Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Z vězení se vrací obkladač Luděk Krejza, který si odpykal trest za zabití. V retrospektivě se divák seznamuje s jeho příběhem. Jedná se o nepříliš známý film, který se s postupem času zcela vytratil z povědomí i hlouběji informovaných zájemců o domácí kinematografii. Píseň "Kámoši, ty se maj" zpívá Yo Yo Band. (Lexikon českého filmu)

Recenze (15)

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Špatné podání, pomalé tempo. Konec nic moc, nepobral jsem co a jak. Mladému mohli přišít maximálně výtržnost, nic víc mu dát nemohli, ta flaška letěla evidentně někam ke stropu. No, podruhé ani omylem, ale něco dát musím krásné Ľubici Mruškovičové. Ano, i za to co ukázala. A mimochodem, i kdybych chtěl dát něco navíc, zase bych to strhl za zbytečně dlouhou stopáž a hnusnou hudbu. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Z mého pohledu zbytečně chaoticky vyprávěný příběh, což komplikovalo vpravení diváka do děje a ničemu to nepomohlo, spíš naopak. Možná tím sice film avantgardně předběhl svou dobu, protože chaotičnost vyprávění se mezitím stala téměř povinnou výbavou mnoha artových filmů, nicméně ani u nich mi to body pro ně většinou nepřidává. Dále podle mne film utrpěl tím, že byl natáčen v době, kdy se starý režim již hroutil a byl téměř bleskově vystřídán novým, což tenkrát zaskočilo skoro každého, tvůrce filmu logicky nevyjímaje, takže původně možná i odvážná snaha kritizovat lživost a falešnost tehdejší socialistické morálky už byla náhle téměř zbytečná, překotnost doby ji prostě předběhla. Zřejmě i proto byly do filmu, alespoň to tak na mě působilo, dodatečně naroubovány obrazové odkazy na osmašedesátý rok a sovětskou okupaci, které z filmu trčely jako sláma z bot a působily naprosto neorganicky. Stejně tak jsem ani s pomocí dalšího spoludiváka nedokázal rozklíčovat, co chtěli tvůrci říci závěrečnou scénou s instalací sochy jakéhosi mladého "úderníka", který se vzdáleně podobal hlavnímu hrdinovi(?). Námět se dal jistě zpracovat mnohem líp, potenciál na to myslím měl. Zůstalo však jen u rozpačitého pokusu o psychologický film. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Já ty vaše červený knížky tak nenávidím, že si to ani neumíš představit!" "Ale máš se z nich dobře! Žijete si z toho!"                                                                                                                                                                                                  Film, který měl tu smůlu, že ho postihly revoluční události. Přitom šlo o dobové drama zaměřené na osudy skutečných lidí. Politika je zmiňovaná jen v mířu nutné k pochopení situace a ukazuje každodennost soudruhů polapených do sítě komunistické mašinérie zvané strana. Kdo měl nějaký škraloup nebo chtěl ochránit někoho ze své rodiny, chtěl vystudovat a věnovat se svému oboru na špičkové úrovni, neměl jiné volby než vstoupit do strany. Udělali to tisíce lidí a že řada z nich měla i dorbý úmysl nedat se zmanipulovat a pomáhat rodině a kamarádům. Ale soudruh vnořený do fuknce je vytlačován silou soudruha z funkce vytlačeného. Jak jednou vstoupíš, strahne tě proud, plavat se dá jenom dopředu, vystoupit neleze, jenom utonout. I když jde o téma zavážné a kvalitně zpracované, neměl filmo to "štěstí", aby byl odložen do trezoru. Přitom zde stojí v popředí velice silní protihráči - Radoslav Brzobohatý, který si záhral výraznou postavu Františka v Jasného Všichni dobří rodáci, tak i soudruha v terzorovém filmu Ucho a Vladimír Dlouhý, který si prošel rolimi mladíčků, aby se ve svých 32 letech postavit čelem proti svému staršímu kolegovi a stačil mu. Pokud někdo bude prátrat, jak se žilo za socialismu, doporučum mu raději tento film než studium totalitního režimu.                                                                          "Nechal jsem si o tobě všchno zjistit. Na to mám snad právo."                                                                                                  Přiženit se di stranické rodiny ovšem není žádné terno. Je zapotřebí být uvědomnělý a udržet nasazené tempo! Krom zdařillé rozehrávky mezi tchánem a zetěm dostaly dostatečný prostor i ženy. Jak nelehké to měly manželky straníků je zde vlastně jen nastíněno, ale i tak odhaluje mnohé. Padne slůvko, které se po revoluci skoro přestalo používat, ale dřív bylo hodně trefné: vlezdoprdelismus. Bez něj se sice dalo přežít, ale někdy hodně těžko! Kdo ho aktivně využíval, sice přežil, ale většinou přišel o úctu a o přátale.                                                                                                                                      "Myslíte, že se dá vyskočit z rychlíku?" "Ak ste dobrý kaskader!"                                                                                                          Ľubicu Mruškovičovou dabuje Ilona Svobodová ()

Dvojirakri 

všechny recenze uživatele

Mladý obkladač Luděk je ambiciózní a šikovný, při zaměstnání studuje a rád by si udělal maturitu na průmyslovce. Tatínek by ho ale radši viděl pod čepcem a studia mu rozmlouvá. Parťáci v práci jsou křupani a lemry, ponižují ho pro jeho odhodlání být něčím víc než jsou sami. Naskytne se mu příležitost vydělat si peníze melouchem a přitom i pobírat plat v zaměstnání. Jak se později dozví, jde o obkladačské práce na chalupě ředitele podniku ve kterém je zaměstnán. Chalupu ovšem obývá i krásná ředitelova dcera... Jsme svědky toho, jak se pod vlivem okolností v rodině, v podniku, studia a díky alkoholu mění osobnost mladého muže, což spěje k jedinému, a to tragickému konci. Řeknu vám, nečekal jsem že by se mi mohl takhle podceňovaný a neznámý snímek zarýt tak hluboko pod kůži! Ať už díky skvělým hereckým výkonům hlavně pánů Dlouhého a Brzobohatého, nebo kvůli příběhu vlastně na hraně "starého a nového" režimu, ačkoli tam ty narážky na samet téměř nejsou, a když tak je okamžitě zmiňováno že na prvním místě je rodina. Fantastická je také hudba, rozumím tomu že kdo není příznivcem jazzu, toho negativně ovlivní i co se týče hodnocení a možná proto je Křížová vazba tak nespravedlivě podhodnocený snímek, možná že je to i tím jak je příběh rozstříhán, někdo se v tom může ztratit, mě to ale naopak láká si to shlédnout celé znovu. Proto si také nechávám jednu hvězdu v rukávu. Moc rád se kouknu podruhé! /// Ľubica Mruškovičová je úplně mňamózní ! ! ! ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Zapomenutý psychologický film s Vladimírem Dlouhým jako melouchářem, který dělá koupelnu na chatě soudruha ředitele Brzobohatého, načež se vloudí do jeho rodiny skrz sexy dceru Ľubici Mruškovičovou. Celkem depresivní film podpořený hudbou trhající uši s dobrými hereckými výkony. Škoda, že kráska Mruškovičová nedostala trochu víc příležitostí, jako femme fatale s krásnýma velkýma očima a prsama si ji člověk zapamatoval. Solidní plus je, že se to natáčelo i v České Lípě, kterou znám. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Železném Brodě, České Lípě, Úštěku a Kalvárii Ostré. (M.B)

Reklama

Reklama