• Thriller

Hranice lásky (2022)

"Oživení" milostného života volným či polyamorním vztahem se v poslední době stalo podivnou módou a životním stylem, který já osobně neuznávám, ale ani neodsuzuji. Nicméně toto filmové nahlédnutí do podobného vztahu není úplně nezajímavé. Je ale nezajímavě podané - téma je  představeno velmi povrchně a banálně, děj filmu je čitelný a dialogy jsou často rovněž povrchní a o ničem. Pasáže natáčené na telefon mne taky zrovna neuchvacovaly a neseděli mi ani herci - Hana Vagnerová OK, Matyáš Řezníček vcelku též, ale Martin Hofmann a Hynek Čermák, byť je mám oba rád, mi do svých postav absolutně nepadli, Přes všechny mé výhrady uděluji tři hvězdičky, ale s velmi otupenými cípky. 50 %.

Grey Gardens (2009) (TV film)

Příběh dvou podivných a svérázných žen - matky a dcery Bealeových - blízkých příbuzných bývalé první dámy Ameriky Jacqueline Kennedyové. O Bealeových jsem doposud neslyšel, dokument z roku 1975 jsem neviděl a ten jejich životní příběh, zfilmovaný Michaelem Sucsym by mnou asi prošel bez výraznějšího nadšení a brzy bych na něj zapomněl. To se ale nestalo - díky dvěma naprosto úžasným dámám v hlavních rolích, které mne svým představením dokázaly naprosto strhnout. Hlavně kvůli nim jsem si film nakonec docela užil a rozhodl jsem se pro 4*. 70 %.

Hotel Portofino (2022) (seriál)

Seriál nás zavádí do dvacátých let minulého století na Italskou riviéru, do hotelu, provozovaného Britskými manželi. Divák je vtažen do prostředí přímořského ráje a společně s majiteli hotelu a hotelovými hosty prožívá jejich každodenní starosti i radosti, vzájemné vztahy, často protkané intrikami a také silný vliv nastupujícího fašistického režimu. Na jedné straně romance, v některých aspektech skoro telenovela a červená knihovna, ale na straně druhé poutavé a místy i napínavé vyprávění s přesahem, přibližující rozmach fašismu a formování se odbojového hnutí. Skvělá dobová atmosféra, krásné exteriéry, dobře vyprofilované postavy (ty kladné i ty záporné), vesměs velmi dobré herecké výkony a stejně dobrá, do atmosféry zapadající hudba. Milá a vcelku zajímavá oddechovka. 65 %.

X (2022)

Rok 1979 a skupinka mladých lidí, kteří si pronajmou objekt na farmě, aby zde natočili porno. Jenže - pronajímatelé jsou asi století, už na první pohled divní manželé, kteří nemají pochopení pro jejich úmysly. A tak se noc, která měla být plná hrané vášně a sexu, mění v horor. Neoriginální, dopředu čitelné dílo bez jakéhokoliv překvapení v ději. Filmařsky uspokojivý, avšak obsahově slabý počin. 35 %.

Smysl pro tumor (2024) (seriál)

Snímek, přibližující setkání s jedním z největších strašáků člověka -zákeřnou a odpornou rakovinou. Příběh je vyprávěn pětadvacetiletým Filipem, který je postaven tváří v tvář ošklivé diagnóze, která obrátí naruby jeho dosavadní, relativně bezstarostný studentský život, který kromě studia vyplňovaly diskotéky, krásné holky a kamarádi z ragbyového klubu. Teď pro něj začíná fyzicky i psychicky náročný boj s nejasným výsledkem. Seriál Terezy Kopáčové velice realisticky popisuje jednotlivé fáze léčby a stejně realisticky odkrývá psychologii postav s Filipova okolí a hlavně jeho samotného. Byť se jedná o závažné a smutné téma, tvůrci se neuchýlili ke zbytečnému sentimentu ani citovému vydírání - ba naopak - občas je děj odlehčen humorem, příslibem naděje na dobrý konec a vlastně i pozitivními skutečnostmi, které Filipova nemoc přináší a které jsou hezky rozvedeny v souběžných liniích příběhu (poznání Hanky a jejího dědy, těžká životní zkouška rodičů...). Velice dobře natočený a velice smysluplný, inspirativní a potřebný seriál se dvěma skvělými mladými herci. Výborná práce. 80 %.

