Historická satira z prvej polovice 19. storočia, ktorá zachytáva rozklad a úpadok zemianskeho stavu. Schudobnelí zemani sa síce ešte naoko hlásia k starým zásadám zemianskej cti a slávy, voľby však ukážu, aké ľahké je kúpiť si rytierske vlastnosti. (oficiální text distributora)

klúčik

V prvom rade je to prehliadka hercov, ktorý patrili vo svojej dobe , k tomu najlepšiemu na Slovensku. Čo meno to je obrovský pojem. Po druhe sa v politike ani dnes nič nezmenilo a pánom poslancom by som tento film pravidelne premietal!! Zvady a kupovanie hlasov - ako by to nebolo tak dávno???? Film je výborný 85%. ()

dyfur

.....vcelku vydarená veselohra - komédiou by som to nenazval,ale dalo sa....z toho mála čo vzniklo na Slovensku rozhodne to lepšie...mal som pocit,že i herci si to užili.....a ten Ondrej Jariabek....až sa nechce veriť,že bol cez vojnu taká sviňa........https://plus7dni.pluska.sk/relax/temna-tvar-legendy-znamy-slovensky-herec-paktoval-nacistami ()

Anderton

Zemianska česť je ten typ filmu, ktorý môžeme v každom období vnímať inak v spojitosti s našou súčasnosťou. Ja som si totiž udalosti v nej zobrazené asocioval so súčasnou ponovembrovou silne polarizovanou politickou scénou a bol to asi aj najvýznamnejší dôvod, prečo sa mi film až tak nepáčil. Totiž sledovať prevolebné statky zmatky v reáli je pre mňa čistým utrpením a tak ich sledovať vo filme, i keď je z minulosti a verne podaný, nemôže byť z princípu pre mňa zábavné. Voľby boli, sú a vždy budú iba fraškou pre verejnosť, zorganizovanou ziskuchtivými indivíduami. Je to určite právom klasika, ktorá ale nemusí každému vďaka neustálemu chlastaniu a prežieraniu sa jej aktérov sadnúť. ()

nascendi

Na tomto filme je vidno zhubný vplyv povinného čítania v škole. Všetkému s nálepkou povinné sa bolo treba vyhnúť, zvoliť skratku, predstierať. Tú skratku mohol predstavovať Bahnov film so známymi hercami, ktorý bolo možné absolvovať za kratšiu dobu, než prečítať Kalinčiakovu Reštavráciu. Ale bolo to z blata do kaluže. Kniha i film trpia nedostatkom deja a nápadov a tak je vlastne jedno, či človek číta knihu alebo pozerá film. Stále iba sleduje, ako sa horda schudobnených zemanov prežiera a ožiera raz za peniaze jedného, inokedy za peniaze druhého kandidáta na post vicišpána. To je dosť málo, klasika neklasika. ()

topi

Dva zemanské rody mezi sebou soupeří, kdo z nich bude mít více zemanských hlasů. U toho se chlastá, žere, muzicíruje a rozdává pár facek nebo vyplácí karabáčem na řiť. Ve filmu se objevuje celá plejáda slovenských herců, kteří na sebe navlékli historické kostýmy a s chutí se do svých rolí vžili. Výprava je velmi povedená, na mě však snímek působí až moc rozpustile. ()

• Natáčanie trvalo od 3.3.1957 do 26.7.1957. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Exteriéry sa natáčali v lokalitách Liptovská Štiavnica, Lom nad Rimavicou a na Zochovej chate. (Raccoon.city)