Reklama

Reklama

Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin

(TV film)
Česko, 2011, 57 min

Režie:

Marcel Petrov

Scénář:

Luděk Navara

Obsahy(1)

Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Nebo mají pravdu ti, kdo hovoří o nešťastné náhodě? Mimořádný a stále živý zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy (2010), kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími. Tvůrčí tým ostravských dokumentaristů oslovil na základě těchto podnětů nejen některé z pamětníků a příbuzných Jana Masaryka, ale i špičkového forenzního biomechanika Jiřího Strause, psychiatra Cyrila Höschla, historiky, badatele a řadu další autorit. Případ byl velmi důkladně šetřen bezprostředně po události, následně pak v letech 1968, 1969, 1993 -1996. Pokaždé přicházely v úvahu tři možné verze: nešťastná náhoda, sebevražda nebo úmyslné zabití. Vždy znovu se ozývaly pochybnosti. Naposledy se jím zabýval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v letech 2001–2003. Oficiální závěr, který byl tehdy přijat, je: vražda, pachatel neznámý. Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Pro mnohé to nebyl únorový převrat, ale až jeho tragická smrt, co znamenalo definitivní konec demokracie v Československu. Hodinový dokument přibližuje nejen poslední okamžiky Masarykova života, usiluje zároveň o současný pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země. Využívá také vzpomínek dosud žijících příslušníků rodiny a dalších lidí, kteří byli Janu Masarykovi v době popisovaných událostí nablízku. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

viax 

všechny recenze uživatele

Dokument vcelku zajímavý, ale nudný. Fakt nudný. Postrádala jsem mimo jiné biomechaniku padající osoby živé a padající osoby mrtvé. Dále počítačovou animaci osoby z parapetu shozené a osoby, která by se sama odrazila pozadu. Řádně pojednat vzdálenost dopadu od zdi domu a vysvětlit, kdy by dopadl na tělo, kdy na hlavu. Absence krve v místě dopadu? Buď se tedy zabývám jeho smrtí nebo vzpomínkami lidí nebo dobovým kontextem. Všechno se do hodinového formátu, kde jsou navíc pasáže smutné hudby na klavír, asi paralela bezvýchodné situace, nevejde. ()

fooggyy7 odpad!

všechny recenze uživatele

Příšerná sračka, kde se dohady představují jako důkazy a dokonce ani třídní nepřítel jim jako svědectví nevadí, pokud vypovídá shodně s autorským týmem. Zajímavé jsou taktéž počty hvězdiček od lidí, kteří o Masarykovi ví lautr hovno. A do toho ta hudba. Pamatujete když umřel Brežněv - hrála všude tenkrát 3 dny. A to hodnocení velkého náčelníka Velkého medvěda, málem jsem si cvrnknul do gatí ()

Reklama

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Vyčerpávající dokument o 4x prošetřovaném případu smrti Jana Masaryka. Zdá se, že jsme po použití nejnovějších metod "doma". Šlo o vraždu. A pravděpodobně "přes hlavy" tehdejší STB - jinak by se vše dávno provalilo. Kdyby se otevřely moskevské archivy, nemuselo se tu 60 let vyšetřovat a vymýšlet různé dohady.... ()

xplsek01 

všechny recenze uživatele

Bohužel, nevěrohodné, neobjektivní. Pan znalec je přesvědčen o své pravdě, kterou se snaží podsunout divákovi. Mezičas je nudný. Určitě by bylo lepší, kdyby autoři seznámili diváka s výsledky všech 4 vyšetřování (1948, 1968, 1993, 2001). Jak se dostaly stopy výkalů na parapet, když padal ve stoje z římsy? Navíc, točit dokument o pádu z okna budovy, na které je lešení nepovažuji za šťastné. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Byla to vražda či nikoliv? Historie neznalý divák si řekne: No jo, kdo ví jak to bylo, komančové to vyšetřili jako sebevraždu člověka s rodimnou anamnézou - schizofrenie / deprese. A po revoluci je jasný, že to vyšetřovatelé hodili na komunisty jako jasnou vraždu politického odpůrce možná dokonce nařízenou Stalinem z Moskvy... Tak jak to je? Osobně si také myslím, že šlo spíše o vraždu. Jan Masaryk byl ikonou. Vzdělaný, inteligentní, politik a diplomat s morálním kreditem. Milovaný národem a v zahraničí uznávaný. Poté co bylo jasné že prezident E. Beneš je po mrtvicích u konce sil, byl jednou z posledních bašt demokracie tohoto národa. V jednom rozhovoru dokonce mírně připustil, že by se po Benešovi pokusil kandidovat na prezidenta republiky. Tohle všechno muselo Stalina a Klému štvát a ohrožovat jejich plány. Takže v rámci ruských tradic je velmi pravděpodobné, že se přistoupilo k této formě likvidace na rozdíl od jiné markantní formy vraždy. V záloze snad měli i vlastizradu a pokus o emigraci, ale soudní proces mohl být vleklý a výsledek nejistý. Je také opravdu těžko uvěřitelné, že člověk zakládající si na eleganci a dobrém ustrojování a vzezření by v případě sebevraždy vyskočil jen tak v pyžamu z okna... Již tento sám oblek je velmi intimní a sebevrah typu elegána by jistě zvážil i to v jakém stavu bude jeho tělo nalezeno. Jistě by si uvědomoval že z hlediska znečištění (krev, defekace atd..) pyžamo není nejvhodnější. A měl - li jed v prstenu, proč jej nepoužil a volil tento rozhodně drsnější způsob odchodu? Pokud by to byla plánovaná sebevražda umocněná plížícím se komunismem, proč by u takto demonstrativního odchodu nenechal dopis na rozloučenou vysvětlující jeho pohnutky či přímo nesouhlas a odpor? --- Na stranu druhou se z výpovědí jeho přítelkyně i blízkých jasně dozvídáme jaké deprese měl z politického vývoje naší země i z nabídek k emigraci. Doslova řekl, že už utíkat nebude. Je možné, že s přihlédnutím k možné duševní poruše a kontextu okolností provedl sebevraždu v náhlém zkratu mysli. I já jsem přesvědčen, že nejvíce by k rozmotání této záhady pomohlo odtajnění ruských archivů. S jistotou můžeme prohlásit jen jediné. Naše země přišla o velmi výrazného a velmi významného politika. Po něm už přišla jen doba rudého temna trvající čtyřicet let... ,, Praotec Čech, dej mu pánbůh věčnou slávu, byl vůl. Tolik pěkných míst na světě - a on pak se musel zastavit zrovna tam, kde se zastavil. a posadil nás mezi Němce a Rusy. Vůl. " - Jan Masaryk. A ještě jeden dovětek. Při posledním setkání ve Vídni v roce 1974 s J. Voskovcem si jan Werich vzpomněl (oba byli přáteli Jana Masaryka), že Werichovi jednou Masaryk řekl: Kdyby mne jednou našli někde pod oknem, tak se nebude jednat o můj čin. Z okna skáčou služebné a vždy po nich zůstane mess..(angl. bordel).... ------------------- * * * * ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama