Musíme si promluvit o Kevinovi

• Velká Británie We Need to Talk About Kevin (více)

Eva (Tilda Swintonová) se kvůli svému synovi vzdá nadějné kariéry, ale již brzy po porodu zjišťuje, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Kevin (Ezra Miller) se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a především vůči své matce a jeho nenávist v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti… a lásky… tak pokračuje dál. (oficiální text distributora)

DavidS.

Bezpohlavní anděl Tilda Swinton porodí Antikrista a pak se sebetrýzní...Většinou se o takových dětech točí horory, ale Ramsay volí postupně odkrývanou koláž rodinné tragédie, která ovšem není ,až na autenticky nenamalovanou, strhanou a unavenou Tildu, ničím zvlášť výjimečná...Netečnost rodičů ke všem indiciím iritující...Závěr po celkovém depresivním podání příliš blahosklonný... ()

Spike23

Pokud existuje jediná věc, proč by si film nezasloužil těch 5*, tak je to bezpochyby to nejhorší napínání diváka, které jsem kdy viděl, které trvá téměř až do samotného konce filmu a které ani na chvilku v průběhu filmu nepoleví, bohužel zároveň je to právě to, co nade všechno ostatní drží diváka kompletně přikovaného k židli (alespoň v mém případě). Nejspíš si každý tak do poloviny filmu udělá jistou představu, co by se mohlo stát, ale i když se někdo trefí (doufám, že v tom žádný dvojsmyslný spoiler nevidíte :-D), závěr (nebo spíš zlomový bod, od kterého přichází retrospektiva) je natolik epický, že stejně předčí vaše veškerá očekávání. Film splňuje bez výjimky vše, co je potřeba k maximálnímu hodnocení a neměl by tedy nikomu ujít, jestli máte rádi depresivní filmy plné zla, tenhle jim bezkonkurenčně kraluje a po zhlédnutí se vám jistě nemálo posune hranice pojmu pure evil :-). ()

see_sawandrew

Není to čistých pět - zejména ve střední pasáži film trochu ztrácí drajv, ale za čtyři bych si musel urazit pazoury. We Need to Talk About Kevin je sice stále "jen" těžké psychosociální drama se silným a depresivním námětem, ale své žánrové kolegy o třídu převyšuje díky citlivé práci s formou. Většina kritických vztahovek sází na syrovou estetiku, aby jejich obsah lépe vystoupal na povrch, We Need to Talk About Kevin na to jde zcela z opačného konce. Je si dobře vědom potenciálu filmového média, a také jej plně využívá. Film se nebojí experimentovat se syžetem ani se způsobem narace. Ostré střihání mezi dvěma časovými liniemi skvěle funguje a nechává vyniknout psychickou i fyzickou proměnu Evy, zároveň však zachovává maximální srozumitelnost i pro svátečního diváka. Film ale nevypráví pouze příběhem. Podobně jako Aronofského slavné Requiem for a Dream, tento film staví na první kolej právě kameru, střih a hudbu, dohromady tvořící sofistikované významové zkratky. V některých scénách je síla filmu enormní, a to právě díky brilantní kooperaci obrazu a zvuku (vrcholem filmu se pro mě stala psychedelická scéna v autě podbarvená neuvěřitelně kontrastní písní Buddy Hollyho). Až úchvatně působí také práce s barvami, zejména se symbolikou červené, která je ve filmu neustále smývána, ať už z rukou, nebo z jiných předmětů. Zoufale pátrám v paměti, kdy jsem naposled viděl metaforicky takto krvavý film. Nejde ani tak o bezvýchodný vztah matky a syna. Ta nejryzejší deprese pluje mezi tím vším, protože lidské charaktery jsou, navzdory všemu omývání a drhnutí, natrvalo poskvrněné, stejně jako mapy na stěnách Evina pokoje. 85% ()

bari68

Tvrdé, depresívne a surové sociálne dráma, ktoré diváka pripúta na sedadlo a donúti ho so spadnutou sánkou premýšlať s vervou kreténa nad hlavolamom.Tilda Swinton a Ezra Miller predvádzajú hereckú etúdu s autentičnosťou, že im uveríme všetko a vžijeme sa do príbehu až do morku kostí.Priznávam sa, že spočiatku mi dejovo chaotický strih( neparalelne usporiadaný) ála Innarritu vadil, avšak ku konci všetko do seba zapadlo ako mozaika, a ja som tento mínus premenil v devízu . ()