Vidím vás (2022) (seriál)

Téma, kdy se rodina nastěhuje do nového domu, který se stane její noční můrou, je velice vděčné a divácky přitažlivé. Zde tu přitažlivost ještě umocňuje poměrně hvězdné obsazení. Zpracování je ale v mnoha ohledech (prvoplánově) přestřelené, překombinované a všechny osoby, které "naše" rodina v novém bydlišti pozná, jsou divné až bizarní a každá z nich má naběhnuto být tím padouchem, trápícím ubohou rodinku. K tomu několik (rovněž jednoznačně prvoplánově působících) zvratů a v konečném výsledku mnoho otázek bez odpovědí. Přesto všechno nemúžu říci, že jsem se nebavil, a proto by nebylo fér neohodnotit třemi hvězdami. 60 %.

Ad Astra (2019)

Snímek Jamese Graye na mne působí jako plácání se mezi artově laděným, pomalým, vizuálně poměrně vytříbeným počinem a rádoby poutavým, několika akčnějšími scénami proloženým příběhem, avšak příběh, kromě toho, že je v mnoha scénách naivní a iracionální, je plochý a nezáživný - včetně závěru, ze kterého se dalo (mělo) vytěžit mnohem víc. Brad Pitt - na to, že téměř nevypadne ze záběru - nemá až tak moc co hrát a to nemluvě o Tommy Lee Jonesovi či Donaldu Sutherlandovi. Zklamání. 45 %.

Zvířata (2022)

Příběh, odehrávající se v zapadlé chudé vesničce na severu Španělska, kam se přistěhuje stárnoucí pár francouzských intelektuálů, aby si zde splnil svůj sen - pěstovat zeleninu, farmařit a žít v souladu s přírodou. Antoine a Olga však do místní komunity příliš nezapadli, jejich přístup k místním je odtažitý a odtržený od reality a vztah se sousedy stále intenzivněji provází stupňovaná nenávist. Nesmírně silný, emotivně vyčerpávající snímek o střetu dvou světů, dvou pohledů na život, dvou pravd - který pomalu, ale nevyhnutelně směřuje v tragické vyvrcholení. Postupně budované napětí v depresivní atmosféře, několik velmi silných scén a krásné exteriéry. Pro mne nečekaně silný filmový zážitek od režiséra a scénáristy, kterého jsem dosud neznal. Filmy Rodriga Sorogoyena dávám okamžitě do hledáčku. 80 %.

Wataha (2014) (seriál)

Velmi poutavý a prostředím odlehlé divočiny Bukowských lesů na jihovýchodě Polska atraktivní seriál o boji pohraničníků s převaděči ilegálních migrantů, pašeráky zbraní a drog a také s korupcí a zradou ve vlastních řadách. Výborná atmosféra a po první - trochu rozvláčnější a "seznamovací" sérií - se to ve druhé a třetí řadě slušně rozjede a v závěru graduje. Skvělá práce - od scénáře, režie a kamery po velmi dobře napsané a vesměs i velmi dobře herecky ztvárněné postavy. Bavilo mě to.  Hodnocení jednotlivých sérií : 1.-75 %, 2.-80 %, 3.-80 %.

Sherlock (2010) (seriál)

Případy legendárního detektiva a jeho věrného pobočníka doktora Watsona, zasazené do současnosti? Proč ne? Atmosféra správně tajemná i v moderním Londýně se skleněnými budovami ozářenými neóny a s dopravními zácpami, vytříbené dějové zápletky, nápadité zpracování plné originálních vychytávek, neskutečně propracované dialogy a naprosto výtečný Benedict Cumberbatch v titulní (životní?) roli. Ostatní herci v čele s Martinem Freemanem rovněž skvělí, byť poněkud ve stínu Cumberbatche a jeho Sherlocka. Seriál mne nadmíru potěšil a moc jsem se při něm bavil. Jednotlivé série : 1.-90%, 2.-90%, 3.-80%, 4.-75%.