Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ne každý zakázaný film musí nutně být dílem výjimečných hodnot, někdy jen dokládá zmatenost dobových měřítek. To platí rovněž pro politické drama Andreje Lettricha Čisté ruky, které bylo připravováno jako ilustrace stalinistických tezí o zostřujícím se třídním boji: záškodníci totiž pronikli i do vedení komunistické strany a jejich vinou dlouho selhávalo združstevňování východního Slovenska. Jenže Čisté ruky byly dokončeny a měly být uvedeny v roce 1956, kdy ve známost vešlo odsouzení stalinistického systému - a celý film tak paradoxně získal "odbojný" protistranický nádech. Mohl naznačovat, že za všechno špatné nesou zodpovědnost zlotřilí komunističtí funkcionáři, pokud by záškodníci, kteří se vetřeli mezi ně, byli pouhou smyšlenkou. Poděšení schvalovatelé film nejenže okamžitě zakázali, ale navíc přikázali spálit veškeré kopie i rozmnožovací materiály. Naštěstí jejich příkaz nebyl splněn, takže neuvěřitelná rarita zůstala uchována dodnes.

Trezorový film o nečestnosti straníckych funkcionárov v období kolektivizácie.Film o zložitej situácii na východnom Slovensku v období zakladania JRD, ktorý v kontexte doby realisticky zachytáva nečestnosť straníckych funkcionárov a dôsledky ich násilnej kolektivizačnej agitácie v živote roľníkov. Najvyšší stranícki a štátni funkcionári sa rozhodli neuviesť film do kín v čase jeho vzniku, odstrániť ho z filmového archívu a zničiť. Aj napriek rozhodnutiu ÚVKSS sa film podarilo zachrániť v podobe duplikátu negatívu. Film mal premiéru v období uvoľnenia politicko - spoločenských pomerov 20.6.1968. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (5)

  • V apríli 1957 na rokovaní Zboru povereníkov sa o filme vyjadril súdruh Majling slovami "Dantovo peklo je oproti Čistým rukám šuviks"  a rozhodli sa film zničiť. Podarilo sa ho zachrániť Ivanovi Rumanovskému (otcovi slovenského filmového archívnictva). (Raccoon.city)
  • Režiséra Andreja Lettricha pri tvorbe filmu inšpirovali procesy s „triednymi nepriateľmi",  operujúcimi v tyle komunistov (ako boli napr. Slánsky a iní). (Raccoon.city)
  • Varianty názvu filmu boli Kandidát strany, Harmanov dom či Sestry.  (Raccoon.city)
  • Exteriéry sa natáčali v lokalitách Horné Orešany, Smolenice, Továrniky, Trnava a Trstín. (Raccoon.city)
  • Komunisti sa rozhodli zničiť všetky materiály filmu, no aj napriek tomu sa zachoval duplikát negatívu a v roku 1968 sa ho podarilo verejne uviesť. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama