Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

Jordan

veľmi silný filmy, na ktorého označenie sa dá použiť výraz, ktorý sa síce používa pri rôznych filmoch dosť často, takže je už možno trochu sprofanovaný a trochu klišé, no tu sa hodí: mrazivý - i napriek tomu, že sa nachádzame na balkáne, sme svedkami rôznych "pikantností", mladé hrdinky sú "hot" a skôr vyzlečené ako oblečené a častokrát sa riadne "zapotia", to, čo nám maja miloš ukazuje, je vskutku mrazivé; veľmi dôležitý film, aktuálny, zarážajúci, no pravdivo, kruto a nekompromisne ukazujúci stav srbskej omladiny, nie vzdialený od stavu mládeže u nás; pri niektorých scénach som fakt čumel, ako to dokázala miloš s ústrednou hereckou dvojicou natočiť; spätne som si uvedomil, že mi to tematicky pripomínalo poľský film miestnosť samovrahov, aj keď srbská sonda do duší a tiel mlédeže je o čosi drsnejšia a krutejšia; ()

giblma

Snímek Maji Miloš šokoval diváky nejen rotterdamského festivalu explicitními sexuálními scénami a krutostí každodennosti mladých z periferie Bělehradu. Hlavní hrdinka Jasna utíká od rodiny a těžce nemocného otce do kolotoče večírků a divokých sexuálních zkušeností. Objektem jejího zájmu je o něco starší Djole, dokonale naplňující (nejen) balkánský archetyp silného macha a alfa samce, stejně jako Jasna přijímá vzorec lascivní vyzývavé ženy, se kterým je konfrontována i díky zpěvačkám srbské taneční hudby. Nejde o to, že by byli hrdinové bezcitní, Jasna projevuje při praxi v sirotčinci i přes drogový rauš dávku empatie, Djolo se během náhodného setkání s Jasninou rodinou chová jako vzorný syn nejlepší kamarádky dívčiny matky. Mládí odkojené akčními filmy a pornem však na city nehraje, nasazuje masku surovosti, a tak je i happy end Klipu zakamuflován ránou pěstí a tekoucí krví. ()

Marigold

Explicitní výpověď o generací sdíleného narcismu, který zakrývá velmi lidské pohnutky - strach ze smrti, blízkosti, intimity. De facto radikálnější verze Fish Tanku, v níž se autorka nesnaží prázdnotu nijak stylizovat, ale nechává ji zaznít v syrové a studeně mrtvolné všudypřítomnosti natáčejícího mobilního telefonu. Domněnka, že tu jde jen o prázdnou kontroverzi prozrazuje jistou nezralost diváka - neschopnost vnímat vyhrocený obsah v sociálních i psychologických souvislostech. Pod krustou stupidních lascivních hitů a upocených kuřeb na záchodech totiž dříme velmi univerzální příběh o zrání a křehkosti, která se maskuje odkoukanými pózami. Výborný debut režisérky, která má co říci. ()

darkrobyk

Čekal jsem sociální sondu do života dnešní mládeže či existenciální příběh o bezvýchodnosti dneška. Dostalo se mi vulgárního blábolu, který si zaslouží jen vulgární komentář. Jasna je kráva, co se jen kurví, fetuje, lže, myslí pouze na sebe a ničí svoji rodinu. Za své jednání a chování není nijak ztrestána (ta držková je opravdu nedostatečná). Obklopuje se stejnými krávami, náplní jejich života jsou prochlastané a profetované večírky, jenže v tom není žádný protest, anarchie, vzpoura, prostě nic. Jestli má šokovat penis (co ve většině záběrů ani nevypadá jako pravý) nebo několika vteřinový orální sex, tak to si tvůrci popletli dobu. Pornografické prostředky ve filmech již dlouho nešokují. Nevadí mi syrovost, zvrácenost, násilí, jde-li o prostředky k dosažení cíle. Zde jsou tyto prostředky cílem samým, navíc kdejaký béčkový horror je mnohem odvážnější. Trainspotting? Láska je kurva? Kids? Těmhle a podobným filmům to nesahá ani po kolena! Dokonce i Ken Park byl zábavnější. K tomu mizerná kamera a otřesná srbská popmusic. Jednu hvězdu dám za scénu v dětském domově, protože měla alespoň nějakou vypovídací hodnotu. Jinak ztráta času... ()

mchnk

Dej nadrženým buranům mobil s videem a očekávej porno klip se srbským folklórním popem. Pro mě nepochopitelně promarněný potenciál silného dramatu s dobrými herci z drsně reálného prostředí, zobrazující sociální úpadek současného Srbska, ale i přirozenou lidskost, kterou lze také v těchto místech nalézt. Místo toho nás má prý víc jak nadpoloviční většinu času zajímat velikost Djoleova penisu, zlepšování techniky orálního sexu a rozjařená debutantka za kamerou, tedy vlastně mobilem, nezapomíná diváka pravidelně oblažovat i dávkou spermatu. Všechny zmíněné a mnou očekávané možnosti filmu, společně s jakýmkoli vyzněním, se zřejmě na natáčení nedostavily. ()

• Film získal hlavnú cenu na prestížnom filmovom festivale v Rotterdame a cenu holandských filmových novinárov. (Sufferer)
  • Film vznikal šest let, čtyři roky byla Maja Miloš v intensivním kontaktu s mládeží. Za tu dobu hovořila se stovkami mladých lidí, čímž se chtěla vyhnout ironickému odstupu. (JoranProvenzano)
  • Veľký rozruch vyvolali scény, v ktorých sa neplnoletí hrdinovia Klipu oddávajú sexu. Obvinenia z pornografie však režisérka Maja Milos odmietla a popísala slovami: „Nemravné by pre mňa bolo neukázať to. Nakrútila som film o tínedžeroch, všetkých ich baví sex a je to základná vec, o ktorej rozmýšľajú. Neukázať to by bolo klamstvom.“ (Sufferer)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu