Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Luisis

Woodyho filmy moc nemusím, ale Cate Blanchett mám jako herečku moc rád.Syrové a smutné drama o bezmoci a šílenství, s kterým v sobě Jasmine (ne)úspěšně bojuje.Podařený psychologický snímek - 88% ()

redwik

Ďalší z Oscarových filmov, ktorý som si v poslednej dobe pozrel. Narozdiel od Twelve Years a Slave, tentokrát sa mi film príliš nepáčil. Zasmial som sa asi len raz alebo dvakrát, a hlavne celkový dej a dojem z filmu bol pre mňa zlý. Do príbehu som sa nedokázal dostať a príliš ma nezaujímalo ako to všetko skončí. A keď sme už boli na konci, záver neprišiel a ja z filmu nič nemám. To, že život je ťažký, sa dalo zobraziť aj omnoho lepšie. Na druhej strane, ocenenie Cate Blanchett pre najlepšiu herečku sa mi pozdáva, takisto aj Sally Hawkins by si možno zaslúžila niečo. Toto je vôbec prvý film, ktorý som od Woodyho Allena videl, a ak budú takéto aj ostatné, možno to bude aj posledný. Cate Blanchett - Jasmine /:/ Alec Baldwin - Hal /:/ Sally Hawkins - Ginger /:/ Andrew Dice Clay - Augie /:/ Bobby Cannavale - Chili /:/ Louis C.K. - Al /:/ Kathy Tong - Raylene /:/ Peter Sarsgaard - Dwight /:/ Alden Ehrenreich - Danny ()

cartwheel

Blanchett táhne celý film, a to rozhodně nestačí. Jak hodnotit film, který se celý tak inspiruje Williamsovou hrou, že ho ani nemůžu brát za autorský výtvor? Snad jen tak, že kdybych nevěděla, že režii vedl Woody, nepoznala bych to. Hudba, samozřejmě, ale přesto - opět jsem se přesvědčila, že Woody let 70 je má srdcovka a dál ani o kousek. ()

tranquill

S komedií to nemá nic společného. Cate Blanchette zobrazuje osobní pád až na samé dno a podává vynikající výkon. Tento snímek postrádá kladného hrdinu, což je pro Allena netypické, ale to vlastně i celý film. ()

miawallacova

Dle mého je právě tento snímek vrcholné dílo Cate Blanchett. Woody dokázal opět nemožné a z něčeho tak banálního a plitkého dokázal vytvořit fantastickou podívanou. Drsná realita zachycena typickým okem Woodyho je zkrátka úžasná. Některé jeho snímky mě bavily méně než jiné, ale Jasmína se vyšoupla na žebříčku těsně pod Půlnoc v Paříži. ()

Walmy

Co do příběhu a zápletek umí Woody Allen jistě lépe, nicméně scénář, casting a především herecká show Cate Blanchett, to bylo teda něco. Jestliže Ellen DeGeneres při letošním otevíracím čísle na Oscarech řekla, že ONA je pro ní Maryl Streep, by HER I mean Cate Blanchett. ()

Yomega

Stále jsou tady inteligentní dialogy a skvělé herecké výkony (Cate Blanchett je jako vždy výborná). Stále je to film, u kterého se člověk zamyslí a který mu zůstane nějakou dobu v hlavě. Ale Woody nám bohužel stárne a jeho filmy už zdaleka nejsou to co dřív. Takže perly z jeho novější tvorby jako Match Point - Hra osudu, Kasandřin sen, nebo Vicky Cristina Barcelona jsou nepřekonány. ()

Hpatrik

Dechberoucí herecký výkon Cate Blanchett v roli Jasmine pozdvihuje tohle jinak víceméně průměrné dílko na vyšší úroveň. Výborná práce s postavami a moc pěkná výprava. Slabší čtyři. ()

PEZ

Je zaujimave sledovat, ako vacsina Allenovych filmov po roku 2000 prilis u kritiky neboduje (ono priznajme si, az tak originalne tie filmy nie su - ked uz nic ine, kopec podobnych filmov natocil predtym prave Woody Allen), ale mne sa nesmierne pacia. A potom z casu na cas natoci Woody nieco ine a kritika sa ide zblaznit. Pri Matchpointe som suhlasil, tunak uz menej. Ano, Cate Blanchett podala neuveritelny vykon, uz kolkaty krat v kariere. Ten Oscar, Zlaty Globus, BAFTA a ocenenie na asi kazdom vyznamnom festivale (po celom svete) nikoho neprekvapuje, ale film ako taky mi vela nedal. Nemam problem s depresivnymi filmami, ani postavami, pokial u mna postava alebo pribeh nejakym sposobom zarezonuje. Blue Jasmine mi nic take neposkytla, takze okrem skveleho herectva, peknej kamery a ukazky toho, ako postihla kriza americkych bohacov, som mal iba jeden velky sucit s hlavnou postavou (skor preto, ze jej nikto nepomohol ako kvoli jej osudu ako takemu). 6/10 ()

pepa3rd

Je to jako na houpačce. Jednou jsem z Woodyho filmu unešen, podruhé si natluču nos. No a právě teď jsem si odřel pozadí. Možná jsem dle popisu očekával něco malinko jiného. Jsou zde emoce, dialogy, snad i nějaké poselství, naprosto skvěle hrající Cate, ale to všechno šlo mimo mě a v podstatě mi bylo jedno, jak to vše dopadne, protože každá jedna postava mi po pár minutách začala lízt na nervy a to včetně skvělé Cate. Nudná ukolébavka, která sice v závěru na chvíli zvedne templo, ale nic, z čeho bych se posadil na zadek. 50 % ()

Torgal

Elegantne natočený film s témou, ktorá pre mňa nie je atraktívna (sledovať rozklad osobnosti, navyše v bravúrnom podaní Cate Blanchett, nie je nič príjemné na sledovanie). Vďaka živým postavám a kvalitným dialógom ale nemôžem ísť s hodnotením nižšie. 7/10 ()

chrispe

Tyyy brďo. Co k tomuto napsat? Výborná Cate Blanchett hraje postavu Jasmine, u které jsem si nebyla jistá, co čekat. Na jednu stranu ta závislost na muži, který se postará, na druhou stranu urputnost nezůstat při zemi. Její sestra, pravý opak, si žije ve své bublině, o nic víc se nesnaží, ale když jí Jasmine trochu popostrčí, chytne příležitost za pačesy. A je to správně? No já oboum holkám přála šťastnej konec, i když mi bylo jasný, že tak lehký to nebude. Zvlášť, když za štěstím pospícháte přes jiné a spoléháte na to, že právě oni vám ho přinesou. Je to dobrý film, ale pro mě asi ne až tak dobrý, abych si ho ještě někdy pustila. I když! Nikdy neříkej nikdy. ()

HenryIvan

Film do všetkých strán kričí, aký je nenútený. Človek sa pristihne, že sa na sekundu nevie zorientovať, ktorá dejová linka prebieha. Cate Blanchett hraje skvelo, no nie raz máte chuť ju prefackať. Neodtrhol som v podstate oči z obrazovky celý čas, lebo na to nie je priestor, stále sa niečo deje. Woody lepí dokopy viaceré aspekty, ale nakoniec vás to nezaujíma, pretože film konči nejako ako zo života, nemá to filmové zakončenie. Neviem, snažím sa pár vetami vystihnúť, čo mi film dal, ale v podstate to je nesúrodá hmota, z ktorej čitateľ veľa nemá, za čo sa ospravedlňujem. Netreba však zúfať. Pár lepších kúskov som už vytvoril a dúfam, že pár ( čím viac tým lepšie ) ešte lepších ešte len vytvorím. 75 %. ()

Terezadv

Rozhodně jsou mnohem lepší "allenovky" než tato a to především ty starší, ba úplně nejstarší. Teď je ale jiná doba, než před těmi 30-40 lety a tak se mění i Woody Allen, jeho humor, ztvárnění filmu, atmosféra, herci, prostředí.. Konečně nám ale zase dokazuje, že točit filmy umí pořád. Prostě vykreslí ty postavy k obrazu svému i obrazu společnosti a ony jsou pak tak marné.. Celý film je pak cynickou tragédii o zoufalé ženě. Cate Blanchett je skvěle hysterická. A prachy jsou špína. A já se ptám, co bude, až Allen nebude? ()

Luckyman

Perfektný a trefný film. Neuveriteľné spracovanie toho ako to dopadne, keď sa niekto hrá na niekoho iného. A ako to dopadne? Všetko sa začne nevinnou lžou a končí to pri predstieraní všetkého, ale pravda sa raz ukáže. Skvelé a vtipné dialógy, krásna hudba a vynikajúce herecké výkony všetkých hercov. ()

Brinkley

Po posledním rozpačitém italském odskočení do světa grotesky (Do Říma s láskou) jsem s novým Woodym víc než spokojena. Z postavy Jasmine mi běhal mráz po zádech, neb skvostná Cate Blanchett vystihla zhroucenou, manipulativní ženštinu žijící si ve vysněném světě natolik věrně, až jsem v ní poznávala jednu osobu pokrevně mi spřízněnou. Ne, není to Woody, na kterého jsme běžně zvyklí (intelektuála by zde pohledal, dlouhé dialogy hrdinů jsou nahrazeny Jasmininy monology, výbuchy smíchu taky nečekejte), ale má hodně do sebe a určitě si ho v budoucnu ještě několikrát pustím. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem