Cizinec (Daniel Craig), který se probral z bezvědomí poblíž města Absolution, si naprosto vůbec nic nepamatuje. Jediným vodítkem k jeho minulosti je podivný náramek na zápěstí. Celková amnézie je mrzutá věc, obzvlášť když se ocitnete ve městě, které nenávidí lidi odjinud a kde vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), jenž ho řídí metodou pěsti a biče. Absolution žije ve strachu a brzy bude ještě hůř. Shůry přicházejí podivné zvuky a oslepující světla, obyvatelé města beze stopy mizí a nikdo neví, jak se bránit a kdy přijde řada na něj – tomu se říká permanentní teror. Paradoxně právě cizinec, kterého pronásledovali od chvíle, kdy se v jejich městě objevil, se stane jejich jedinou nadějí. Postupně se mu vrací paměť, a jak si vzpomíná, kde byl a co tam prožil, uvědomuje si, že drží v rukou klíč k tajemství, které zdejším kovbojům dává aspoň nějakou naději v boji s  technologicky mnohem vyspělejším protivníkem. Otázkou je, jestli mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé uvěří a jestli mu Dolarhyde dobrovolně přenechá otěže vlády nad městem. (oficiální text distributora)

Ruut

Nejdebilnější a nejzábavnější "westernový" blockbuster od dob Wild Wild West - vlastně tohle je minimálně o třídu vtipnější. A stařičký a zkroucený Harrison Ford se tímto stává nejakčnějším a nejvíc cool nasraným důchodcem ever. Nejvíc film funguje ve špičkování mezi Craigem a Fordem (nebo v narážkách na Fordovy starší role), nejmíň přesně tam, kde se to čekalo - vetřelci jsou nudní, hloupí a "krtkovití" Bhužel tyhle neduhy logicky sílí s blížícím se antifinále - i tak jsou KaV zajímavější než kterýkoliv letošní film podle komiksu výjma x-maní First Class (ovšem to je zase jiný příběh). ()

Sysel_CZ

S nadsázkou by se dalo říct, že to nejlepší na filmu jsou komentáře zdejších pseudointelektuálů ;) Ale ne. Všechno má zápor, ale tohle jich moc nemá, a není to žádnou nedokonalostí vztahů ani dalšíma kecama, co tu někdo tahá z klobouku... Jde o to, že ty chyby tam NEJSOU a ti pseudoinťouši je musí VYMYSLET, jako že - co jim tam chybí... Já patřím k těm, co hodnotí to, co vidí (ne to, co nevidí) a tenhle film se od prvních minut tváří jako naprostej oddech a jízda, a ani jednou se nezačne tvářit natolik vážně, aby dodal kadenci zdejším nenávistným výplodům. Naopak, baví až do konce, nepředstírá, že jde o průlomový ani nijak jinak výjimečný film, je to film natočený, zcela evidentně, proto, aby se divák bavil. A kdo to po úvodních... já nevím, dejme jim 10? Dáme jim 10. Kdo to během 10 prvních minut nepochopil... ať kouká na Van Triera a rozebírá horní pravý kvadrant filmu u absintu... ;) Finálně, není to film filmů, 5 mu nedám, ale pod 4 bych nikdy jít nemohl. ()

Allien.9

Komentář obsahuje spoilery (jeho přečtení vás nicméně nezabije). Mlčenlivý hrdina trpící ztrátou paměti, sexy mimozemšťanka toužící po pomstě, obrýlený mamlas hledající unesenou ženu, movitý bad-ass, který zázračně prozře a přidá se na stranu Dobra, indián-překladatel bránící bílé a malý kluk se psem, který se „stane mužem“. No může existovat ohavnější klišé? Může.;-) Například kmen indiánů bojující bok po boku svých utlačovatelů nebo skupina psanců, která se, místo toho, aby vzala dráhu, vydává spolu se svým ex-šéfem na sebevražednou výpravu proti větším, silnějším, rychlejším a celkově odolnějším vetřelcům... Klobouk dolů za realizaci, implementace mimozemšťanů do prostředí divokého západu, to chtělo odvahu (nebo pár panáků), ale světe div se, výsledek zas až takový průser není. Ba co víc, druhá, rozjetější polovina je dokonce zábavná. Předvídatelnost v tomto případě přejdu, jedná se přeci jen o béčko, byť v áčkovém kabátě (samotní vetřelci žádným zázrakem nejsou, ale jinak proti efektům nic nemám) a v porovnání s kovbojskou WTF-hrůzou „Jonah Hex“ (*) jsou „Kovbojové a vetřelci“ přímo mistrovským dílem, takže ve finále průměr. ()

Omnibus

"Kovbojům se nevyplácí strkat čumák pod matraci! Kdyby zrůdy z vesmíru znaly naše pořekadlo, nikdy by je nenapadlo, strkat čenich scifi slizký... do westernu, našim blízkým... a přes míru!" Tak jsem to konečně u filmu dokázal! Vypnout logického šťourala v sobě, i to blbé zlato a zhovadilou (zde musím souhlasit s náčelníkem) druhou půlku filmu, ach jo... a jen si užívat. Vychutnat si fajn dobrodružství a tradiční westernové fazole na pánvi, okořeněné pár kapkami aromatického predátorského slizu vetřelců. Mňam! Btw, hezký filmový náramek, koupil bych své holce k Vánocům, ale nemůžu sehnat, dejte tip. ()

Goldbeater

Ačkoli se zpočátku kombinace divokého západu a Marťanské invaze zdála sebezajímavější, výsledek je celkem nezdařeným kouskem. Problémem snímku je, že obě žánrové části snímku nejsou dějově vůbec originální a nemají žádný extra nápad. Tvůrci si prostě mysleli, že spojením dostanou kvalitu, což se ale nepovedlo. A tato kombinovaná průměrná podívaná je zde natažena ne nepříliš velkorysé dvě hodiny. Bohužel ani charaktery tomu nepomohly, nemohl jsem najít žádného správného sympaťáka, kterému bych vyloženě fandil. A to jsem se na spojení Daniel Craig a Harrison Ford těšil. No možná jsem měl dát v kině přednost jinému snímku. Tohle určitě žádnou díru do země neudělá. Něco mezi dvěma a třemi hvězdami. ()

MIMIC

Film obsahuje jedno obrovské a obludné klišé, ktoré mi bráni vnímať ho ako plnohodnotnú zábavu. Už v "Dni nezávislosti" sa objavili mimozemšťania, ktorí disponujú sofistikovanou technikou aj napriek tomu, že vyzerajú ako hmyz, čím sa stáva nemysliteľné, aby efektívne ovládali akúkoľvek technológiu tými svojimi klepetami (alebo čím). Tvorcovia možno vychádzali z predpokladu, že ich votrelci strávili osamote na svojej lodi tak veľa času, že z generácie na generáciu postupne zmutovali na úroveň absolútneho kretenizmu. Možno však je to celé naopak - tvorcom stačilo osamote stráviť vo svojom Hollywoode len asi tri-štyri generácie, aby škaredo zmutovali. Prvá tretina skvelá, zvyšné dve také nejaké nijaké. ()

liskam

Neznám pc hru podle které je tahle věc vytvořena. Rozhodně jsem se ale nenudil. Mohlo to být sice o něco kratší, ale i tak to šlo. Díky nízkému hodnocení dávám 4 hvězdy. Jinak bych hodnotil 3 plus. ()

mzss1

Jestli to měla být bomba, tak menší průšvih. Přesto mě to ale bavilo, celkem slušný příběh, dobrá akce, skvělé nápady, film nemůže ani nudit. Daniel Craig hrál výborně - role mu padla. Harrison Ford je trochu nevýraznej, ale nevadí. Nejvíc se mi líbil začátek a konec. Takže s odř.ušima nakonec hodnotím na 65% = *** ()

