Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Piškotka

Komorní a intimní pojednání o diametrálně odlišných sestrách. Jedna přijímá život a jeho pády přirozeně, druhá se vidí v moři peněz a jejich pozlátku. Právě při pádu na dno na sebe upozorňuje svými všemožnými citovými a morálními výlevy. Kdoví, zda se zamiluje do onoho zbohatlíka nebo jeho peněz. Její láska není úplně upřímná a při setkání s minulostí se zbortí jako domino. Tady by se dalo říct, dobře jí tak, ale co když i Jasmína si lásku prostě zaslouží. Hezké a přirozené byly prostřihy minulosti s přítomností. Výborná C. Blanchett a Louis C. K. Překvapila mě i S. Hawkins, ve zcela odlišné roli než byla matka v Jmenuji se Oliver Tate. ()

Disease

Tramvaj do stanice Touha v balení od Woody Allena. Sice celý film stojí jen na výborném herectví Cate Blanchett, ale koukat se na to dá. ()

valasek.m

Pro mě velké překvapení, jak mi nikdy žádný film Woodyho Allena nesedl, tak tenhle byl trefa do černého. Opravdu neuvěřitelný herecký výkon Cate Blanchett které jsem roly věřil od začátku do konce. ()

vander19

Woodyho Allena na filmovom plátne takmer vôbec nevyhľadávam. Aj ku tomuto jeho filmu som sa dostal prakticky absolútnou náhodou, keď pri domácom posedení ho zvyšná časť obecenstva zvolila na sledovanie. Staval som sa ku tomuto snímku dosť skepticky. Netušil som čo môžem od toho čakať a či to budem schopný vôbec dopozerať dokonca. Začiatok sa mi zdal celkom fajn. Postava psychycky labilnej a veľmi slabej postavy Jasmíny ma očarila. Blanchett v jej podaní bola výborná. Rovnako postava jej segry Ginger, ktorú stvárnila Sally Hawkins. Bolo tak jednoduché a priateľské na úvod a sám som čakal ako sa to vyvinie. Žiaľ ono sa to počas tých 98 minút moc nevyvíjalo nikam. Film preskakuje zo sučasného života Jasmíny v San Francisku a jej minulosťou v NY, kde jej muž patril medzi veľké finančné zvieratá. A vlastne preskakovanie deja je nosným prvkom tohto filmu, ktorý práve v ňom zobrazuje svoju podstatu. Podstatu Jasmíny, ktorá sa z dámičky vysokej spoločnosti (New York) zmenila na súčasnú trosku (San Francisco), len si to pri svojom dušenom stave a hlavne psychyckom vôbec neuvedomuje. S napútím som čakal akési ukončenie filmu, ktoré pretrhne tú šedú víziu s akou som na to kukal, ale nestalo sa....3* za pár dobrých scén a tiež výborné herecké obsadenie, ale v živote to už nechcem vidieť. ()

Itar

Cate Blanchett by si těch hvězdiček pět zasloužila, nicméně Woody tentokrát zbytkem filmu zklamal. Jakoby se ve svých myšlenkách zasekl na půli cesty a přitom se ještě snažil své diváky odstrkovat do úctyhodné vzdálenosti. Výsledkem tak je herecký koncert jedné herečky, u kterého vám budou osudy jednotlivých postav úplně ukradené, a to i přesto, že myšlenka samotná je více než zajímavá. ()

angloumene

Po zhlédnutí propadáku v podobě Kouzla měsíčního svitu jsem byla u o rok starších Jasmíniných slz poněkud ostražitější. Nakonec to vyšlo tak, že se na tehle snímek i celkem dá dívat a člověku u jeho sledování není trapno, ale přeci jen mi tam chyběl nějaký ten další šmrnc. Celkově 68 %. ()

ondrula

Dlouho jsem váhal, kterému snímku věnovat svůj tisící komentář, až mě zčistajasna a nečekaně zasáhly Jasmíniny slzy. Je ovšem třeba podotknout, že se nacházím ve stádiu, kdy jsem objevil naprosto fenomenální herectví Cate Blanchett a její role hltám opravdu dychtivě. Na jejím bezesporném hereckém talentu je postaven i snímek Jasmíniny slzy a řekl bych, že Woody Allen naprosto trefně vystihl problematiku zlatokopek, které čekají na prince a vědí o sobě, že si zaslouží být opečovávány. Sám jsem takových slepiček poznal pár osobně a vidím, že to funguje všude stejně. Síle Blanchettina herectví spočívá přirozeně ve skvělé dramatické příležitosti, kterou jí uchystala dějová křivka, jež ji přivedla ke scénám, v nichž se dá skvěle zahrát hlubina zoufalství pozlacené paničky, náhle vyhozené z mramorového paláce na mráz. V této situaci je Jasmine příhodně konfrontována s lůzou, která pro ni není dost dobrá - včetně rodiny své sestry - a také s nápadníky (obzvlášť vtipné scény). Cate Blanchett, která navíc přesvědčivě dokáže zahrát všelijaké záchvaty a hysterické úlety, podle mého názoru za takovou roli nemohla nedostat Oskara za hlavní ženskou roli, protože kombinace geniálního scénáře a geniálního herectví je neporazitelná. ()

