Kdyby mě zabili...

(TV film)
Česko, 2011, 55 min

Režie:

Ján Novák

Norbert Lichý, Josef Klíma (vypravěč), Jefim Fištejn, Václav Klaus (a.z.), Gustáv Husák (a.z.), Václav Havel (a.z.)

"Kdyby mě zabili, měl bych nádherný pohřeb za státní peníze a zbyla by po mně jen tabulka na zdi se jménem někde u toalet," říká smutně bývalý elitní policista Michal. V současnosti se skrývá v zahraničí, protože v demokratické České republice se dvacet let po listopadovém převratu obává o svůj život. Z normálu jej vychýlily dva případy z roku 2007, které vyšetřoval. Když zjistil, že smrt arménského občana a vražda řidiče Sazky má společného jmenovatele, začal rozkrývat struktury zločineckého podsvětí. Jeho protivníkem se stala přímo hlava ruskojazyčné mafie (tzv. vor v zakoně), která na našem území působí. Policista protivníka usvědčil. Když pak ale český soud mafiánského bosse osvobodil, Michal najednou pocítil horkou půdu pod nohama.
Ruskojazyčný organizovaný zločin se v naší zemi etabloval v devadesátých letech. Je úzce svázán se sítí agentů KGB a StB a s protagonisty bývalého režimu a s jejich ekonomickými zájmy. Bohužel je dnes už také hluboce spřízněn se současnou politickou a hospodářskou elitou České republiky. To v podstatě účelově znemožňuje nestranná policejní vyšetřování mafiánských zločinů a spravedlivá objektivní soudní rozhodnutí. Dnes už totiž nevíme, kdo je kdo. Nevíme jestli policista a soudce není zároveň zločinec, jak konstatuje jeden z účinkujících v dokumentu Jána Nováka Kdyby mě zabili... (oficiální text distributora)

mdouglas

Překvapilo mě, že se takový dokument vyskytl v ČT. Zároveň mě hodně zdeptalo co se v týhle zemi může dít. 90% ()

Něrpa

Hodnotím obsah dokumentu, který konečně někdo dal na obrazovku. A taky přesně vím co se stane dál. NIC. Jduvenblejt. ()

kedu odpad!

je zde jeden zásadní komentář, kde je zmíněné vystoupení Tlustého. Tím se celá dramaturgie hroutí a vše vyznívá jako naprostá manipulace ()

Tasartir odpad!

Vyjádření pouze jedné strany vždycky vyjde hroozně fantasticky a konspiračně. Bohužel při konfrontaci s tou druhou stranou už je to téměř vždy nuda. Překvapuje mě ČT, která by měla být za všech okolností nestranná. To je totiž to jediné zajímavé na tom všem - přístup ČT. ()

Binne

Osobně považuji Josefa Klímu za jednoho z největších investigativních novinářů polistopadové éry, obecně má velmi efektivně a dobře zmapované jednotlivé kauzy, především pak ty, které sahají do vyšších vrstev politiky. Velmi by mě zajímal jeho sebekritický pohled na některé názory z minulosti, které postupně měnil - nicméně bez kontextu. Stále ale platí, že jeho role v jakémkoli dokumentu věnujícím se okolnostem divokých devadesátek je záruka kvality. Dokument je velmi poutavý, divák by měl mít před jeho shlédnutím aspoň minimálně znalost okolností v něm, "Kdyby mě zabili..." totiž nabízí především určitý souhrn celého případu (respektive případů). Od dob odhalení Berdychova gangu/Žaludova gangu (velmi dobře zdokumentováno v "Zákon Helena") nelze trpět naivitou z fungování polistopadových vlád. Nicméně ta krutá pravda, že většina těch největších ryb si dále proplouvá politickým rybníčkem a zatímco se tyhle velké štiky schovávají u dna, rybáři chytají ty malé, které po chvíli vypouští je smutnou realitou země, která je poznamenaná socialismem (ano, je to jedna z podobností, které máme spolu s dalšími zeměmi bývalého východního bloku). Dokument velmi dobře spojuje nejpalčivější témata od devadesátých let po současnost. ()

chrustie

Pro mě nejpravdivější a nejodvážnější Český dokument, co znám. Jenom by mě zajímalo, koho za tohle z ČT vyhodili. ()

gezper

Nebojácný průřez českou polistopadovou společností (korupce, mafie, politika, policie, vzájemné ekonomické prorůstání) od dob samotové revoluce až do dněšních dnů, celé prokládané jedním konkrétním příkladem 'zametení s policistou' z nedávné doby. Pravda, Tlustý, vyskytnuvší se párkrát v poslední třetině, je trochu mimo, působí jako pěst na oko - jakože když už je venku z politiky (vyautován spoluhráči), tak je najednou ten slušný, co za nic nemůže. Ale jinak dobře podané, místy i trochu mrazivé - ovšem otrlejší a netečnější povahy ale již dnes skoro nic nepřekvapí, že. * link ke shlédnutí - http://www.youtube.com/watch?v=WPM2VoF7q5U * [90%] ()

Infantryman

Ještě před časem bych dokument tohoto typu odsunul do říše konspiračních teorií. Jenže za posledních pár let se v mém životě udály věci,které můj pohled nadobro změnily. Je mi velkou záhadou,že se tento dokument vůbec dostal do naší vládní televize. Tvůrcům palec nahoru a národu otevřené oči. Edit:Z "pochopitelných" důvodů dokument už z archívu ČT zmizel.Naštěstí je volně ke stažení na uložto.cz ()

Rollo_Tomasi

Dokument o tom, že listopad 89 nevedl ke "sluníčkovým" věcem, jak nám dodnes tvrdí někteří lidé. V událostech listopadu 89 měli prsty tajné služby a v nových časech se rychle zorientovali a na území Českosolvenska se usadila ruská mafie (většinou byli tito mafiáni bývalí agenti tajných služeb). Většina dokumentu se točí ohledně případu "vora v zakoně", kterého se podařilo dostat do vazby a k soudu. Potom se ale vše obrátilo proti policistovi, který to celé vyšetřoval a z jeho slov vyplynulo, že ruská mafie ovládá i náš soudní systém, protože několika právními kličkami se "vor v zakoně" dostal na svobodu. Nejlepší bylo ale konstatování na konec - ruští mafiáni jsou u nás tak zabydlení, že není možné je vyhostit, protože je na ně vázána velká ekonomická síla, která podporuje i politiky a jejich peníze by potom chyběli politickým stranám... ()

ssarka

z té pravdy mrazí...výborný dokument, který jen potvrzuje pravdu, že se máme ještě hodně co uzdravovat z pokřivené totalitní výchovy minulého režimu, nejen my,ale i naše děti i vnuci...musím ovšem smutně uznat,že to překabátění komunistům vyšlo - splnili plán a ještě překročili :(...pokud toto čte nějaký učitel,prosím, zařazujte takovéto dokumenty do výuky,jinak se toho nezbavíme.. ()

PanWolf55

Oni nejsou prorostlí s mafiemi. Oni mafiím prodávají služby. Jsem si jist, že peníze za toho volňáska pro vora na nové dálnice nešly. Depresivní. ()

JarkaNovotna odpad!

Co tam dělá TLUSTÝ !! to je výsměch - dokument ztratil veškerou hodnotu - chudák kluk když u tam daj Tlustýho největšího grázla..ještě tam mohli vypovídat Barták, Paroubek, Řebíček a Dalík.. P. Nováku běžte se zahrabat .. ()