kingik

Nejbizarnější blockbuster, jaký jsem kdy viděl. Daniel Craig a Harrison Ford čelí mimozemské invazi na Divokém západě. Prvně jmenovaný se probudí v prachu uprostřed prérie a na nic si nevzpomíná. Zápěstí mu obepíná náramek neznámého původu a posléze je obviněn z těžkých zločinů, které měl údajně spáchat ještě před svojí ztrátou paměti, a za něž mu hrozí trest smrti. Druhý jmenovaný hraje plukovníka s nejednoznačným charakterem, který v místním zapadákově krutě vládne, jak se mu zlíbí, a z něhož má vítr i místní šerif. Zanedlouho však obyvatelé městečka budou muset spojit síly, aby našli a vysvobodili svoje nejbližší, které jim unesli mimozemští vetřelci mající zájem o těžbu zlata. Do toho se hlavnímu hrdinovi do cesty připlete tajemná kráska Olivia Wilde pocházející z jiného světa a je zaděláno na spoustu akce, bizarních momentů i odlehčených scén, které si vzal na starost tvůrce komedií Steve Oedekerk, který je jedním z autorů námětu. Produkčně film zaštítily jména, jako Spielberg, Howard nebo Grazer, takže se rozhodně nejedná o nějaký levný spektákl za pár šupů. Vypadá to však, že když se tak rozhlédnu kolem, líbil se asi jen mně. To je škoda, že zůstal film odvážně kloubící dva naprosto neslučitelné žánry, jako je hororové scifi a western, takto nedoceněn. Daniel Craig je v roli drsného chlápka, co nejde pro ránu daleko s úspornou slovní zásobou, opravdu lahůdkový. To samé sice neplatí o obstarožním Harrisonu Fordovi, který hraje svoji záporně nezápornou postavu tak hrozně, až je další bizarní střípek do kolekce bizarní skládačky na světě, ale rozhodně bylo zajímavé pozorovat zestárlou megastar, jak si příliš neví rady s rolí, kterou příliš často ve svém hereckém rejstříku nemá. V dalších rolích neselhávají nepřehlédnutelná kráska Olivia Wilde, standardně dobrý Sam Rockwell, atypicky obsazený Paul Dano s Clancy Brownem a asi nejpřirozeněji působila pochybná banda zločinců pohybující se kolem hlavního hrdiny. Akční scény s mimozemskými stvůrami na sluncem zalité prérii působí opravdu šíleně, a to se jen tak nevidí, ale jsou natočeny perfektně a nijak se nerozpakují být i krvavější. S předvídatelností týkající se postav, které se po nebezpečném tažení na mimozemšťany dožijí ve zdraví konce, je to vymyšleno také dobře, protože rozhodně odhadnout, kdo právě skončí v následující scéně, nebylo zrovna snadné. Do toho hřímala povedená hudba Harry Gregson-Williamse a film splašeně a i zvolna ubíhal kupředu a ani trochu nenudil. Tahle netradiční invaze zkrátka přišla vhod. 100% ()

Payushka

Když si z něčeho střílím, nemůžu si dovolit pak sám chybovat. Proto je možná vtipné, když jednoho vetřelce nezabije ani plný zásobník, jinému ale stačí kopí zabodnuté v rameni – častá vada heroických filmů, čehož si tenhle všiml. Zároveň však nedokážu pochopit, jak to, že prý vyspělí mimozemšťané nemají na své lodi žádný štít, kamery či silové pole, které by odhalilo případné narušitele... ()

dr.horrible

Najväčší problém Kovbojov a votelcov je, že čím vážnejšie sa snažia pôsobiť, tým smiešnejší je výsledok. Ako napríklad Harrison Ford, keď mu umre kamarát a on sa rozplače. Do smiechu bolo ešte aj jeho kolegovi indiánovi, ktorý musel celú scénu držať pokerface. Alebo taká Olivia Wilde, ktorá celý film vyzerá, jak keby práve vyšla z kaderníctva. Westernovej časti filmu do krásne pridáva na reálnosti. A nudná réžia. Nič proti Favreauovi, niektoré jeho filmy mám celkom rád, ale ten človek nemá réžijný rukopis. Je to iba od slova doslova prerozprávaný scenár, navyše v tomto prípade dosť slabý. A tí votrelci? Niekto mu mal povedať, že netočí len pre deti. 45% a takto nemastno neslaný film musel sklamať snáď každého. ()

InJo

Snesitelně blbé a jakž takž zábavné, ale na 160-ti milionový velkofilm to teda doopravdy moc nevypadá (rozpočet bych tipoval sotva poloviční). Rozjíždí se to docela slibně, ale po prvním větším útoku mimozemšťanů už následuje pouze oddechová rutina, které chybí něco, co by jí vytáhlo do vod pamětihodné podívané. Přitom potenciál nebyl vůbec malý a proto zamrzí například obsazení tolika dobrých a zajímavých herců (nejen Craiga s Fordem, ale i mých "malých" oblíbenců Rockwella, Browna či Gogginse). Nevadí mi ani tak vážné pojetí (nadhled to má minimální, chvílemi se ten film dokonce pokouší být až hororově temný), jako spíš absence výrazných scén a dravější (neplést s hektickou a zbrklou!) a nápaditější režie. Naopak tu přebývají omleté patetické fráze, které jsou zde přítomny za účelem dojímání diváků při umírání některých postav. Na konci se pochopitelně dočkáme dlouhé bitvy, která na mě ale působila dojmem, že podobně rozmáchle a kvalitně by ji natočil i Peter Jackson ještě v době, kdy mu jeho filmy sponzorovali rodiče... Pozoruhodné také je, že lépe to funguje jako western, než jako akční sci-fi. Zpočátku jsem si dokonce říkal, že bych byl možná raději, kdyby to byla atmosférická westernová detektivka, která by nebyla nijak nadpřirozená a všechny ty záhady z úvodu by byly nakonec nějak racionálně vysvětleny. 60 % ()

Šakal

„Musíš přestat myslet“. Rada hlavnímu hrdinovi-cizincovi a chtělo by se (jízlivě) dodat i samotnému divákovi. Pravda, jednoduchá to pomoc. Jedna nevinná pusa, odkrvenej mozek a už je dole resp. nahoře a tvrdej jak žula, že Danieli?! Co si však má počít chudák samotný divák, nemajíc po ruce (tu svou) O. Wilde?__Čekal jsem (už podle samotného názvu) notně odlehčenou podívanou, sympaticky nad věcí a on to zatím Favreau pojal (jak jen to lze) veskrze vážně. Škoda, že když sudičky nadělovaly (dů)vtip a nadhled, partička zdejších scénáristů byla zrovna přidušena matčiny prsy. Proložit to občas břitkou suchou hláškou, doprovázenou typickým Craigovským úšklebkem, zážitek by byl o poznání větší. Přesto se kupodivu nejedná o takový průser, který by, po zdejších komentářích, divák čekal. Scénář sice opravdu na nějaké to ocenění neaspiruje (a potom, že víc hlav, víc ví), ale westernové lokace, akce, vesmírní sympaťáci, co se mají čile k světu a zejména za každé situace zarputilý tvrďák D. Craig, to tahají nad lehký průměr. [Kolega Gilmour93 by rád viděl volné pokračování s doktorkou Quinn. Lákavá to představa. Přesto, osobně bych, byť o pověstný chlup, dal přecejenom přednost pokračování s náckama, zdejšíma vetřelčíma chirurgama resp. zlatokopama a Indym, soupeřícím o to, kdo dřív objeví zlatý grál. H. Ford by převzal part S. Conneryho (drsňáctví už mu stejně nikdo nevěří) a D. Craig ten stěžejní. Vinnetoua a spol, bych pro tentokrát nechal odpočívat doma, ve věčných lovišťích. 60% Neboť jak zpívá Žlutej pes resp. O. Hejma „modrá je dobrá“ a ta zdejší, Cowboys & Aliens sluší. ()

