Sop Dek 2002

• angličtina The Unborn Child
všechny plakáty

vrch07256732

Začnem odtiaľto: Mourning Grave http://www.csfd.cz/film/363673-sonyeogoedam/ Oba filmy majú 2 veci spoločné: sú z Thajska a primárne sú to drámy (Mourning Grave šikan v škole, tento film o ilegálnych potratoch). V oboch prípadoch ide o osobitné skĺbenie drámy a hororu na thajský spôsob - čo nemusí každému sadnúť. Unborn child však používa oveľa surovejšie a naturalistickejšie výrazové prostriedky (potrat v priamom prenose sa len tak nevidí) a v konečnom dôsledku - z čoho máme radosť - oveľa hororovejšie scény ako Mourning Grave. Nakoľko tvorcom išlo v prvom rade o natočenie drámy s kritikou ilegálnych potratov - hororových prvkov je tu stále pomenej. Ako celok tento film vôbec nie je zlý- skôr naopak. Záleží aj na uhlu pohľadu - kto očakáva čistokrvný horor bude sklamaný. Komu nesedí filmový rukopis východnej kultúry bude opäť sklamaný. Ja som to pozeral bez nejakých očakávaní a predsudkov - jednoducho čo film prinesie a bol som príjemne prekvapený. ()

pyzma84

V skratke, detí sa treba báť a najmä tých nenarodených. Má to byť myslené ako prevencia pred potratmi? Atmosféricky fajn, pri zatúlanom decku pri kúpe jedla som začínala šípiť nejakú akciu, ale len som čakala a čakala a čakala a? A tu NIČ príde ako z hororu.... Sklamanie po relatívne dobre zvládnutom začiatku... ()

maddy

Ďalšia thajský hororová novinka .Pri Lost Home som zaplakal ako sa Thajcom tento rok prestáva dariť na poli hororov a ani Unborn Child ma z toho žiaľu nanešťastie nedostalo. Ďalšia ničím originálna ducharina, ktorú tentokrát trocha nad vodu drží fakt „inšpirované skutočnou udalosťou“ a tak divák aspoň môže rozmýšľať nad reálnosťou celého snímku, keď sa už nebaví pri strašidelných scénach, ktoré neinovatívne omieľajú sto krát videné prvky ako plač dieťaťa v pozadí a pod. Zvyčajne vynikajúci audio-vizuál sa taktiež výrazne neprezentoval a ako kamera, hudba, tak efekty sú síce na decentnej úrovni, ale u Thajcov som zvyknutý na oveľa lepšie prevedenie. Neurazí, nenadchne, o málo lepšie ako tohtoročný Lost Home, takže o pol hviezdičku viac. 2,5* ()

ricci.s

Priemerná duchárinka, ktorá je zaujímavá maximálne v tom, že v nej straší duch potratu. Ten však počas celého filmu ani veľmi neukážu, čiže zľaknúť sa dá akurát nečakaného zvuku, prípadne detského plaču alebo smiechu v pozadí. Pekne natočené, chvíľami atmosferické, ale pochopiteľne to už neprináša nič nové. Navyše horor stojí takmer celú dobu na mieste. Záver ušiel, toľko mŕtvych plodov pokope som v jednom filme ešte nevidel. ()

• Film je natočen podle skutečné události z listopadu 2010. Tehdy bylo v buddhistickém chrámu Wat Phai Ngern Chotanaram v Bangkoku nalezeno 2002 lidských plodů z nelegálních potratů. Ty byly naskládány v plastikových taškách v chrámovém krematoriu a na jejich existenci se přišlo kvůli zápachu, jenž se z nich šířil do okolí. (Raztubyl)