DonQ

Zpočátku trochu zmatek v prostřizích, ale později už jasně čitelné. Vyzdvihl bych herecké výkony, kdy byl jeden lepší než druhý (včetně dětských verzí). 6 letý "satan" byl opravdu na přesdržku. Věřím, že pro některé diváky bude tenhle snímek solidní antikoncepcí! Plus dávám i za absenci ztvárnění masakru, neb ten by toto psycho jen zbytečně rušil. Docela zajímavé si pustit snímek podruhé - autoři dbali na řadu detailů, kterých si napoprvé ani nejde povšimnout. ()

korndaddy

Námět je sice zajímavej a výkon Tildy je víc než skvělej, ale já se u snímku lehce nudil. Nevím proč, ale čekal sem větší pecku, ze který si sednu na prdel. To se nekonalo, bohužel. Prostě mě snímek neoslovil. Jestli to bylo tím prolínáním minulosti s přítomností, nebo zpracováním? to teď nedokážu říct, ale podruhý si to asi už nepustím. ()

Brion.y

Už viete, kam pôjdete po smrti? Možno raz (dvakrát, trikrát) páni v oblekoch zazvonia aj u vás, tak si radšej dopredu rozmyslite odpoveď. A ešte vlastne... ozaj snívate o deťoch? Takom roztomilom chlapčekovi, ktorý až vyrastie sa ukážkovo postará o mladšiu sestričku, všakže. Úchvatná a prelomová myšlienka to je... akurát si v takom prípade vyberte na večer iný film. Pre istotu. ()

janik.sk

Ťažko stráviteľné. Chlapec s vážnymi poruchami správania a osobnosti psychicky týra svoju úzkostlivú matku tým, že ju systematicky ignoruje a pohŕda ňou. Túto rolu perfektne zahrali všetci predstavitelia Kevina, na čele s Ezrom Millerom. Ironická hudobná vsuvka Everyday nemá chybu. ()

Silwer

Tak tohle byla sila..clovek vi k cemu celou dobu pomalu smeruje..ale konec je jeste strasnejsi nez si clovek mysli... ()

CarlosX

Mám rád tyto odklony od klasického filmového mainstreamu. Neuvěřitelně silný a depresivní film s excelující Tildou Swinton. Chirurgicky přesně a citlivě zrežírované s inteligentně vloženými flashbacky, které výjimečně film nebrzdily, ale naopak mu dodaly tu správnou hloubku. Film postupně graduje, nenechá vás jednoduše vydechnou, protože ta atmosféra je fakt mrazivá .....a závěr? Člověk jen nehybně sedí a zírá s otevřenou pusou "jakože to vážně" ? 85% ()

MareT.

Dost velké zklamání, když vezmu vpotaz trailer a jeho "přísliby", co nabízel. V mých očích se povedla depresivní atmosféra a herecký výkon Tildy je jednoduše dechberoucí. Naopak mi příšlo trošku zbytečné si hrát v strižně s pořádím scén, protože to ve finále vyšumělo úplně do ztracena. Poslední scéna je tak tím největším hřebíkem gigantické rakve. A to je po dlohé době názor a komentář, který mě opravdu mrzí, protože to vypadalo vážně dobře. ()

legatio

Škoda, že Kevinovy problémy nebyly rozebrány více do hloubky, ale zřejmě to tajemno bylo tak schválně. Každopádně první hodina filmu mi přišla až téměř zbytečná nebo minimálně zbytečně nesystematicky rozstříhaná. Některé úseky mohl režisér klidně vynechat, zbytek zařadit chronologicky a nesnažit se o jakési umění. Ale pro ty, kteří to budou chtít po dvaceti minutách vypnout jako já, říkám nedělejte to. ()

Hanys_

Režijní exhibicionismus nadějné tvůrkyně trošku zazdil velice zajímavý příběh se skvělou ústřední dvojicí (Swinton jako vždy perfektní a z Ezry Millera šel opravdu až strach). Každopádně depka je to solidní a čekání na závěr (protože netušíme, co že se to vlastně stalo) se určitě vyplatí. 6/10 ()

divak84

tilda skvělá, ale ten film samotný je tak řídký a nevysvětlující, že se spíš jedná o drama z rodinného kruhu vztahů a ne o psychopatickém synovi... ten film mi nic nenabídl a nedal. ()

NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Kevina by mali púšťať teenagerom na sexuálnej výchove, mohlo by ich to donútiť používať ochranu aby nemali takéto deti. Koniec mojej divnej vsúvky. ()

tereza_p

LFŠ 2012: Povedený dáreček. Skvělá ukázka toho, jakou moc může mít dítě nad rodiči, jak může být rodič naprosto bezmocný a kam až to může dojít. Obzlášť Tilda Swinton byla výborná. ()

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

07.10.2012

Nedávno jsme viděli klasiku Hermana Melvillea ve fantasy verzi a dopadlo to strašně (viz Věk draků). Sci-fi variace by ale mohla dopadnout lépe, protože režii si vezme na starost Lynne Ramsay (foto)… (více)

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

28.05.2012

Zahraje si totiž ve westernu Jane Got a Gun. Ten napsal Brian Duffield a přestože jeho údajně vynikající scénář rozpoutal v Hollywoodu rvačku a metání tučnými honoráři, nakonec skončil na „černém… (více)