V zemi Jane Austenové

• USA Austenland (více)

Láska Jane Hayes (Keri Russell) k dílu spisovatelky Jane Austenové jí komplikuje vlastní život. Protože by se také ráda stala hrdinkou milostného příběhu, celý život si šetří peníze na cestu do Austenlandu, výstředního rekreačního komplexu, ve kterém se hosté ocitnou uprostřed období regentství. Vyzbrojena čepcem, korzetem a výšivkami se Jane snaží zbavit nálepky staré panny... ale poznat, kde končí sen a začíná skutečný život — a možná skutečná láska — není vůbec snadné. (Bontonfilm)

Nyanka

Moje první a přísahám že i poslední, ryze neobjektivní hodnocení filmu, protože si jako zAustenizovaná čtenářka nemůžu prostě pomoct, že jo... Takovej postmoderní román mixující realitu a vysněnou fantazii... Já jsem se teda nasmála víc, než co si kdy naposled pamatuju u filmu, náramně sem se bavila a nebejt sem tam takovejch "drkotin" u herců, tak dám klidně hvězdiček pět :) ()

gael83

Cože? Opravdu? Jako pocta Jane Austen to nefunguje a jako komedie to působí až úchylně, komu tohle dneska přijde vtipné?Jediné pozitivum, to ale má, po letech jsem zase viděl Dr. Quinnovou. SHIT. ()

Pastelka..

Pořád přemýšlím jak na mě tento film působil, jsem z něj nějaká na rozpacích... Přiznám se, že jsem od něj čekala o mnoho víc. Je pravda, že hrdinka mi postupně přirostla k srdci, začalo to tím jak ji opovrhovali, že si zaplatila jen základní balíček.. A ti muži kolem, nakonec nebyli tak špatní, jen to byli herci, až na toho jednoho ;-) Nakonec asi přece jen zůstanu u těch třech hvězd... Přece jen tomu filmu něco chybělo a dost ptákovin tam bylo navíc, ale aspoň to dopadlo hezky ;-) ()

Isuzu

Ok, velmi zjednodusena a americka zabava, ale napriek vsetkemu som sa bavila vyborne a priblbly usmev nezmizol ani pri romantickom happy endingu. Zabijem sa, ked som romanticka a taktiez chapem obsesiu menom Darcy? :D ()

anaad

Je to sladké, romantické i ironické zároveň, tak jak asi očekáváme od filmu odehrávajícího se v kulisách z románů Jane Austen. Mile praštěná hrdinka a po Matthewu MacFadyenovi další přesný pan Darcy JJ Feild (Colin Firth mi bohužel jako Darcy moc neseděl a sérii s ním jsem vzdala). Svět knih Jane Austen miluji (je prostě jednou ze dvou výjimek potvrzujících pravidlo, protože jinak ženské romány nečtu), takže takovou dovolenou bych také ráda prožila :-) Objektivně je to asi na 3,5*, ale za příjemnou iluzi románového prostředí přidávám čtvrtou *. ()

Eseter

Ehm, opět jeden z filmů, který si objektivně těžko zaslouží čtyři hvězdice, naštěstí já objektivně nehodnotím, takže jsem v suchu. Když to shrnu, tak je to fakt blbost, jenže taková ta roztomilá blbost a navíc má JJ Feilda a hrdinku postiženou romány Jane Austen, tak co víc si přát? ()

Suzy_17

Pro ostatní by tenhle film zřejmě nikdy neobstála, podle hodnocení některých uživatelů, ale dle mého názoru je to přesně takový film, který někdy potřebujeme. Přestože nemá na každém kroku pytel vtipných hlášek a ten děj je možná předvídatelný, přesto je to film, který získal moje srdce hned po prvním zhlédnutí. Ty, kdo četli knihu, vědí, že tvůrci s filmem pohráli na jedničku. Někdy přemýšlím, jestli ty lidí, co tu dávají tak nízké hodnocení viděl opravdu ten samý film. Jsem z toho nadšená. Jestli jste ji neviděli, směle do toho, nenechte se tady odradit. Viděno dvakrát za týden (a to už je u mě opravdu něco). ()

Kreptry

Tato komedie je naprosto šílená. Koukla jsem se na ní jen kvůli JJ Feildovi, který byl nakonec ze všech nejlepší! Není náročná a na oddych přijatelná. ()

