Nemoc třetí moci

(festivalový název)
  • Slovensko Nemoc tretej moci (více)

Nemoc třetí moci je průbojný, výpovědně hodnověrný výsledek riskantní výpravy investigativní publicistky Zuzany Piussi do oblasti, kde soudce je soudci soudcem. (Letní filmová škola)

BarVo

Téma by si zaslúžila menej povrchné spracovanie. Ten, kto sa neorientuje, podľa mňa o moc nezmúdrie. A ten, kto sa orientuje, sa dozvie len to, čo bolo o tom doteraz napísané. Zaujatosť by som režisérke ani veľmi nevytýkala, v tomto prípade veľmi na výber nemá. A nepodhadzuje prekrútené fakty, čo je dosť podstatné. Každopádne je prínosom, že sa vôbec niekto mizériou dnešnej súdnej ne/moci zaoberá. ()

ThePaul

Vitajte v Slovenskej republike - pre uplatenie sudcu stlačte 1, pre záujem o voľnú pozíciu na najvyššom súde stlačte 2, pre ukončenie telefonátu a zároveň zvolenie pána Štefana H. do funkcie predsedu Najvyššieho súdu stlačte mriežku. ()

PeteBuck

Že je Slovensko v prdeli? Že tu nefunguje súdnictvo, pardon, je pod palcom mafie a záujmových skupín? Áno, to všetci aspoň trochu používajúci rozum vidia, ale Zuzane Piussi dávam hold, že mala na to, aby vyšla s mikrofónom a kamerou do ulíc a porozprávala sa priamo s aktérmi. Čo budete overovať? Všetko, čo tam bolo povedané jednotlivými protagonistami, hovorí za seba. Proste zapla kameru a nechala ich hovoriť. Zuzka, dúfam, že natočíš ešte niekoľko takýchto dokumentov a že ťa nenájdu niekde v stoke s tridsiatimi siedmymi bodnými ranami v chrbte, ktoré naše nefungujúce súdnictvo označí za sebevraždu. Slovenské súdnictvo je rakovina v poslednom štádiu. Obávam sa, že aj samotné Slovensko. Raz niekto povedal, že po režime, aký skončil v 89-om treba, aby sa vystriedali aspoň dve - tri generácie. To som sa teda fakt blbo narodil. ()

complex

konečne niekto si aj posvietil na tohto pána... je to choré čo sa už dokazuje a nikoho to nezaujíma... som rád, že aspoň trochu to niektorých ľudí trápi... rešpekt tvorcovi... ()

vito_s

"Někteří soudci se podobají broučkům skrytým pod kameny" říkával blahé paměti Vojtěch Cepl starší. Slovenská justice je ovšem jiná liga. Skvělý dokument zahrávající si provokativně s podobou žánru, investigativnost na dřeň spojená s jasným sdělováním pocitů vše v rytmu Harabinova šíleného tance. Skutečně je to mrazivá podívaná navíc vrcholící silným pocitem zmaru. Mnohé ukázané věci jsou v ČR nemyslitelné. Nebo ne? Kéž byzme aj my mali takých Zuzán Piussových. ()

90125

Film urcite nie je dokonaly, ale pri takomto druhu dokumentu, teda tzv. investigativnej novinarciny, mi osobne az tak nevadi jeho technicka a filmarska nedokonalost. Toto je hlavne o obsahu a vypovedna hodnota tohoto filmu je velmi silna. Hoci sa niekomu moze zdat autorka zaujata a jednostranna, ja nepochybujem o tom, ze ma uplnu pravdu. Je to desive. Slovenske sudnictvo je v rukach mafianov, financnych magnatov a politikov. O tom, ze vacsina sudcov nema svedomie a ze su bez problemov podplatitelni, tiez len malokto pochybuje. Skutocna spavodlivost nema sancu. 70 % ()

ardeas

Na Slovensku je to tak, žiaľ áno, spracovanie môže pôsobiť amatérsky, naproti dokonalým prevedeniam dokumentárnych filmov z VB a USA, ale tak bola by som zvedavá ako by to natočil ktokoľvek z davu, čo to to kritizujú. K obsahu sa vyjadrím stručne, nakoľko "historia, magistra vitea", niekedy aj malý príspevok, možno neucelený a nie zo všetkých uhlov môže v buducnosti pomocť na poučenie, aj snaha sa cení, a myslím, že v prípade Z.Piussi to oceňujem... ()

ToughCookie

Toľko politického marketingu okolo tohoto "očiotvárajúceho" dokumentu neveštilo nič dobré. Premietanie dokumentu v NRSR ? Kde to kurva sme ? Nebude to súčasťou učebných osnov ? Veď ten dokument bol plytký ako dedinský potok. A kde je nezávislý dokument ? OK, kritika Harabina, podivnej atmosféry v súdnictve...ale nebudeme sa tváriť, že ksichty ako Lipšic alebo Žitňanská sú spásou nášho systému. Oni len stoja na druhej strane názorovej perzekúcie, takže načo sa tu kurva hráme ? Na nezávislý dokument ? Fuck me.... ()

pleonasmus

Film, který je zajímavější konsekvencemi pro autorku než svým obsahem a zpracováním. Že ve slovenské justici není vše v pořádku, to je dobře zmapované téma i v českém mediálním prostoru. Pozornost si zaslouží především několik rozhovorů s hlavním aktérem dění Štefanem Harabinem, který se neštítí opravdu ničeho, a záběry z jednání kárného senátu, jež ve světle fakt působí dost zneklidňujícím dojmem. ()