Kandahár

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem.
(Česká televize)

schizmo

Velmi rozporuplný film co se výkonu vs. csfd hodnocení týče. Pokud bych měl na první tři stupínky vítězů dosadit nejvýraznější vlastnosti, všechny místa s přehledem obsadí nuda, nuda a nuda. Další pořadí obsadí šeď a o následné se popere bída s nouzí. Film, který si nezaslouží vysílací čas ani ve 2:00 ráno na TV Barandov. ()

Ozo

Zajímavý film podle skutečné události. Nechtěl bych být 378 dní držen s tím, že mi můžou kdykoliv uříznout hlavu, a asi bych se taky kopal do zadku, přesto ale mohly být ty nudné části trošku kratší. Dlouho jsem přemýšlel o dvou hvězdičkách, ale za ten napínavý závěr se přikloním k vyššímu hodnocení. ()

italka63

Zdařilý ruský film líčící skutečné události únosu ruské posádky nákladního letadla v Kandahharu , kde jsou donuceni přistát Talibanci. Věznění, armádní nálet, talibanské útoky proti vlastním lidem, toho všeho jsou svědky. I když každý tuhle situaci snáší jinak. Situaci pomůže nařízení naučit afghánské mladíky létat a od toho se odvine myšlenka na útěk po více než roce stráveném v polorozpadlém domku s nepřetržitým ozbrojeným dozorem. Dobré celkové zpracování, atmosféra, vlasteneckého patosu prosto, vizuál, hudba, pro mně za čtyři hvězdy. A Antonov, to je zkrátka držák stroj. ()

Martin741

Sympaticky film z Ruskej Federacie o lietadle, ktore uniesol afgansky Taliban. Pekne prostredie, sympaticke herecke vykony a strhujuci zaver. Za toto vsetko si film zasluzi 85 % ()

gabin(a)

Výborné, strhující, působivé určitě lepší než Made in USA. Asi to bude tou univerzální platností, i když je to natočené podle skutečné konkrétní události: chlapská soudržnost, pak ponorka, pak zase "stmelení kolektivu", přitom žádná agitka a žádní supermani, žádné "Jdeme domů" a přiblblé salutování. Lidský strach i odvaha ve velmi přesvědčivém hereckém podání. ()

Juto

Film je podľa skutočného príbehu piatich ruských pilotov zajatých Talibanom. Je to veľmi slušný film/dokument. Bez zbytočnej drámy. Má zaujímavý príbeh a divák sa dokáže vžiť do príbehu. Film má predvídateľný koniec, ale je to jeden z tých filmov, ktoré sledujete, aj keď viete, ako to skončí. Je pekné vidieť vykreslenie antagonistov v jemnejšom, no presvedčivejšom svetle. 7,5/10 ()

farmnf

Velmi slušně udělaný ruský válečný thriler, který se ani tak nesoustředí na válečné scény (i když bombardování Kandaháru střemlavými stíhačkami se velice povedlo) ale na psychické týrání ruských pilotů v afghánském zajetí (všimněte si prohlášení Talibanu, že rodinné album je pornografie). To, co tu píše buzerant verbal, berte prosím jako výpověď pitomce, který ještě v base neseděl. Hudba je vkusná, herecké výkony solidní. Geroismus sovětských vojáků tu nepoznáte, jsou to lidé, piloti, vzdělaní kluci, co vozí náklady z jednoho konce světa na druhý. Při sledování mě napadlo, že jistý řemeslník z Rakouska jménem Adolf Hitler vsadil na úplně špatnou kartu. Tuhle chátru špinavou, krutou s turbany a kalašnikovy měl výmítit do posledního. Oč by byl svět hezčí. Jenomže tyhle agresivní primitivové by mu druhou světovou nezafinancovali. ()

Autogram

Nedobrovoľný dlhodobý pobyt all-exclusive v slnečnom Afganistane dá zabrať aj tvrdej ruskej povahe. Hlavne, keď sa dve deci vodky vyčerpajú ihneď po pristátí a zakázané sú aj fotoalbumy s vlastnou rodinou. Zostávajú tak len spoločenské hry s kartami, loptou alebo odisteným granátom. Adrenalín nechýba a ešte viac ho je v scénach pravidelného masakrovania civilistov zdola aj zhora, pričom dôvod ani nepoznáme. V záverečnej scéne napätie tiež nechýba a tá mi silno pripomínala záver novšieho filmu Argo, asi sa Affleck inšpiroval. Nových ruských filmov s dobrým námetom a spracovaním nevidím veľa a tento k nim určite patrí. –––– Veliteľ, nesmieš. Holé ženy nesmieš. – Ako holé? – Ruky, nohy, tvár holá. Nesmieš. –––– Vy s Američanmi ste nám rozdávali zbrane a učili ste nás bojovať mysliac si, že budeme vašimi psami na reťazi. ()

