyniká v zobrazovaní záporáčiek. Kto vie, aká bola spisovateľka v skutočnosti. Na toľké pokrytectvo sa však nedalo pozerať. Spomínam si, že tiež som prečítala nejakú jej knihu... Ale asi už nechcem.___Čo sa týka filmu, všimla som sa, že isté zábery sa aj 4x zopakovali. /podivné i keď sa to robí/ Konkrétne close-up na oči, písací stroj. Inak asi .. klasické priemerné rozprávanie, príliš nezaujalo ale aspoň upozornilo na autorku, na kt. by som si asi už ani nespomenula.. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Enid Blyton byla vynikající spisovatelka. Napsala desítky vynikajících knih pro děti, především Správnou pětku  a Tajnou sedmu. Tyhle knihy jsem v takových dvanácti letech zbožňoval. Samotnou spisovatelku jsem si představoval jako hodnou postarší dámu, co píše příběhy pro děti. A ona to byla taková egocentrická sebestředná svině. O svý děti se nestarala, vůbec o ně nejevila zájem. Manžela týrala, byla hnusná, sprostá a myslela jen na své knihy. Dokonce i v době vyhlášení druhé světové války. To jí vůbec nezajímalo, hlavně že vyšly její knížky. Manžel se stal alkoholikem, raději před ní utekl do války.... Proto je tak těžké věřit tomu, že psala právě knihy o dětech pro děti. Film sám o sobě je ve svém životopisném žánru klasicky zdařilý. Ovšem nikterak dívatelný, a to právě kvůli charakteru samotné Enid. Ovšem právě tím jejím chováním a jednáním je překvapující, a tím byla splněna zásadní podmínka životopisných filmů. [393. hodnocení, 43. komentář, 75%] ()

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Je zajímavé, že ačkoli jsem od dětství vášnivá čtenářka, s touto autorkou jsem se minula. Temné dětství ji neomlouvá. Hrozná ženská. Nechápu, jak se může žena, která píše knihy pro děti, tak odporně chovat k svým vlastním dětem. Helena Bonham Carter vynikající. Jako vždy. (No, aspoň jsem viděla, že může být některá matka ještě horší než ta moje. Ale že by mě to potěšilo, to tedy ne.) ()

Martinvon 

všechny recenze uživatele

Jako dítě mě její knihy zcela minuly. Zato na západě jsou stále ještě povinnou součástí dětské knihovničky. Životopisný film věnovaný autorce knih pro děti Enid Blyton lze však se vší intenzitou vnímat i bez předchozí znalosti jejího díla. Helena Bonham Carter tu ztvárnila její velmi ostrý a hloubkový psychologický portrét. Život plný extrémů - čím trpčí zkušenost, tím sladší příběhy. I když tvůrci filmu tvrdí, že si občas něco dobásnili, vznikla jim pod rukama jedinečná studie lidského osudu. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Film mal veľmi tesný rozvrh natáčania. Helena Bonham Carter bola do hlavnej úlohy obsadená iba 10 dní pred začiatkom nakrúcania, ktoré prebehlo za 16 dní a snímku potom zostrihali za 8 dní. (U_S_O)
  • Rozpočet filmu bol tak malý, že niektoré kostýmy požičala producentom zo svojho šatníka sama Helena Bonham Carter. (U_S_O)
  • Na britskej televíznej stanici BBC4 mal film pri premiére tretiu najvyššiu sledovanosť od založenia stanice v roku 2002. Sledovalo ho 1,28 milióna divákov. (U_S_O)

Reklama

Reklama