Sobis87

Předvídatelné až hanba. Je jasné, že chlapec, co dostane od velkého přísného kovboje nůž, ten nůž nakonec v dramatickém momentu použije, aby si zachránil život. Je jasné, že hospodský, který se celou dobu pere se střílením z pušky, nakonec v dramatickém momentu jako vynikající střelec perfektně trefí cíl, aby zachránil život někoho jiného. A je naprosto jasné, že starý zapšklý drsňák, který vedl vojsko v boji proti indiánům, se nakonec s těmi indiány spojí a projeví se jako perfektní stratég. Kovbojové a vetřelci prostě působí, jakoby byli napsání podle univerzálního návodu na klasickou naraci, akorát se tak stalo rukou někoho, kdo v něm nedokázal číst mezi řádky a myslel si, že dobrý scénář udělá jen prostřednictvím naplnění základních definic, se kterými je ale nutno v rámci každého jednotlivého projektu nakládat pokaždé trochu jinak. Není tu žádný hlubší koncept, události se jen řetězí a motivy se tu děsně okatě budují výhradně pro to, aby v předem odhadnutelném momentě jednorázově vyeskalovaly v řešení patové situace. Postavy nemají žádnou hloubku a herci (jinak VYNIKAJÍCÍ herci) tak nemají vůbec co hrát. Když si k tomu ještě připočtu chatrně vystavěnou zápletku, křečovitě podanou amnézii a "wtf" scénu s ohněm, nemůžu uvěřit, že tohle všechno je dílem pěti (PĚTI!) scénáristů. Favreau se jako režisér také moc nepředvedl (je to povětšinou úmorná rutina) a film celkově na pár světlejších momentů nijak zvlášť nebaví. A to zněl původní koncept tak lákavě (propojení westernu a sci-fi), nehledě na to, že se tu na jednom plátně sešel Indiana Jones s Jamesem Bondem! Velká škoda. ()

IQ Tiqe

Jednoduchý příběh, předem jsem věděl, že nemám čekat zázraky, takže jsem se nechal unášet podivnou kombinací sci-fi a kovbojky, která má svá hlušší místa, ale taky 3 známé tváře (Olivii zbožňuju, ale tady válí nejvíc Craig se svým drsňáckým výrazem), patrně slušný rozpočet, díky kterému jsou emzáci vizuálně ucházející, slušnou hudbu, nějakou tou akcí a hezkými "obrázky". Jak často píšu - koukatelný průměr na sobotní odpoledne. Ale věřím, že někdo jiný by použil výraz "hovadina". # příběh 5 | hudba 7 | humor 1 | akce 5 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5 ()

Sonnery

...a dvojka by se mohla jmenovat "Kovbojové vzkříšení" nebo "Aliens vs Predators vs Cowboys vs Dolphins". Je vidět, že jsem už klesnul na úplný dno, páč dokoukat film, kterej vznikl tak, že se na brigádě jednomu jednookýmu postpubertálnímu ptakopyskovi rozsypala kartotéka se scénářema a ten následně všechny ty papíry na cikcak smíchal, to chce pořádnou dávku demence. ()

HoneyBunny

Ehm... Počkejte chvilku, zapnu si mozek zase do pozice ON... Tak fajn. Jsem jeden z těch lidí, kterým spojení kovbojové a vetřelci nezavánělo průšvihem. Vlastně to mohla být dost zajímavá kombinace. Trhlá, chvílemi vtipná, akční. Nic takového ale ve Favreauově filmu nenajdete. Nebudu vyjmenovávat všechna negativa. Nejdůležitější je, že tenhle film je nudný a už tak od třicáté minuty (přiznávám, že úvod se vcelku dal ukoukat) se neskutečně táhne. Až tak, že máte čas přemýšlet nad tím, jak je scénář chvílemi nelogický. A to je vždycky špatně. Nenalhávejte si, že my všichni ostatní jsme tenhle film jenom nepochopili a vám se bude líbit. Nebude. Mé dvě hvězdy za Daniela Craiga a taky z nostalgie (kovbojů není nikdy dost). ()