ondrula

Řekl bych, že se jedná o jeden z nejlepších filmů (přesto však neprávem opomíjených), které se v posledních letech podařilo Rusákům natočit. Příběh i atmosféra Kandaháru je pecka. ()

mira007

V roce 1995 donutil Taliban přistát ruské letadlo a jeho posádku držel rok, aby vycvičila talibanské piloty. Tento ruský film rekonstruuje tuto skutečnou událost přesvědčivě a filmařsky kvalitně. Fantastický vizuál devadesátkového Afganistánu s několika silnými scénami a s výpravou za větší peníze. Škoda, že tomu občas chyběl víc adrenalin a lepší gradace finále útěku. ()

piranha

Trošku nechápu, co někteří mají s „piloty na dovolený“. Zřejmě už jsme všichni zvyklí na ty americký přemrštěný bludy, kterýma nás neustále krmí. Je osvěžující vidět naopak nějakej film z východu. Mělo to atmosféru, posledních dvacet minut jsem skoro nedejchala a to proto, že mi jako divákovi hlavní hrdinové během filmu přirostli k srdci díky vícero zdařilým scénám. Pro mě emočně nejsilnější byla ta s beraní hostinou. Pokud se někomu zacházení se zajatci zdálo příliš mírný, chtěla bych vidět jeho v podobný situaci. Lidská psychika je křehká věc. I tak bysme z toho byli všichni na sr**ky... ()

agassi68

Na ruskú produkciu je to veľmi dobré. Plusom je, že to nenaťahovali, pretože čo asi tak môžete robiť rok v talibanskej dedinke. A záver na rozdiel od väčšiny blockbusterov ma nechal v napätí.. ()

MickeyStuma

Překvapivě povedené zajatecké ruské drama z prostředí Afghánistánu plně ovládanéhoTalibanem. Tvůrci nevytváří lecjaké hrdinské výjevy, ale čistě sází na přirozenou ryze syrovou realitu všedních dnů. Piloti těžkého nákladního letounu, kteří byli přinuceni přistát, čímž se dostali do zajetí, se snaží neprovokovat a čekají, jak dopadne diplomatické vyjednávání ruské vlády s Talibanem. Jenomže když dny ubíhají a stále se nic neděje, není divu, že začnou uvažovat o útěku. V ničem se tu netlačí na pylu a všemu se dává volný průběh. A tak se nejedná o nic válečného či politického, ale jen o sledování osudu členů posádky letadla, která jen převážela zásilku do místa určený. Ruští filmaři se v tomto výrazně vytáhli. ()

mi-ib

No musím uznat, že samotný život pilotů v afgánském zajetí mě moc nebavil. Nevím, jestli to bylo díky striktnímu držení se skutečných událostí, nebo neschopností scénáristů. Když už se tam něco událo, tak to na mne působilo, jako by chtěli Rusáci dokázat co filmově dovedou, ale do příběhu to nic moc nového nevneslo(viz. výbuch domu jednoho s únosců i s jeho ženou). Ale co mě donutilo hodnotit film pozitivně byly nádherné záběry krajiny, překrásné záběry Iljušina ve vzduchu, příběh podle skutečné události - na to já opravdu slyším a především výborně zvládnutý závěr. Film je uvěřitelný s né moc zábavnou částí v zajetí. 3* mi přišli málo a 4* moc. Ale počítám, že si budu pamatovat hlavně ty pozitivní věci z filmu, tak dám slabé 4*. ()

IXOXI

Velice příjemné překvapení, které bylo navzdory mému očekávání mnohem blíže uvěřitelnosti, než většina amerických filmů, které jsem v posledních letech viděl. Nižší hodnocení zde přikládám pomalejšímu ději v některých částech, sám bych jej neviděl negativně, neboť pomáhalo dotvářet atmosféru zajatců, čekajících co, případně jestli vůbec něco se s nimi stane. Jako bonus bych viděl vykreslení Afghánistánu po skončení studené války a opuštění oběma znepřátelenými "velmoci". ()