Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Recenze (72)

Divočák 

všechny recenze uživatele

"When we atack today, our arrows will blot out the sun!" "Than we will fight in the shade". Asi jen málokdo dnes ví, že divácké rekordy bořící Snyderův spektákl "300" není v podstatě nic jiného, než prachsprostá předělávka tohoto více než 40. let starého historického velkofilmu. A jaká vlastně je původní "třístovka"? Typický americký sandálový velkofilm z 60. let se všemy klišé a chybami, které z toho plynou. Všechny postavy ve filmu (včetně Peršanů) hrají (často světlovlasí) běloši, sparťanské helmy vypadají káždá úplně jinak, štíty "Nesmrtelných" jsou pletené z proutí, Sparťani drží své oštěpy jako péra, samotné bitvy trpí značným nedostatkem komparzistů, tž. i "mnohasettísícová" Xerxova armáda chodí v dlouhých vyrovaných řadách asi s třicetimetrovými!!! rozestupy a to už vůbec nemluvím o tom, že se všechny boje odehrávají na planině u nějakého jezera, i když Termopyly mají být soutěska (pokud to tam tak opravdu vypadá, tak se omlouvám a bída ti Snydere:). Když ale pozorujete krále Leonida a jeho 300 mužů odcházet odvážně do války proti tisícinásobné přesile, dostane vás to úplně stejně jako u Snyderova opusu. Sparťané navíc používají nejrůznější důmyslné taktické manévry (skrytí se pod štíty při útoku jízdy, použití ohně při boji s "Nesmrtelnými"), za které by se nemusel styděť ani Millerův comics a jejich vynechání vás místy upřímně zamrzí. Pokud se tedy na film nedíváte až příliš zhýčkanýma očima současného popcornového diváka, určitě vás náležitě pobaví. ***Věděli jste, že: Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podlě něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300".*** ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Nie je to zlé, pretože príbeh je skratka dosť dobrý. Narozdiel od Snyderovej verzie vidíme Leonidasa bok po boku vymýšľať taktiku spolu s Themistoclesom. Škoda, že sme sa nedočkali aj námorných bitiek. Taktiež zamrzí trochu akcia, ktorá je na tu dobu určite super, ale v dnešnej dobe jej trošku chýba šťava, ale nie sú to akcie, na ktorých padá film, ale predovšetkým tempo, ktoré je dosť pomalé a mal som pocit, že sa tam trištvrte filmu nič nedialo. Niektoré dialógové scénky tam boli zbytočne na vrch a brzdili film. Záver je dobrý, ale chýbajú trošku emócie. Každopádne dobrý film, kde je výprava fakt pekná a tak isto aj obrovský komparz stojí za pozornosť. 70% - 3* ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľký film 300 vyhráva na efekty, no jasne prehráva na historickú presnosť. V šesťdesiatych rokoch sa aspoň snažili, nech tie postavy vyzerajú autenticky a tak Xerxesa neoholili ani mu neprivodili predčasné vypadávanie hustoiránskych vlasov. Tu sa samozrejme tlačí na boj za slobodu, avšak sloboda v tomto prípade bolo pre väčšinu obyvateľstva gréckych mestských štátov otroctvo. Aj preto sa na to síce dobre pozerá, ale človek sa pousmeje, keď Sparta je vykresľovaná ako krajina slobodných ľudí, pritom pomer slobodných občanov tam bol minimálne 1 k 20 a bežne sa tam konali zábavky typu zavražď si svojho otroka, nech sa vycvičíš v tomto olympijskom športe. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA ?Tržby Celosvetovo $76,520,000▐ veru zlaté obdobie okolo 60.rokov keď vznikali úžasné historické veľkofilmy a rovnako tak aj tento projekt sa môže radiť k tým lepším, samozrejme bez diskusií sa dá film priamo zrovnávať aj z novou "komiksovou" podobou 300, keď príde na podobné dialógy, scénky, hrdinov, takže je citeľné kde sa veľmi inšpiroval autor komiksovej 300 Frank Miller, určite to stojí za pozretie /70%/ ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle počin se nemohl líbit už ani v době svého vzniku. Na hromadné scény, které to chce prezentovat, byla výprava přeci jen skromná. Některé scény, zejména soubojové, jsou pak až skoro k smíchu. A zatímco první půlka se docela vleče, druhá pro změnu zase tak zvláštně kvapí. Prostě na rozdíl třeba od takové nesmrtelné Kleopatry toto nestárne dobře. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (13)

  • Pre bojové scény malo byť pôvodne použitých 5 000 komparzistov, ale nakoniec si filmári vystačili s 1 100. (Arsenal83)
  • Film mal byť vydaný už v roku 1961 pod názvom "The Lion Of Sparta", avšak vyšiel až o rok neskôr s upraveným názvom. (Arsenal83)
  • Po dotočení tohto filmu David Farrar ukončil kariéru a už nikdy nič nenatočil, aby neskôr emigroval s manželkou Irene do Juhoafrickej republiky. (Arsenal83)

Reklama

Reklama