Reklama

Reklama

Umění odpadu

  • Brazílie Lixo Extraordinário (více)
Ukázka z filmu
Brazílie / Velká Británie, 2010, 95 min

Z největší skládky odpadů na světě přichází neuvěřitelně pravdivý příběh známého newyorského umělce a skupiny catadores (mrchožrouti).  Film, jehož natáčení trvalo téměř tři roky, sleduje známého umělce Vika Munize na jeho cestě z Brooklynu do rodné Brazílie, konkrétně na největší skládku odpadů na světě Jardim Gramacho, který se nachází na okraji Rio de Janeira. Právě tam vznikly fotografie eklektické skupiny Catadores (mrchožrouti) - samozvaných sběračů recyklovatelných materiálů. Munizovým počátečním cílem bylo namalovat Catadory s odpadky, nicméně následná spolupráce ho inspirovala k fotografickým obrazům z odpadků, které odhalují jejich důstojnost i zoufalství.
Režisérka Lucy Walker a spolurežiséři Joao Jardim a Karen Harley měli úzký přístup k celénu procesu tvorby a na konci nabízejí strhující důkaz transformační síly umění a alchymie lidského ducha. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (18)

rowdys 

všechny recenze uživatele

Veľmi inšpiratívny dokument o ľuďoch v údesných podmienkach brazílskej favely, ktorí napriek všetkej nepriazni osudu neupadli na duchu a dokázali nájsť krásu i v odpade. To, čo Munizov humanistický zámer dokázal následne spraviť s komunitou je veľmi efektná aj dojímavá demonštrácia vplyvu a sily umenia. Že si oscara odniesol Inside Job prekvapený nie som, koniec-koncov už to tak s americkými žehličkami býva, no Waste Land by si ho zaslúžil omnoho viac už len za ten pozitivizmus, ktorý z neho srší a schopnosť zmeniť životy a uskutočniť sny ľudí, ktorí si nepýtali nič než trochu dôstojnosti a dostali omnoho viac. Lepší hudobný podmaz než Mobyho si takýto film ani priať nemohol. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Po dokoukání Waste Land jsem vzal krabičku s kostma od kuřete vedle počítače, dopitou láhev koly a plastovou tašku a hodil jsem to všechno do jednoho koše, který jsem následně odnesl do směsného odpadu u nás na dvoře. To je jasným důkazem, že dokument ve své funkci selhal. Jinak tenhle počin zaujme tak maximálně kvalitou prostředků, kterými byl pořízen, jinak je to extrémně melodramatický, k hlavnímu aktérovi trapně adorační a cílený na new age měšťácký publikum s naivní představou, že moderní umění má svou hodnotu, protože dokáže změnit zavedené postupy. Pokud bych na tuhle teorii přistoupil (tedy kombinaci jisté estetiky se snahou o společenskou transformaci) je atomová bomba v Hirošimě tím největším dílem na poli modern artu. ()

Reklama

tomino28 

všechny recenze uživatele

Ekologický dokument s poselstvím a touhou změnit život několika jedinců jako bonusem navrch. Záběry ze samotné skládky jsou působivé. Velký potenciál by bezpochyby měl i dokument, který by se věnoval jenom životu skládky jako takové. Příběh nenabídne větší překvapení a vše nakonec dopadne podle očekávání. Protože pokud někomu ukážete neznámý svět a nabídnete mu pohled na jeho život z nové perspektivy, obyčejně se nad sebou zamyslí a začne na svět nahlížet jinak. A to se i stalo. ()

Fridecka 

všechny recenze uživatele

Ze začátku to vypadá jako nuda, ale vyklube se z toho nápaditý a velmi lidský dokument, který má ducha a poselství. Ani autor projektu předem netušil jaký dopad bude mít jeho počínání na Catadores, obyvatele obrovské skládky odpadů v Brazílii, kteří se živí tříděním odpadu. Vik Muniz si vybral několik lidí, z nichž každý má nějaký životní přïběh, jež ho přivedl na skládku, na okraj společnosti. Společně pak všichni pracují na výtvarných dílech na něž použijí materiál z odpadu. Každe dílo má svůj příběh, jedinečného člověka, jež je spjat se skládkou a s odpadem, z nejž je dílo vytvořeno. Sbírka fotografických obrazů slavila nevídaný úspěch a všem zúčastněným změnila nějakým způsobem život i pohled na život. Je nádherné vidět lidi, kteří se s životem perou statečně i přes nepřízeň osudu a daří se jim to a také potěší lidé, jež mají nevšední nápady, jimiž mění svět a náš pohled na svět a současně pomáhají. Nápad je neobvyklý a bláznivý, ale výsledek je ohromující a dojemný až k slzám. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Téměř celou dobu jsem si musel sám pro sebe obhajovat, proč koukám na 90 minutový film, který má námět tak na deset. Ale závěrečná půlhodina je obdivuhodná a staví předešlou postupnou práci do kompletně nového, impozantního světla. Už se nejedná o levnou ekologickou agitku (pohled na největší skládku na světě v Riu je přesto obdivuhodný), poctivě vybudované postavy dostanou hloubku, smysl. Určitě překvapení, které sice vedle Banksyho pozastavení nad uměním Exit Through the Gift Shop ztrácí, ale přesto stojí za pozornost. 70 % ()

Galerie (18)

Zajímavosti (1)

  • Film získal Cenu divákov v Sundance a na Berlinale cenu Amnesty International a Cenu divákov v sekcii Panorama. [Zdroj: Artfilm] (imro)

Související novinky

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Oceňované dokumenty na Jednom světě

Oceňované dokumenty na Jednom světě

22.02.2011

Třináctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční v Praze od 8. do 17. března, osloví letos své diváky a divačky sloganem „Vaše energie je… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Reklama

Reklama