Jordan

po neprajných a sklamanie vyjadrujúcich komentároch a slabých hodnoteniach som naozaj čakal veľký "prúser", ale nekonal sa; síce by som ubral 15 minút a pridal viac "béčkovosti", humoru a scenár tiež nie je nejaký skvost, legendou sa tento film nestane a kult z neho možno časom urobí umelo len nejaký menší okruh fanúšikov, každopádne ako mainstreamová blockbusterová hollywoodska zábava je to veľmi slušné; neočakávajte intelektuálne veľdielo ani revolučnú klasiku, buďte skromní a pozrite si to za účelom dobrej zábavy, akcie a vydarených efektov, kde príbeh je len jednoduchým rámcom, aby sa mohli realizovať akčné a efektové scény a veľmi prvoplánovo (lebo viac ani naozaj netreba) sa môže využiť NÁPAD, ktorý je tu alfou a omegou: spojenie sci-fi a westernu; myslím, že paralela mimozemšťania/ľudia = kovboji/indiáni je jasná, no rozhodne nebola hlavným nosným motívom filmu; tým bola jednoducho len a len zábava; tento film je totiž akousi post-postmodernou, čírou meta-popkultúrou, remeselným recyklátom: je tu všetko, čo za posledného polstoročia hollywood vyprodukoval: sú tu scény zo Star Wars (stíhačky a ich bombardovanie vyprahlej krajiny), je tu Indiana Jones, sú tu Alieni (ktorí sa ani netaja svojou fascináciou a inšpiráciou xenomorfmi; ale páčia sa mi, sú dobre urobení), sú tu snáď všetky možné motívy z westernov, aké si dokážete predstaviť (magnát verzus mestečko, osamelý cudzinec verzus mestečko, verzus bývalá banda, ukradnuté zlato, pomsta za smrť ženy, indiáni verzus kovboji a spojenie indiánov a kovbojov, skrz historky dokonca aj odkazy na sedem statočných a väčšie klasiky), dokonca sa dočkáme aj výbuchu raketoplánu challenger a atribútov ako "pes a chlapec", osvojený indiánsky "syn/sirota" a tiež kopec leitmotívov sci-fi (vyhladenie rasy/planéty; muž, ktorý spadol na zem, predátori...); všetko pekne vyabstrahované, vyderivované, vypreparované a vydestilované a zapracované do čírej jednoplánovej a jednorozmernej zábavy s jediným účelom a cieľom: baviť; a ten cieľ jej ide, pretože baví; craig hrá westernovú variáciu bonda a má pár drsných polôh a hlášok, ford je ako starý bručoun asi najlepšia postava, škoda, že je tam málo dana, i keď mi ten ksich nie je sympatický, dobrý je tiež rockwell ako doktor/barman, motív prerodenia vzťahu syna a otca, homofóba na milovníka indiánov, zlého magnáta na dobrého pomocníka mesta, zločinca na "slobodného", zlého syna na poslušného, dokonca aj doktorovo "učenie" sa strieľať... no a ten pes... skrátka, vážne, ľudia, je tu všetko, VŠETKO! vivat hollywood, že? ()

Carol Pifková

Na to ze v tej dobe poznali tak maximalne telegraf sa na moj vkus trosku malo ti ludia cudovali modernym vydobytkom vesmiru.. Ale ved pozeratelne to bolo no nic famozne.. Pekni mimozemstania... ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět

22.02.2015

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

14.08.2012

Jde samozřejmě především o zbožné přání producentů a tak trochu laciný způsob, jak před premiérou dvojky ještě jednou vydatně zčeřit mediální hladinu. Zkusme si z toho ale vytáhnout i relevantní… (více)

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

24.07.2012

V sobotu 21. 7. oficiálně odstartovalo natáčení thrilleru o korporátní špionáži Paranoia. Chrisův mladší brácha Liam Hemsworth (v pořádné akci se předvede díky roli v The Expendables 2) si ve filmu… (více)