Haunted Changi

Singapur, 2010, 80 min

Kamera:

Tony Kern

Andrew Lua

Skupinka mladých filmárov sa rozhodne natočiť dokument o jednom z najstrašidelnejších miest na svete v Singapure. Je ním stará nemocnica Changi, ktorú v časoch druhej svetovej vojny využívala japonská armáda ako popravisko britských a austrálskych dôstojníkov. Lov na duchov sa môže začať. (*CARNIFEX*)

Kovlad

Začiatok veľmi sľubný ale dve tri strašidelne scény celý film nezachránia. Herecké výkony neexistujú pretože sa očividne nejedná o hercov, a tak strach, nervozita, hádky a akékoľvek daľšie emócie sú skôr úsmevné. Čakal som, čakal a stále čakal kedy už to príde až som sa nedočkal. Film by sa dal skrátit do 10 minút vrátane všetkých strašidelných scén a nijako by tým neutrpel. Potenciál by bol, očividne neboli peniaze a herci. Sklamanie na celej čiare. 20% za creepy prostredie. ()

lennyd

Jedno z nejstrašidelnějších míst na světě je stará nemocnice Changi v Singapuru. Místo, o kterém se vypráví spousta legend, a které v minulosti zalily hektolitry krve. Skupina mladých filmařů se rozhodne o tomto místě natočit dokument - vybaveni veškerou technikou (včetně podpory týmu "krotitelů duchů") se vydávají do nemocnice rozhodnuti, odhalit její tajemství... První dvě třetiny, ve kterých se vlastně kromě vyprávění historie staré nemocnice a prohlídky "za světla" nic extra neděje mne bavila překvapivě dost. Stará nemocnice, ač zdevastovaná různými sprejeri a squattery, určitě má své kouzlo a k natočení nějakého hororového dokumentu láká. A v některých okamžicích mi dost běhal mráz po zádech (třebas když filmaři analyzují svůj materiál, a ve hře stínů odhalí ruku sahající jedné z nich po krku). Ale od okamžiku, kdy se "začalo" něco dít se mi najednou film zprotivil - jedna hloupá scéna střídala druhou, a celý požitek z filmu šel do háje. Vrcholem byl asi pětiminutový běh tunely pod nemocnicí, který vypadal že hned tak neskončí a vůbec celý závěr filmu byl o ničem. Celkem mne ale potěšilo herecké obsazení, herci vypadali docela sympaticky (až na toho jednoho).. ()

Karamanlis

Opakovaný vtip prestáva byť vtipom a ničo podobné platí aj v prípade found footage hororov, ktorých v poslednej dobe pribúda ako húb po daždi a pôvodné čaro autenticity ručnokamerového štýlu sa s rastúcim počtom filmov, spadajúcich do tejto kategórie akosi začína vytrácať. Haunted Changi mi v mnohých ohľadoch dosť pripomínalo o rok mladší kanadský Grave Encounters, ten bol však predsa len o čosi lepší a strašidelnejší a hoci aj Changi malo najmä v závere svoje svetlé chvíľe, na zanechanie výraznejšieho dojmu to nestačilo. ()

Cechyno4

Opravdu poctivé tři hvězdy. Řekl bych, že tak tři a půl. Velmi atmosférický horor. Příběh není nikterak originální, ale to mi nevadilo. Mám rád horory tipu ala dokument. I jiný asijský horor natočený stylem film/dokument(Noroi) se mi líbil. A u Haunted Changi se mi líbila především již zmíněná atmosféra. Tísnivá atmosféra, ke konci napětí v každé vteřině. Paráda. Je pravda, že místy je film hluchý, nic se v něm neděje a nebo by mohl být více děsivější a napínavější. Je tu i pár lekaček(zvláště na konci filmu). Nejlepší scény byli se stíny a poté s duchem. Konec filmu je opravdu nervydrásající. A mě osobně se i zakončení líbilo. Nadprůměrný asijský horor. A nadprůměrný horor i všeobecně. Opravdu pěkná podívaná. ()

*CARNIFEX*

Napriek tomu, že horory o duchoch točené za pomoci kamier z prvého pohľadu mám najradšej, musím povedať, že tento je jeden z najslabších aké som videl. S odretými ušami dve hviezdy za úplný záver a úplný úvod vykresľujúci formou dokumentu príčiny výskytu duchov v starej nemocnici Changi, kde Japonská armáda popravovala Britských a Austrálskych dôstojníkov. ()

• Budova sa počas natáčania rekonštruovala na hotel. Je možné si to všimnúť aj počas filmu, kde sa v prvej polovici v jej okolí pohadzujú odpadky a na stenách sú grafity. Zato v druhej polovici sú grafity zamaľované a neporiadok uprataný. (BoredKid)
  • Pôvodným zámerom tvorcov bolo natočiť dokumentárny film. (Paldiny)
  • Singapurská vláda dlho nevedela ako naložiť s kontroverznou nemocnicou. Jej história začala už v 30. rokoch minulého storočia, kedy v priestoroch sídlila britská vojenská základňa. Tá bola počas 2. svetovej vojny obsadená Japoncami, ktorí ich využívali ako zajatecký tábor, kde držali a mučili väzňov. Zomreli tam stovky vojakov. Po skončení vojny sa tábor zmenil v nemocnicu a vtedy sa začali diať zvláštne veci. Pacienti, ale aj lekári hovorili o stretnutiach s bezhlavými britskými vojakmi v uniformách, akí sa túlali po chodbách nemocnice. Tú uzatvorili v roku 1997. Od tej doby bola táto čierna škvrna Singapuru vďačným pútnickým miestom pre zvedavcov z celého sveta, ktorí túžili spatriť jeden z prízrakov. Neskôr sa nechali počuť, že mali dočinenia s podivnými zvukmi, tieňmi na stenách a prítomnosťou niečoho neznámeho. (BoredKid)