Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lenka Vlasáková jako Božena Němcová v polohraném dokumentu o méně známých skutečnostech ze spisovatelčina života.  21. ledna 2012 uplyne 150 let od smrti Boženy Němcové. Když se před několika lety v České televizi uskutečnila soutěž o Největšího Čecha, Němcová se v ní umístila - jako jediná žena - v první desítce. Je vysoké hodnocení emancipované české spisovatelky 19. století spravedlivé? Co ví dnešní člověk o Němcové, kdo čte její práce? Obecně všichni znají Babičku. Mladí většinou ale jen z Moskalykova filmu, stejně jako znají její pohádky z různých filmových a televizních adaptací. Ti starší si asi připomenou černobílý film s Terezií Brzkovou a Natašou Tánskou v rolích Babičky a Barunky a možná i filmovou Divou Báru. Ze spisovatelčina života někteří lidé vědí, že Babičku napsala poté, co jí zemřel milovaný syn, že měla hodně milenců a že umřela v bídě. To je na popularitu první dámy naší literatury, první emancipované a občansky statečné demokratky, trochu málo... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

yarca 

všechny recenze uživatele

Božena Němcová je pro mě osobně moje guilty pleasure - obdivovat tuto spisovatelku a její tvorbu není úplně in, když se pohybujete mezi dítky školou povinnými. Nicméně se ani v tomto prostředí svými sympatiemi k této dámě netajím. A v tomhle hraném dokumentu ji skvěle ztvárnila Lenka Vlasáková. Její Božena Němcová hodně uvěřitelná a přesvědčivá. A moc se mi líbil její křehký projev... ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Méně bývá více. Hlavně se nenechat strhnout úvahami, proč se skvěle typově zvolená Božena v úvodu zastaví právě u náhrobku J.E.Purkyně, který ji navíc přežil. Režisérky se nedokázaly držet objektivizující sugesce hraného dokumentu a doplnily ji místo sjednocujícího průvodce výpověďmi různých odborníků, které zejména jako doprovod hraného filmu působí rušivě a narušují jednotu formy i kompaktnost obsahu. Každý má přitom k tématu co zajímavého říci, ale hlavně v případě V.Cílka jsem měl pocit, že jde nejvíce o nastavování předchozí spolupráce s rež. L.Václavovou. Ve snaze uplatnit výsledky rešerší stále více převládá obyčejná publicistika a vrcholem odklonu od formy je užití záběru s Babičkou J.Pechy. Obsahově je dokument současným minimálním standardem o životě spisovatelky. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný dokument hlavně díky Lence Vlasákové. Ta byla perfektní volbou pro postavu Boženy Němcové. Chci ještě nějaké díly i o jiných velikánech našich dějin. Taková forma mi dokonale vyhovuje. Přála bych si, aby o Boženě Němcové vznikl životopisný film a mohla by v něm hrát opět Lenka Vlasáková. Božena Němcová byla velmi neobyčejnou ženou. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Kdybys byl ten rozum tehdáš míval, co nyní máš, a mě tak znal, byl bys ze mě jinou ženu udělal..." Tento hraný dokument o naší "Paní spisovatelce" Boženě Němcové je krásnou mozaikou vystavěnou především z její autentické korespondence a dále z několika pěkných hraných scén s výbornou Lenkou Vlasákovou. Faktografickou úroveň dokumentu podtrhují zajímavé vstupy např. od profesorky Janáčkové či Václav Cílka. ()

Ak.žena 

všechny recenze uživatele

Jako zajímavé doplnění stávajících znalostí dalšími střípky ano. Jako edukační materiál do hodin literatury na SŠ asi ano. Jako hodnotný zdroj s vlastní výpovědní hodnotou, který nastiňuje nový pohled na Němcovou? Ne a ne. Pokud se tu někdo snažil o nenucenou autenticitu, asi se to nepovedlo, když jsem z hereckých scén měla podobný pocit jako z těch v "O poklad Anežky české". Pokud o autenticitu nešlo, chyběl mi zde tvůrčí otisk, specifikace pohledu, prameny a pohnutky, aby si dokument získal mou důvěru. Jestliže však nešlo ani o tu tvůrčí práci, napadá mě už jen cíl "zpřístupnění některých faktů přijatelnou formou". Tento případný cíl je sice na můj vkus trochu nedomrlý, ale je splněn a k něčemu to je. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu se nachází scéna, kdy spisovatelka Božena Němcová (herečka Lenka Vlasáková) stojí u hrobu Jana Evangelisty Purkyně. Božena Němcová však zemřela v lednu roku 1862, ale J. E. Purkyně až o několik let později, konkrétně v červenci roku 1869. (Lynette)

Reklama

Reklama