Landův lektvar lásky

(TV film)
  • USA Landa's Elixir of Love

Dokumentární film, ve kterém jeho tvůrci portrétují umělce Daniela Landu prostřednictvím divadelního představení Tajemství Zlatého Draka.  V brněnském Národním divadle měla na podzim roku 2008 premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Tento dokumentární film se nezaměřuje na hodnocení představení z hlediska umělecké kvality. Tvůrci dokumentu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů divadelní hry Daniela Landy od "skinheadského barda" z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. "Legii zlatého draka". Dřímá v něm, krom nezměrné energie, hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen "hvězdička showbusinessu"? (oficiální text distributora)

Morloth

Zajímavý, snad jen příliš jednostranný a zaujatý, pohled na Daniela Landu. Trocha odstupu by možná prospěla, ale jak koukat na tak podivnou osobnost, jakou Landa je? Trochu se toho týpka děsím, trochu mi přijde vtipný a stejný je i dokument. Překvapuje Landova otevřenost, kdy na závěr lakonicky říká, že to co dělá, dělá proto, aby měl prachy, že to je vlastně maska, převlek a přetvářka. To bych nečekal. ()

boblig odpad!

Tak nefér a zavádějící příspěvek jsem v televizi už dlouho neviděl ... :-) Eriko, styď se a běž radši makat! ()

nevermore

To je neuvěřitelný, jak se někteří pořád šťourají v minulosti. Mně už ten Landův rasismus/nerasismus je absolutně volnej. ()

lskala

Jsem Landův dlouholetý fanoušek, takže těžko můžu hodnotit jinak. Sice udělal pár přešlapů, (Ordo Lumen Temply) ale i tak ho pořád respektuji, jako inteligentního člověka. Který má velké charizma a nebojí se jít za svou vizí. Jeho éra v Orlíku mi vůbec nevadila. Naopak si jasně vybavuji tu dobu, kdy Orlík byl v plné síle. V té době bylo o 1000% méně Skinhaedů a dá se říci, že byli neškodní!!! Srovnejte to s dnešní dobou. Navíc je to nejprodávanější pěvecký interpret za poslední dekádu, takže ač někomu může vadit jeho osoba a názory, jeho hudba už je pro mnohé lidi kultovní. ()

bari68

Jedna hviezdička je za Landu a jeho Tajomstvo Zlatého Draka.Inak samotný obsah je prvoplánový,nechutný plivanec na Landovu osobu a ľudia,ktorí figurujú v tomto pseudodokumente sú evidentne vylízaný až do tla.Mám na srdci napísať toľko nadávok a argumentov na tvorcov tejto poloamatérskej sračky, že až no.Každý rozumný človek, ktorý sa pozrie na toto jednotvárne vykreslenie mi musí dať za pravdu.Už v dôvodu,že nám o morálke káže istý p.Slačálek,ktorý prednáša na Filozofickej fakulte a je hlavným aktivistom ľavicovo-marxistických anarchistov.::))..Je to vtipné? .Nie, je to bohužiaľ na zaplakanie.Tak isto ako tri štvrtiny užívateľov CSFD,ktorí hodnotili toto ,,dielo,, zrejme veľa rozumu nepobrali. ()

Přemek

Šokující dokument, ať už jde o Onderku, Dohnala či magora Plachého. O ivančickém zájezdu nemluvě... "On nám chcel dat poselství.. Už jenom ty runy... Já jim nerozumím, ale asi nekdo chce, abysme jim nerozuměli..." Další svědectví o tom, že bývalý rasista je podobně jako bývalý komunista cosi jako bývalý černoch. V dokumentu vystupují Martin Dohnal, Zdeněk Plachý, Roman Onderka, Petr Halberstadt, Jaroslav Dufek, Zdeněk Dvořák. Jen drobnost - Petr Halberstadt, hrající současně v Divadle U stolu a Mahenově činohře, nechal Františka Derflera z Divadla U stolu na holičkách (tj. odešel z hotových představení) jen proto, že si Derfler dovolil kritizovat vedení ND v Brně za uvedení Landova blábolu. ()

Disease

Žánr: Dokumentární/Komedie Věty typu: "Zpívá Dan sám" nebo "On opravdu létá" mají potenciál vstoupit mezi kultovní filmové hlášky. ()

blues

Jako dokument to nechápu, dramaturg, režisér, politolog-anarchista stejně jako studenti JAMU mluví totálně zaujatě a jakoby zcestně. A dokument podle mě nedává smysl, nenese poselství. A jako upoutávka na Tajemství Zlatého draka je to zatraceně málo... ()

Shadowland

Landa je magor a navíc se obklopil bandou klaunů kteří se nažrali lsd a viděli ho létat. Někteří mají z tohoto tripu trvalé následky. ()

arcticsky

Tento dokument je jako celá Landova tvorba - lehký podprůměr. A zpovídání toho zájezdu "pracujících", to byl tedy zlatý hřeb programu. ()

Tigran odpad!