Margeline

Nie som zarytá fanúšička romantiky vo filmoch ale pár sa ich v mojich obľúbených nájde. Sympaťáčka Keri Russellová ma celkom dostala. JJ "Pán Darcy" Feild u mňa prelomil šnúru zloduchov, ktorých hral, a ukázal silný potenciál. A teším sa aj Lindirovi, ktorému sa asi celkom darí. (Za vtípek s hobbitom dávam 100 bodov) Vedľajšie postavy boli fantastické a krásne dopĺňali hlavné postavy. Za všetky spomeniem komediálnu istotu Jennifer "Stiflerovú mamu"Coolidge a Doktorka Queenová s bľačiacim vypchatým kozľaťom si tiež rolu užila. Predvídateľná zápletka síce ponúkla trošku napätia ale myslím, že je vydržateľná. Romantické scény potešia ženské srdcia a vtípky pobavia možno unudených chlapov. Nakoniec myslím, že Austenland je celkom výraznejšia oddychovka spomedzi ostatných romantických komédií. ()

Pythonator

Noční můra všech rozumů a citů. Film nedoporučuju chlapům, kterým se zvedá kufr při sledování filmů natočených podle Austenové. Tento typicky ženský slaďáček je jakousi poctou celému tomu typickému ženskému žánru. Bohužel na mě taková pocta působí podobně jako střevní chřipka. ()

avalonek

V celku jsem se i docela pobavila.Neni to nic extra úžasnýho,ale vtip to má a já mám ráda takovýhle romantický bláboly.Ale musim na to mit chuť a dneska mi to sedlo,takže dobrá pohoda. ()

rozum i cit

Poměrně dost schizofrenní záležitost, kterou nejsem schopná hodnotit hvězdičkami. Vysvětlím hned proč a začnu nejprve negativy. V první řadě je třeba říci, že pokud očekáváte komedii, která dýchá austenovskou atmosférou, nedočkáte se. Snímek je spíše příběhem o starší mazané podnikatelce, která se rozhodla využít popularity knih Jane Austenové a jejich adaptací, a z touhy některých osamělých a partnera či romantiky (nebo sexu) chtivých žen vytřískat co možná nejvíce peněz. K tomuto účelu si pronajala panské sídlo v Anglii a najala partičku druhořadých herců a dalších pochybných existencí jako gigola. Duch děl Jane Austenové tak z filmu nečiší, přestože odkazů je tu dost, a sice převážně na Pýchu a předsudek a Mansfield park, ale našly by se i na Rozum a cit či Emmu. Dobré, vzácně velmi dobré scény jsou tak proloženy množstvím neskutečného balastu, béčkového amerického humoru, neustálých narážek na sex, úmyslného přehrávání a zcela nevtipné afektovanosti. Je očividné, že většina těchto věcí byla použita schválně, patrně aby kultivovanost hlavního hrdiny a hrdinky ve srovnání s primitivismem a celkovou ubohostí okolí ještě o to více vynikla. Bohužel, čeho je moc, toho je příliš, blbost zde často přesahovala míru únosnosti a byla natolik přes čáru, že pro mne byla celá řada momentů nesledovatelná (leckdy na odpad). Navíc se tak slova obou hlavních protagonistů, slečny Někdejší (Erstwhile) a pana Vznešeného/Ušlechtilého (Nobley), dostávají do příkrého rozporu s realitou - mám na mysli, když spolu mluví o tom, co se jim v tomto Disneylandu líbí: skvělost domu (nelze o ní hovořit, neboť je v některých místech dovybaven nedobovým nábytkem, elektrickými světýlky a doladěn spolu s některými šílenými kostýmy do zuřivé a oči rvoucí barevnosti ve stylu nejen amerického kýče), uctivost a způsoby (žádné nejsou, pouze předstírané v řeči, a i to jen někdy), muži (lacinost dotyčných osob doslova bije do očí a přebíjí ji pouze lacinost některých klientek tohoto zábavního centra) etc. A rozhodně nesouhlasím, že je to způsobeno tím, že jde o film pro ženy, nebo o bláznivou komedii, která se nesmí brát vážně (ostatně vtipu tu bylo, co by se za nehet vešlo, tak 2-3 fóry). Domnívám se prostě, že i parodie může být inteligentní a komedie mít úroveň, viz ostatně některé naše staré československé poklady. Nemám ráda, když se při sledování něčeho cítím trapně. Nyní k pozitivům. Rozhodla jsem se tento snímek shlédnout ani ne tak kvůli Jane Austen, kterou mám ráda zejména pro její satiru, ironii, nadsázku a vtip, přičemž některé filmové adaptace považuji za jedny z nejlepších adaptací britské literární klasiky vůbec (jmenovitě v tomto pořadí od nejlepších: Pýcha a předsudek 1995, Northanger Abbey 2007, Rozum a cit 1995/Emma 2009), jako byl pro mne důvodem spíše J. J. Field, který mi přirostl k srdci jako naprosto dokonalý Mr. Tilney z Northangerského opatství. V tomto směru jsem zklamána nebyla, neboť opět potvrdil, že mu role galantních gentlemanů v kostýmních záležitostech velmi sedí a historický oděv mu sluší více než civil. Navíc všechny scény mezi ním a Jane jsou dobré, zvláště jsou-li o samotě, nerušeni otravnými postavami okolo, některé velmi dobré (např. scéna v ložnici, na 4 hvězdičky), jedna je pak naprosto perfektní, má dokonce i onen austenovský nádech a je nejspíše mixem Rozumu a citu a Pýchy a předsudku, a sice mám na mysli scénu v dešti na koni (na 5 hvězdiček). Tolik romantiky, galantnosti, mužské rozhodnosti a nekompromisnosti, když jde o to zachránit dámu, sexuálního podtextu (zde v tom nejlepším slova smyslu) a humoru, to vše zkoncentrované do cca 1 minuty, jsem už dlouho v žádném filmu neviděla. Z 80 procent je to Fieldova zásluha, zbytek má na svědomí dobrá kamera, střih a hudba. Co se ostatních herců týká, k hlavní představitelce v podstatě také nemám výhrady, totéž ani k hlavnímu ,, záporákovi", jemuž v zásadě nelze nic moc vytknout, Jane Seymour (která je pořád fešná dáma) si svou roli rovněž užila a zřejmě i většina ostatních herců by své party byla zvládla lépe, kdyby bývali měli v ruce kvalitnější scénář. Konec snímku je zcela v duchu hollywoodských filmů, ale proč ne. Za sebe tak mohu pouze vyjádřit lítost, že se jinak vcelku dobrého a nosného námětu nechopili tvůrci lépe a že není větší část filmu v duchu výše zmíněných kvalitních scén, a tudíž i dobovější či austenovštější svým charakterem. Snímek se možná, jen možná, jeví o něco málo snesitelnější při opětovném shlédnutí, kdy je již divák duševně připraven. Zaplaťpánbůh za programy na střih videa, neboť po vypuštění nějakých 20 až 25 min (Bylo by toho asi potřeba víc, ale vzhledem k návaznosti děje to, bohužel, nejde. Nesestříhanou verzi nedoporučuji.) zbyde sice pořád průměrná, ale jakž takž koukatelná americká romantická komedie, z níž nebudete zklamáni pouze v případě, že nebudete naprosto nic očekávat, rozhodně ne dotek Jane Austenové, nebo naopak budete očekávat to nejhorší. Stojí za shlédnutí převážně jen kvůli místnímu Mr. Darcymu, který sice svého vlastního Henryho Tilneyho nepřekonal, to snad ani nemohl, ale rozhodně odpovídá zdejšímu citátu ,, you are every girl´s fantasy." () (méně) (více)

mia.com

Napad skvely, kulisy a vsechno taky. Jen je skoda, ze to bylo az zbytecne ujecene a extremne prehravane. Ovsem pro nas, co mame radi cokoliv moderniho na motivy Jane Austen, je to fajn pokoukani a i celkem napinave, s kym teda hlavni hrdinka skonci. ()

dragon'88

Na to aka je tu vyfabrikovana premisa som velmi prekvapeny ako je to dobre vymyslene po vsetkych strankach - komedialnej, romantickej aj austenovskej. 3.5* ()

studentice

Pro mě průměrná romantická komedie s přiliš malým množstvím chemie mezi hlavními představeli. Zaujalo me, ze Keri Russell to více slušelo v současném oblečení, ale JJ Feildovi v dobovem:) ()