Reklama

Reklama

Banderovci

(TV film)
  • USA The Bandera group – criminals or heroes

Obsahy(1)

Těsně po druhé světové válce prchalo přes Československo několik stovek banderovců. Jejich vlast, Ukrajinu, ovládl Stalin a oni se chtěli probít do americké zóny vlivu. Československá armáda na ně uspořádala hon. A propaganda narušitele našich hranic okamžitě využila k cílům nastupující komunistické moci. Kdo ale skutečně byli lidé, kteří se během války byli schopni spojit s Hitlerem a kteří vraždili české i polské obyvatelstvo na Ukrajině? A za co vlastně skutečně bojovali?
Televizní studio Ostrava natočilo dokument, který vyvolává řadu emocí. Přináší svědectví dosud žijících banderovců, ale i těch, kteří na Ukrajině přečkali jejich řádění. Českoslovenští vojáci vzpomínají na nerovný boj s daleko zdatnějším protivníkem, v němž umírali. V dokumentu hovoří čeští i ukrajinští historikové a objevují se unikátní dobové filmové záběry.
Dokumentární film Banderovci vstupuje na tenký led. Hledá odpověď na otázky, které jsou i na samotné Ukrajině velmi citlivým a výbušným politickým tématem. Vypráví příběhy lidí, které utrpení pod stalinistickým režimem přimělo ke krajním činům. Ptá se, zda lze omlouvat tisíce a tisíce mrtvých touhou člověka po svobodě. A také se pokouší českému divákovi konečně bez ideologických předsudků přiblížit, kdo byli stoupenci Stepana Bandery. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (39)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,JÁ NECHCI BÝT NEPŘÍTELEM ANI ŽIDŮ, ANI NĚMCŮ, ANI RUSŮ. JEDINÝM MÝM NEPŘÍTELEM JE KOMUNISTICKÝ SYSTÉM A VŠICHNI, KTEŘÍ ZOTROČUJÍ MŮJ NÁROD.“… /// Hodně zajímavej a dobře zpracovanej kus Ukrajinský historie, který se (lehce) dotkl i našich končin. Názory znalce zahraniční politiky a publicisty Milana Syručka, historiků, pamětníků, vzpomínky volyňských Čechů nebo chlápků z pohotovostního pluku… o událostech 2. Světový války a neustálým boji za samostatnost Ukrajiny. A samozřejmě vzestupu (a pádu) Stepana Andrijoviče Bandery. Kladem i záporem může být, že netříští sílu na pohledy druhých (třetích) stran, ale snaží se normálně vzdělaným lidským trubkám dodat trochu zajímavých informací, který by se mohli hodit i v současnosti (například). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě jen válka, ve kterým se bojuje proti všem. 2.) Vyprávím dětem, jak jsem TENKRÁT/// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Približne hodina je na takúto vážnu tému málo. Dokument však ukázal všetky strany mincí, kde každý bojoval s každým, kde všade boli masoví vrahovia, no s nimi zdieľali ich postoje aj nevinní, ktorí za to zaplatili vysokú cenu, lebo nikto nad nikým nemal zľutovania a to ani po vojne. So zbraňou v ruke bojovali v časoch, ktoré im nepriali za svoj sen, ktorý sa ukázal ako ilúzia na svoju dobu a naplnil sa až inou formou v roku 1991. Ukrajinci si toho veľa vytrpeli, no prevzali spôsoby svojich utlačovateľov a robili prakticky to isté, sklamali sa v mnohých stranách, ktoré najprv oslavovali, no nakoniec iba trpeli a stratili svoje životy. Inak je dokument podľa mňa vyvážení a výborný. Pri téme druhej svetovej vojny a udalostí na Ukrajine, Poľsku, Bielorusku, či Rusku vždy zosmutniem a tlačia sa mi slzy do očí. Nesúhlasím s tým, čo robili, no kto bol vtedy ten správny a dobrý? Takmer každý mal na svedomí mnoho zla. Toto je ťažká téma, no s dokumentom som celkom spokojný, aj keď mnohé veci prebehol rýchlo a nevenoval sa všetkému tak, ako mal. Ponižovať tento dokument je hlúposť, komentár takého užívateľa igi B. mi príde ako nejaký komplex, či nenávisť, proste nezmysly, ktoré si môžte vyvrátiť alebo teda potvrdiť, čo pochybujem, po vzhliadnutí, no pripravte sa na silnú a možno aj poučnú tému. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Hodně váhám s hodnocením. Na jedné straně je to silné téma a vyskytuje se tam řada zajímavých vzpomínek pamětníků. Ono i to zpracování na poměry České televize a v rámci toho, co se objevuje v nabídce ČT2, není špatné, ale přece jen mám radši, když převažuje hlas profesionálních historiků s analytickými komentáři a hlas vypravěče sděluje fakta, než když koukám na vzpomínky pamětníků, které nikdo nekoriguje. To mi taky nakonec, dejme tomu, může slzet Ustašovec nad tím, jak kdysi v Jasenovaci hrdinně bránil chorvatskou nezávislost. Ono i to emoční zabarvení, kdy se např. v závěru pustí zádumčivá ukrajinská melodie, se posunuje někam na stranu pochopení ukrajinské nacionální věci. Daleko víc se mohlo věnovat prostoru té temné stránce ukrajinského nacionalismu, protože mezi nacionalismy východní Evropy ten jejich brutalitou jasně předčil ostatní separatistické národnostní snahy a byl hodně militantně obrácený např. vůči Židům. Dalo by se připomenout brutální čistku ve Lvově ještě před příchodem německé armády i mnohde jinde, kde docházelo k nemilosrdným masakrům. Není bez zajímavosti, že Solženicyn ve svém Souostroví Gulag je sice hodně kritický k sovětské moci, ale zatímco např. má výrazné pochopení pro věc Vlasovců, k Banderovcům má jen slova tvrdého odsudku a označuje je za tu nejhorší sebranku, jaká se v táborech NKVD kdy ocitla. Celkový dojem: 70 %. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Jsem ráda, že jsem tento dokument mohla vidět. Bála jsem se, že to bude nějakým směrem ideologicky podbarvené, ale film se mi zdál celkem objektivní (na naše poměry). Jinak by asi o Banderovcích vyprávěli Poláci. Historie ukrajinského nacionálního hnutí od počátku do konce. Snahy o spolupráci s Hitlerem a to, jak dopadly. Celkem bez příkras, ale dokument nezachází do příliš drastických detailů. Líbil se mi i konec - reakce světa na snahy zbytku Banderovců bojovat proti Stalinovi a bolševismu. Ve zkratce - Ukrajinu obětovali nejen Roosevelt a Churchill, ale i celý zbytek světa. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Veľmi podarený český dokument, ktorý sa venuje výhradne Banderovcom a nesnaží sa pridávať žiadne zbytočné ingrediencie. Cením si hlavne priamočiarosť, prehľadnosť a postupnosť s akou sa kúsok po kúsku pomyselne prebíjame problémami, aké vtedajšia Ukrajina mala. Pre diváka, ktorý ukrajinské problémy či udalosti 2. sv.vojny pozná len zbežne môže byť nepochopiteľné ako nemecké vojská (ale aj naše slovenské) mohli vítať niekoľkotisícové davy nadšených ukrajincov ako osloboditeľov. Tí totiž nenávideli ruský komunistický systém, ktorý ich ožobračoval a chceli Hitlerovi pomáhať v boji proti nemu. Hitler mal ale iné plány, hoci ich pomoc spočiatku využíval, ale urobil veľkú chybu, že sa Ukrajine nakoniec otočil chrbtom. Tento problém i hromadné vraždy páchané NKVD počas útekov zažili aj naši slovenský vojaci a dosť podrobne to opisuje aj P. Mičiniak v knihe Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu, či trošku z iného uhla Léon Degrelle v Ťažení v Rusku. Len príbeh samotného zakladateľa Banderu je natoľko zaujímavý, že by vydal na jeden celovečerný dokument. Prechod Banderovcov cez Československo tesne po vojne dosť detailne rozoberajú historici a je často predkávaný veľmi smutnými výpoveďami. Dokument obsahuje niektoré naozaj zaujímavé informácie napr. ako ešte niekoľko rokov po vojne odolávali výborne organizované 200-300 členné skupiny v lesoch, až 30-tisícovej ruskej armáde. Úplne ich rozprášili až v roku 1956! Nemám čo vytknúť, prekážala mi jedine krátka ukážka z dobového hraného filmu, ktorá tam akosi nesedela. Každý, kto sa chce dozvedieť všetko podstatné o Banderovcoch by tento dokument mal vidieť. 100%. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama