První světová válka, Halič, 1915. Rusové po úspěšné ofenzivě procházejí bojiště a dobíjejí raněné vojáky rakousko-uherské armády. Jejich pozornosti unikne jeden chorvatský voják v bezvědomí. Když přijde k sobě, oblékne si uniformu mrtvého důstojníka. Zcela tak změní svou identitu a osud. (dzira)

Marek1991

Veľmi rád vidím filmy, ktoré experimentujú a neboja sa upustiť od zaužívaných postupov. Chcel by som raz vidieť film, ktorý sa odohrá napríklad v prvej hodine a v druhej sa bude vysvetľovať a nakoniec zistíme prekvapujúce zistenia ako sa veci odohrali, prečo, že tam niečo bolo v skutočnosti inak, než na prvý pohľad vyzeralo, ale aby to nebolo trápne, predvídateľné a jednoduché. Tento film na to spočiatku vyzeral, nemá konkrétneho hlavného hrdinu, to zistíte po polovici filmu. Je tiež neobyčajný tým, že sa odohráva na východnej fronte v prvej svetovej vojne, západné štáty nemali za potrebné točiť filmy, ktoré sa ich zväčša netýkali a východné sa do takých nepúšťali alebo ak áno, tak nemali potrebnú kvalitu. Josef však vyvracia zaužívané aj v tomto. Výzorovo je podobný filmu z toho istého roku, filmu Vojnový kôň, avšak nie je tak nudný a povie za kratší čas viac, než ten za omnoho dlhší čas. Má originálnu tému ukradnutej identity, je z veľkej časti obrazný, najmä čo sa týka Josipa Broza Tita a Adolfa Hitlera. Je drsný, má v sebe tú balkánsku drsnosť a činy Chorvátov, Rakúšanov, Rusov, či iných národov a národností ako zrejme Donských kozákov, či obyvateľov pravdepodobne Kaukazu a stepí v Ázii, ale vlastne všetkých účastníkov prvej svetovej vojny nezľahčuje, ale ukazuje brutálnu realitu. Všetko doplnené hudbou od Marka Perkovića zvaného Thompson. Nemám rád zbytočnú nahotu, či vulgárnosti, aj keď to k tomu patrí, tu okrem malej nahoty bolo všetko v medziach a pritom to podstatu ukázalo. Tak to má byť, záver so samovraždou je len smutným obrazom, ktorý neschvaľujem, ale ukazuje do akých krajností vedú vojny a že sú svojím spôsobom nezmyslom. Ďalší film, ktorí vás donúti zamyslieť sa za koho bojujete, za koho to robili oni a prečo je vojna zbytočná a nezmyselná. Balkánci boli vždy tak trochu filozofi, poeti, v mnohom géniovia, ale s horkou krvou a tak niekedy od nich môžme vidieť neobyčajné svetové diela pokiaľ zostávajú v medziach objektivity. Atmosféra filmu vás uchváti, aj bez slov to povie veľa, má to moje veľké uznanie. ()

helrohir

"Josef" je film v prvom rade o tom, že vo vojne chce každý prežiť, a tomu podriaďuje svoje správanie. Film zaujme pochmúrnym vizuálom, vcelku trpkou a cynickou príbehovou skladačkou, zaujímavými postavami, a aj celkom peknou hudbou. Po technickej stránke je to vzhľadom k nízkemu rozpočtu trochu slabšie remeslo. A tá alternatívna verzia Titovho životného príbehu ma celkom pobavila. 60%. ()

Morholt

Zvláštní film. Primárním motivem je sice záměna identity, ale v polovině filmu přišel obrat, který mě o tom nutil pochybovat a ta pochybnost přetrvala i po konci, který vše zdánlivě vrátil do zajetých kolejí. Já jsem celý film vnímal spíše jako komorní obraz války na jihovýchodní frontě, která z našeho pohledu není příliš zmapovaná. Moc se mi líbila sychravá atmosféra, důvěryhodné vykreslení kozáckého zajetí a spokojen jsem byl i se závěrečným útokem. Snímek, jenž má několik rovin. Stačí si jen vybrat. 80% ()

Fr

,,KDE MÁŠ ZNÁMKU?“...... /// Komorní válečný drama, filmový podobenství …. prostě zvláštně laděnej film o nevyzpytatelnosti osudu, spojenýho s vojenskou známkou se jménem Josef. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné… víc než o příběh jde (asi?) o filozofický vyznění, ale oproti podobně komorně laděný polský Štvanici, mi tady něco chybí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že přežít válku chtěj lidi (překvapivě) až v v první řadě. 2.) Chcu se dozvědět něco víc o Švejkovo protivnících. 3.) Thx za titule ,,janle57“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

BGH

Asi moje chyba, ze jsem se tesil na 1. SV. S tou tenhle film nema spolecneho nic jineho, nez kulisy, a jeste k tomu mizerne. Nevim, sem jedinej, komu vadi v Halici roku 1915 havarovanej cervenej fokker? Helmy sturmtroperu vz. 16? Klec pro zajatce "oficira" v prvni linii? Volne zijici civiliste mezi nepratelskyma liniemi? Rakouska jednotka vedena na frontu podplukovnikem citajici asi 8 muzu? Proc nemaji rusti kozaci ruske "sasky"? Proc se na zakopy neutoci s nasazenyma bajonetama? Nevim, nepochopil jsem v tom filmu spoustu momentu (co meli zac byt ti cerkesove? Proc pobihali mezi liniema sem a tam a nakonec nechali "rusa s rakusakem" jit sami smer ruska fronta? Co mela byt zac ta ruska divozenka? Proc tam byla vsunuta scena s zeleznicnim bordelem? atd...) K mizernym kulisam se pridava jeste mizernejsi hudba ve stylu stredoamerickych indianu... PROBOHA PROC VE FILMU z 1.SV??? A abych nezapomnel...dej je taky naprosto o nicem...vlastne ani nevim, proc davam 1 hvezdicku...asi za snahu a s nadeji, ze nekdo si na zaklade tohoto filmu otevre knihu a zacne se zabyvat prvni svetovou valkou, aneb jak to bylo doopravdy....Zlate Signum laudis...i Svejk uz o 1.SV vypovida vic nez tahle slatanina... ()

• Film vyhral v roku 2011 cenu Zlatá aréna v kategórii Najlepšie vizuálne efekty na filmovom festivale v chorvátskom meste Pula. (Marek1991)
  • Identifikaci, kterou si vojáci v průběhu filmu osvojí, patří Josipu Brozovi Titu, pozdějšímu prezidentovi Jugoslávie. (VaclavSamuel)
  • Hudbu k filmu skomponoval a titulnú skladbu naspieval známy chorvátsky spevák Marko Perković Thompson. V snímke si zahral aj malú úlohu nemeckého vojaka. (Sunwheel)