Bitva o ostrov Saipan

• Japonsko Taiheijó no kiseki: Fokkusu to jobareta otoko (více)

Píše se 15. červen 1944 a Američané obsazují japonský ostrov Saipan. Postupně zatlačovaná japonská armáda, rozhodnutá ubránit ostrov a s pomocí očekávaných císařských posil jej znovu dobít zpět, se nehodlá bez boje vzdát ani pídě zdejší džungle. Čas ale plyne, Japoncům postupně docházejí zásoby i naděje a ti, kteří dosud nezvolili dobrovolnou smrt, odmítají uvěřit informacím o konci války, potupě Japonska a dvou svržených ničivých nových bombách. Bez informací od svého velení, bez zásob, odstřižen od zbytku světa na vrcholku hory v srdci ostrova, v obklíčení mořem i nepřítelem, velí kapitán Sakae Oba nejen poslední hrstce odporu, ale i množství civilistů. (MartinezZ)

MickeyStuma

Japonská kinematografie obsahuje bezpočet válečných snímku z tichomoří, ale takhle lidský snímek snad ještě nevytvořili. Vlastenecký fanatismus byl sice pro mnohé až nepochopitelný, ale že i oni měli duši se nedalo nijak zamlčet. Tvůrci nevynechali ladem ani protistranu, kteří jejich počínání nechápou. A tak vedle nutných válečných bitev se rozehrává takové poukázání na fakt, že i japonští vojáci byli obyčejní lidé držící své tradice a plnící dané rozkazy. Snímek je tak v mnohém citový a lidský. Jedná se vcelku o mimořádné dílo. ()

piglit

Prodchnuto nejvyšším duchem humanity a lásky k člověku. Asi tak jako film "Hei tai yang 731" z roku 1988. Kdo neviděl, nepochopí... ()

Saxos

Kdyby americká armáda nepoužila proti Japonsku jaderné zbraně, tak by se nikdy nevzdali. Fanatické oddání se Japonsku a císaři bylo nepřekonatelné. Již zde, při bitvě o ostrov Saipan, se mohli amíci pro jejich následující války v džunglích přesvědčit, že to žádná sranda není. ()

Oxik49

Neobvyklý pohled na věc. Japonský pohled vnáší do válečných událostí úplně jiné světlo a je i skvělou sondou do japonské duše. Dobré herecké výkony; film je skvěle vyrovnaný, nepřekypuje akcí, ale ani neunavuje. Mnoho lidí by mohlo kritizovat jeho zdlouhavost, ale rok a půl v džungli musel být také zdlouhavý. Za mě jeden z nejpůsobivějších válečných filmů/dramat. I bez rádobydojemných scén hollywoodským filmům vlastních ve mně na dlouhou dobu zanechal nesmazatelnou stopu. Nikdo je neporazil... ()

Grázl83

Začátek filmu super, ale potom tempo upadalo a začal jsem se docela nudit. Škoda přetažené délky a slepých míst. ()

sk.Martin

Trošku slabší film, který mě za celé dvě utahané hodiny nedokázal tak úplně vtáhnout do děje, přestože jsem zde cítil velký (bohužel nevyužitý) potenciál. Snímek připomíná Eastwoodovy Vlajky a Dopisy a spojuje zde pohledy obou stran konfliktu, které jsou zde velice rovnoměrně vykresleny. ()