Enid Blytonová začala svým bratrům vyprávět příběhy, které se staly únikem z bezútěšných vztahů v rodině, kterou následně otec opustil. Během učitelského působení po 1. světové válce začala své povídky rozesílat vydavatelům. Ujal se jí Hugh Pollock, za něhož se také provdala. Měli spolu dvě dcery, ovšem jako matka Enid zklamala. O děti se musela starat chůva, zatímco jí záleželo více na anonymních dětech, které ji zbožňovaly za její příběhy. Její naprostá sebestřednost dohnala Hugha k pití a nakonec i k jiné ženě. Enid své děti využila jako prostředek citového vydírání, aby se domohla rozvodu podle svých představ, a posléze se provdala za Kennetha Waterse, slabocha, který byl do jisté míry kopií jejího otce. Po 2. světové válce se jí dostalo ještě větší popularity, přestože čelila obviněním kvůli autorství knih. Děti ji vzývaly ještě dalších 20 let až do její smrti roku 1968, aniž by znaly její skutečnou povahu. (Filmbox)

Judy24

Jedno je jisté - ten film se mi nelíbil. A já se teď nemůžu rozhodnout, jestli je to proto, že to bylo tak dobře zahraný, nebo protože to bylo špatný. Já šla na ten film s nostalgickým šimránim v žaludku a těšila jsem se, jak se něco pěkného dozvím o autorce, jejíž knížky jsem hltala, když mi bylo kolem dvanácti, třinácti let. A co jsem dostala? Depresivní životopis o neskutečně nesympatické ženské a okořeněné to bylo poznámkou, že "se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi". Což znamená, že to mohlo být klidně z poloviny vymyšlené. Ale já mám kvůli tomu zkaženou půlku historek z knihovny z dětství. Jestli se to tak skutečně dělo, pak to Helen i Matthew a koneckonců i ty dvě malé holčičky výborně zahráli. Ale jestli ne....pak vůbec nechápu smysl tohohle díla. ()

dogma97

Titulní postava je vykreslena tak jednostranně, že na mě film mnohdy působil jako satira, a scény "krkavčí matka" na mé tváři vyvolaly lehký úsměv. Koneckonců, Karel May nikdy nebyl v Americe - proč by úspěšná autorka příběhů pro děti měla být vzorným rodičem? ()

kaktusacek13

V dětství jsem přečetla mnoho jejích knížek. Myslím, že jako spisovatelka byla skvělá. Bohužel taková nebyla v životě. Potkat ji, asi bych jí nafackovala. ()

t.b.kat

Tu "mrchu" zahrála Helena Carter naprosto famózně!!! Spisovatelku neznám, ale musela to být hrozně sobecká, krutá ženská, která upřednostnila svou popularitu na úkor rodiny. Celý její život bylo jenom divadlo pro media. 4* ()

STORM70

No vida jak se dá natočit TV film. A ještě, když v něm exceluje Helena Bonham Carter tak je to paráda. Ovšem spisovatelka nespisovatelka střelil bych ji nejraději kulku do hlavy :-) . 8/10 ()

Fin_429

Enid je taková hnusná máma, jež avšak umí skvěle psát a vyprávět knihy pro menší děti. Enid je složitá asi tak, jako celý tento příběh. Ono to je obsáhlé, ale ve výsledku strašně krátké a to snímku nejvíce škodí. Kdyby to šlo do kina, a nebo kdyby to aspoň mělo delší čas, tak by byl snímek hned lepší a neztroskotal by na takové banalitě, jako nedokreslenost postav a linek kvůli času, který nedostali. Ale ano, kvalitní to bylo. 7/10 ()

Kozlowski8

Enid Blytonová byla u nás doma jistého času každý den, každý večer. Naštěstí jen prostřednictvím příběhů party dětí, která si říkala Správná pětka a kterou si náš syn zamiloval. Že ta paní, která vymýšlí a píše tak poutavé a laskavé příběhy, je ve skutečnosti bezcitná a nesnášenlivá mrcha, jsem se dozvěděl až z tohoto snímku. Spisovatelka je zde opravdu mistrovsky představena Helenou Bonham Carter, která se v rolích charakterově vyšinutých, ne zrovna běžných žen vyžívá a toto je vyloženě její parketa. Hezký emotivní film. 75%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Gabri-ela

Takhle to vypadá, když někdo odděluje práci od rodinného života - člověk by neřekl, že to může nabývat i takových podob :) ()

Nellie Lovett

Ne, ne, ne! Tohle je přece úplně špatně! Enid Blytonová měla být roztomilá postarší dáma, která byla hrozně hodná a ráda psala knihy pro děti. Přece všechny ty báječné a laskavé knihy nemohla napsat taková odporná ženská? Tohle tedy bylo dost drsné prozření. ()

baterka.27

Film se výborným hereckým obsazením ( o naprosto skvělém výkonu Helen se ani nemusím zmiňovat, to se rozumí samo), ale bohužel jsem se nemohla zbavit vzteku, který ve mě hlavní postava vyvolávala. Neustále jsem se ji snažila pochopit, ale nešlo to. Možná, že taková Enid skutečně byla, ale pořád se mi zdá, že to celé mohlo být více objektivní. ()

Chlo0opek

To by jeden nečekal, kdo že vlastně může stát za pohádkovou knihou. Autorku neznám, ale počtem knih mne teda fakt šokovala. A přitom jako člověk… no nic moc teda. Lepší 3*. ()

zannat

Ano, mám slabost pro Helenu, vychutnávám si všechny její role bez rozdílu kladné či záporné hrdinky. Kdoví, jaká Enid ve skutečnosti byla....opravdu zlá nebo jen pomatená, ovlivněná svým dětstvím, utíkající realitě do svých knih? Je možné, že jsem v dětství četla některý z jejích příběhů, ale nevzpomínám si. Každopádně film nenudil a je už na každém, aby dle svého posoudil, do jaké míry byla autorka tolika dětských knih "hrozným" člověkem... ()

Majkl_fuky

Já ty její knihy miloval - Tajnou Sedmu a hlavně Správnou Pětku. Rád budu i dál vzpomínat, co pro mě ty knihy v dětství znamenaly, ale řekněme že tímhle filmem (tedy pokud měla opravdu tak zlou povahu a věřím filmu, že bohužel opravdu ano) se pro mě tato životní kapitola s Julianem, Dickem, Annou, George a psem Timem nadobro uzavřela. Jinak film si vyšší hodnocení zaslouží, hlavně díky Heleně, ta ty mrchy a svině fakt umí. ()

Gigulina

Opravdu excelentní výkon mé oblíbené Heleny B.Carter. Naprosto jsem jí to uveřila.. dle tohoto filmu byla Enid sobecká, pokrytecká, arogantní, namyšlená a ulhaná píča, která neměla mít děti a doufám že umírala v neskutečných bolestech, i tu demenci jsem jí přála.. ()

Sejkorka

V komentářích čtu převážně reakce na to jaká byla Enid Blyntová kráva. Prolhaná, sebestředná, manipulující, bezohledná osoba, která věřila svým lžím. Pochopitelně, skvěle zahraná Helenou Bonham Carter, která je tady snad strašlivější, než její Beatrix z Harryho Pottera. Takové chování bohužel dopadá i  na jiné "osobnosti". Není výše uvedená charakteristika jako vyšitá pro jistého Bureše, tedy Babiše. Jen zaměření obou osob je rozdílné. Bureš 65+ , Blynthová 12-. Ale ta alespoň něco v životě dokázala. když už byla jaká byla. ()