A tohle paní nebo slečna Hníková myslela vážně? Tento pokus o dokument v mnoha okamžicích působí neskutečně trapně. Jako by se nějaký školák pokoušel o dokument, který má naprosto znemožnit Daniela Landu. Už u výslechu šatnářky divadla, jestli na Landovo představení chodí skinheadi, jsem začal tušit, že něco není v pořádku. A největší "zápich" byl, když se paní dokumentaristka zeptala režiséra Plachého, zda má Landa nadpřirozené schopnosti a Plachý ji podle vzoru "na blbou otázku blbá odpověď" odvětil, že Landa levituje. A v dokumentu to samozřejmě zůstalo a bylo to podáno, jako fakt, že se Plachý asi zbláznil, nebo že je pod vlivem Landovy schopnosti manipulovat lidmi. Ano, hlavně to se nám dokument snažil namluvit: Že je v podstatě celý národ v ohrožení, protože Landa umí manipulovat s lidmi prostřednictvím divadelní hry. A pokud jde o samotný tzv. Dračí chrám, tak se samozřejmě nejedná o hmatatelnou stavbu z cihel a kamení. Paní režisérka se nechala jednouduše nachytat a místo toho, aby přemýšlela, tak to celé předložila divákům, z nichž někteří na to bohužel skočili taky. K smíchu a k pláči zárověň. PS: pro type_B: Za prvé: Evidentně jsi jeden z těch, kteří se nechali nachytat. A za druhé: Landa nikdy nebyl nacista, ale Oi skin. A to je (světe div se) rozdíl. ()

vojtaz odpad!

Nevím, jestli je to k pláči či k smíchu.... nejspíš tak možná k zblití. Když chce někdo dělat DOKUMENT tak musí zachovat nestranost, né házet od začátku až do konce špínu na toho o kom to dělám, či zesměšňovat jeho kolegy (viz p.Plachý). Opravdu otřes co zde předvádějí lidé co asi závidí nebo nerozumí - či ještě přesněji - nechtějí rozumět Danielu Landovi, který je, bůh ví proč, spojován s nacismem (což je úplná pitomost když se nad tím trochu zamyslíte). Je to jeden z mála lidí kteří se snaží dělat něco smysluplného, a to nejen pro sebe ale i pro celý Český národ. Možná jediný absolutně nekomereční zpěvák v české kotlině. Jeho texty mají hloubku, a to dosti velkou. Každý Čech (nebo Slovák) který se ho snaží pošpinit by se měl nejdřív zamyslet, něco o něm třeba zjistit, než začne bezhlavě útočit na člověka o kterém někde četl (absolutní nesmysl) že je to zlý kluk se zvednutou pravicí. Hlavně že všichni kdo ho kritizují jsou určitě čisté duše. Dokument ukazuje tak maximálně demenci tvůrců, kteří dělají něco, o čem nic nevědí. ()

Páně

Jestli je nebo byl Daniel Landa rasista, velmistr, čaroděj, drak nebo transcendentální spasitel...nevím. Zato vím, že je dobrým hudebním skladatelem a příšerným (ne)zpěvákem. Možná kvůli tomu, že jsem se s ním nikdy nesetkal osobně, ke mě jako člověk prostě nepromlouvá. To se nezměnilo ani po zhlédnutí tohoto dokumentu. ()

Mbeast

:D. Ten Landa je prostě úplnej narcistickej pi*us. A Onderka nám (brňákům) se svou oblíbenou hláškou o Praze jako kraji je taky prima. :) Prostě vykutálenej dokument, takhle jsem se už dlouho nenasmál. P.S. Ivančický výlet do Národního taky neměl chybu. :D ()

jenjan

Hlavní pleška Landa – tmářsky bizardní představení – laciné tajemno – kápě, runy, řevy, kidy – poslušný divák a posluchač - obsidiány po kapsách = dokonalý lektvar lásky pro blby a primitivy v povedeném dokumentu Eriky Hníkové. ()

JanKukulín

Tohle se hodně nepovedlo. Nejsem žádný Landův přívrženec. Dalo by se říci, že mě jeho dílo naprosto nezajímá, ale jako divadelní fanda jsem samozřejmě o Zlatém draku a aféře slyšel a něco málo si i přečetl. Autorům dokumentu jsem ale naprosto neporozumněl. Šlo jim o to udělat z lidí, kterým se drak líbí hlupáky (každý má přeci právo na to, aby se mu líbil i nevydařené představení)? Nebo chtěli udělat hlupáky sami ze sebe? Místy se mi totiž zdálo, že si Landa a spol. dělají z autorů dokumentu až legraci. Jeho výroky o mesiášství přeci každý inteligentní člověk nemůže brát vážně. Po žurnalistické stránce zase byl dokument silně nevyvážený. V podstatě jediný záporný ohlas zprostředkovali studenti JAMU, což je dost málo - nehledě na jistou akademickou sešněrovanost, která z nich přímo sálala. Myslím si, že se bublina okolo Landy a Zlatého draka jen zbytečně nafukuje, což mu ovšem dělá reklamu a lidi na to představení půjdou už jen z toho důvodu, že je zaujme neustále propíraná kritika. ()

flu

Jak symbolické! Dan Landa jako bájný krysař, co svou hrou omámil celý štatl. btw k Enšpíglovi... Slačálek už má rozhodně přes třicet a ve svém "oboru" toho dokázal docela dost. Je mi jasné, že jedna z vůdčích postav českých anarchistů bude u určité části národa budit jednoznačně negativní reakce vždy (a souhlasím s tím, že ve filmu mělo být uvedeno, o koho se jedná, namísto neutrální nálepky "politolog"). Nicméně, než začneš přístě něco psát o "obtloustlých cca dvacetiletých chlapečcích", tak by neškodilo nastudovat si alespoň základní fakta. ()