Cirkus Columbia

• Bosna a Hercegovina Cirkus Columbia (více)

Divko Buntič (Miki Manojlovič) se těsně po pádu berlínské zdi vrací z emigrace do rodného městečka v Hercegovině v Jugoslávii, kde před dvaceti lety zanechal svou ženu i svou minulost. Přiváží si sebou mladou přítelkyni Azru (Jelena Stupljanin), se kterou se chce oženit, a kocoura Bonnyho. Setkává se se starostou městečka, svým dávným přítelem, který mu okamžitě pomůže získat zpět jeho rodný dům. Za pomoci policie z něj násilně vystěhují Divkovu manželku Luciju (Mira Furlan) i s jejich dvacetiletým synem Martinem (Boris Ler).
Původní Divkův plán, rozvést se s Lucijí a oženit se s Azrou, naruší ztráta milovaného kocoura Bonnyho. Navíc se Divko snaží sblížit se svým synem. Snaha najít ztraceného kocoura se mezitím stává Divkovou posedlostí. Nabízí odměnu 2000 marek jeho nálezci, čímž do hledání zapojí polovinu obyvatel městečka.
Jugoslávie se však postupně rozpadá a v městečku roste napětí. Chystá se útok na místní kasárna jugoslávské armády. Na válku se připravuje také srbský velitel kasáren. Vzrůstá vlna nacionalismu a místní Chorvati rozdmýchávají po padesáti letech svou nenávist vůči Srbům. (dzira)

Tanner

Po filmu o zemi nikoho jako by se Tanović tentokrát zaměřil na takový "čas nikoho". Krátký čas, kdy jeden mrak sice z bosenského nebe odvál vítr, ale další - mnohem temnější - se opět přiháněl; kdy se staré křivdy urovnávají a jiné znovu otvírají - takové, které sice dlouho pod pláštíkem internacionály spaly, ale nikdy zcela nezmizely. Čas naplněný prazvláštní směsí úlevy, naděje, ale taky obav, napětí a starých vášní. To vše ale film sleduje až jako by v druhém sledu, na pozadí hlavního příběhu z Německa se vracejícího Divka a jeho rodiny. Líbilo se mi právě to, že Tanović nějak zvlášť neřeší "velké" otázky, ale dává jim vyniknout právě skrze onen komorní příběh. To mu umožňuje zdržet se nějakých zásadních soudů a prostě se jen zaměřit na to, jak velké dějiny ovlivňují ty malé. Myslím, že se mu tak podařilo celkem detailně zachytit společenské poměry (včetně takových menších pikantních detailů, kdy třeba muž vykračuje jako paša a za ním žena vláčí tři basy od piva :) tehdejší bosenské vesnice. A napětí je zde skutečně vygradováno perfektně. ()

faraoon

Mám tak rád když herci dělají to, co mají a své role žijí tím do koho se vcítí nikoliv když necítí to za co jsou placení a nehrají, což častokrát u řady projekcí cítím já. A tady v Jugošce hráli ten život jako o život a necítili se u toho jako herci. Bravo. ()

iz67

Nevyvazena věc. Ten kontext doby, mista a neskutečné stupidne neodvratne stupidni kauzality je silnej. Ten pribeh je trapnej a drhnouci. Tak si vyberte ... ()

DonBraso

Umět natočit film bez zbytečného balastu,kde bude tisíc vlajek jak v Americe, to chce trénink a Tanović umí.Na jeho film "Země nikoho" se určitě podívám.Přejdem k věci co na tomhle filmu je tak krásné.Ano to je ta autentičnost s dobou,vkusně zaměřený humor,vesnice co žije a jen tak proběhnete s kamerou a prostě to dýchá na diváka životem.Umět udělat příběh pomalu na tom,že se ztratila kočka jménem Boni,je doopravdy řežisérsky prvotřídní.Sice je tu romantická část,která malinko dala jasnou zelenou,že se stane,ale konec zarval všechny klínce hluboko do země.Z toho si člověk mohl vyvodit absolutně to své a jestli chtěl přemýšlet,tak může doteď,na druhou stranu manželka co odpustí a nechá dítě jet.....No to už bylo malinko přes čáru,ale láska nakonec dělá divy...90% ()

vinducha

To se tak člověk dívá na tu jejich nádhernou krajinu a řiká si , proč se tam vlastně takhle nesmyslně sousedi mezi sebou zabíjeli . M. Manojlovič ve svém standardu. ()

jendys68

“Zblaznil jsi se” ? “Ne! Ja jsem blázen dávno”. ... Krasně lidský film v přetěžké době jihoslovanské. Na Jelenu se fakt moc dobře kouká. ()