Ollie235

Poslední Allenovy výtvory mě nikterak nezaujaly, Jasmína je tak značným překvapením. Sice už to není typická odlehčená komedie o vztazích (i když ty tam pořád hrají hlavní roli), plná sarkasmu a (rádoby) inteligentních rozhovorů, ale jsem velmi rád, že se Woody vydal novou cestou. Tohle drama totiž funguje, jak má. Střídání dvou časových rovin je výborné, přičemž Cate Blanchett exceluje v obou z nich, samotný příběh mě skutečně bavil a vyjma trochu nepovedeného konce a slabších vedlejších postav nemám co bych vytkl. A rázem se znovu těším, co pan režisér vymyslí příště. Kdo by to byl řek? ()

laepus

Můj nejdelší výlet za filmem (přes celou Moravu) se setkal úspěšným naplněním. Woody Allen ani trochu nestárne a je schopen stále napsat tak živoucí a uvěřitelné postavy jako ŽÁDNÝ jiný scénárista - každá postava tohoto filmu (nejen Jasmine) má svůj propracovaný charakter a pro diváka jsou její postoje, jednání, chování pochopitelné a srozumitelné. Samozřejmě nad všemi z obrovských výšin vládne Cate Blanchett, která předvedla výkon, nad kterým Akademie bude muset zůstat stát s otevřenými ústy. Já byl zcela spokojen a nemám důvod ubírat z nejvyššího počtu hvězd :) ()

Mikino00

Allen to opět dokázal, natočil film s extrémně nesympatickou postavou, která mě celou dobu jenom vytáčí, děj se posouvá od nikud nikam a nějaké zajímavé originální téma chybí (Blanchett, která svou povýšeneckou roli hraje skvěle, se za celý film nikam neposune, postavy vedou zbytečně zdlouhavé řeči o ničem, prostě ten stejný zaběhnutý styl). Allen měl jít do důchodu už minimálně před deseti lety. ()

katchi

Báječně zpracovaný rozklad osobnosti. Film "Jasmíniny slzy" nemoralizuje, nezhazuje, neomlouvá ani nic nevysvětluje. Pouze přirozeně popisuje fakt, že ne každý se dokáže se svým pádem poprat a začít úplně od začátku. Pokud očekáváte dechberoucí zápletku, neočekávejte. Pouze se nechte unášet pocity a emocemi hlavní hrdinky, kterých není zrovna málo. To, jaký si na ni vytvoříte názor, je už čistě na vás. Dalo by se říci, že se jedná o typický Allenovský počin, takže pokud nejste fanoušky tohoto postaršího umělce, je velice pravděpodobné, že vás nezaujme ani tato báječně fungující spolupráce mezi nim a "citově zničenou" Cate Blanchett. Pokud se ale na jeho filmy díváte s nadšením, tak mám pro vás dobrou zprávu. I tentokrát si můžete "pochrochtat blahem" nad geniálnosti dialogů, perfektním popisem postav, hořkostí života či nad Allenovým talentem vybrat ty správné herce. ()

Daqvid77

Já asi toho woodyho Allena nikdy nepochopím prostě mi přijdou ty jeho filmy nudný povrchní a hlavně pořád stejný ()

Nethar

Jak vidno, Woody Allen točí posledních padesát let filmy (tedy tyto a pak bláznivé komedie) stále stejné, leč stále stejně dobré ;-) Dávám čtyři hvězdy díky skvělému výkonu Cate Blanchett. Je to Woody, je to film o vztazích, o jejich vzniku a úpadku, je to film o lidských charakterech, kterým se dá věřit, je to film konverzační. ()

H4ku11

Cate fakt zahrala veľmi úžasne takúto otravnú ženskú, celkovo však film nezanechal vo mne nejakú veľkú pozitívnu odozvu. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem