Introvertný mladík Niko ostal bez peňazí i bez vodičáku. Túla sa ulicami Berlína v snahe dať si niekde kávu a na svojej ceste sa stretáva sa rôznymi ľuďmi a necháva sa unášať rôznymi udalosťami, o svojej budúcnosti však nemá žiadnu predstavu. Nekonvenčný portrét mladej generácie režiséra Jana Oleho Gerstera sa stal nemeckým filmom roka 2013. (STV)

nascendi

Pred pár dňami som sa pochvalne vyjadril o nemeckej kinematografii posledného obdobia a hneď mám k dispozícii ďalší dôkaz, že to nie je iba nejaká epizódna odchýlka od doterajšieho. Koho by napadlo, že v roku 2012 niekto nakrúti čiernobiely film, zdanlivo bez deja, s postavou sympatickou nanajvýš vizuálne, podfarbí to nevtieravou hudbou a vznikne z toho pozerateľný a dokonca príťažlivý film, ktorý bez zaškrípania plynie od úvodných po záverečné titulky. Tom Schilling je vo filme veľmi presvedčivý a patrí mu veľký podiel na celkovo dobrom vyznení. ()

eLeR

Niet sa čo čudovať, že toto bol film roku 2012 v Nemecku, a niet sa čo čudovať, že Tom patrí k najväčším talentom v Nemecku. Ja sa teda nečudujem ... muzika a spracovanie tiež výborné. ()

bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Oh Boy / OH BOY / Sakra, kluku!) - Pro mne asi ten pomyslný vrchol letošního festivalu. Film o kontrovérzním rozmazlenci, který najednou o vše přišel a potuluje se od nikud nikam má své strašné kouzlo a úžasná černobílá kamera, která vyjadřuje černobílé Nikiho pocity to jen dokresluje... - 3. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 4. místo - 95% ()

mat.ilda

Sakra, kluku - tys mi učaroval! 24 hodin bez kávy ve dni blbec novodobého rozervance, který na to, jakým protivenstvím prochází, zachovává stoický klid a dokonale si užívá svůj momentální životní postoj... ukáže se, že dočasně, neboť otec se vyjádřil jasně - jediné, co pro tebe můžu udělat, je neudělat nic... což je mimochodem velmi moudré rozhodnutí. Krom toho, že se Niko Fisher tak krásně hledal a měl interesantního kamaráda, provázel ho allenovský džezík a černobílý obraz se záběry Berlína jak z profi fotek padesátých let... prostě skvělá náladovka s naprosto lahůdkovým Tomem Schillingem ♥ - zkrátka, přesně podle mého guuusta - jdu do plných! ()

poz3n

Pravděpodobně nejlepší film, který jsem na festivalu viděl a ještě uvidím. Scénář plný malých krásných nápadů a scén s prvky geniality a absurdity. 47. MFF KV. 9/10 ()

claudel

Hervorragend! Když jsem se díval na jaře na německé filmové ceny, trochu mi ta dvě slova "Oh boy" lezla na nervy, neboť tenhle film vyzobal téměř všechny kategorie a byla to pak už ke konci nuda. Po jeho zhlédnutí mi však nezbývá nic jiného, než smeknout. Všechny ceny a uznání, které získal, si stoprocentně zaslouží. Všechno je tak, jak má být, hořkosladký černobílý snímek prostoupený melancholií, již může jen málo měst poskytnout stejnou měrou jako Berlín. Excelentní Tom Schilling v titulní roli, jeho Nika si musí snad každý zamilovat, výtečná hudba, která mj. připomene filmy Woodyho Allena, neotřelá kamera, kvalitní scénař s bezchybnými dialogy, vedlejší role skvěle zahrané a tahle bych možná mohl pokračovat donekonečna. Oh Boy je mimořádně úspěšným snímkem, generační výpovědí, dalo by se říci, že přelomovým snímkem s potenciálem kultovního díla, které rozhodně připomene filmovou klasiku šedesátých a sedmdesátých let. Německá kinematografie si v posledních letech vede znamenitě a není to již jen díky Akinovi, Tykwerovi nebo Petzoldovi. Formuje se generace mladých a talentovaných režisérů, již nám toho ještě určitě hodně předvedou. ()

jhrasko

O chlapcovi, ktorému sa dá pomôcť len tým, že už mu nikto nikdy nepodá pomocnú ruku. A i to je otázka ?! Moderné, prekvapujúce, napriek čiernobielej optike neuveriteľne farebné. ()

Johny_fork

Člověk si musí něco prožít, aby si zasloužil svůj šálek kávy. V hlavní roli ta špinavější část Berlína a vynikající Tom Schilling. ()

Krt.Ek

"Nedal by si někdo šálek dobré brazilské kávy?" - Kandidát by tu byl, mistře! ;-) Aneb co vše může plnit úlohu symbolu neuspokojivého, bezcílně těkajícího, mladého, ale už tolik vyčerpaného života, palčivé existenciální krize, míjení se s vlastním osudem, ztráty porozumění sám sobe i světu (Klíčová otázka, kterou si Niko klade, by šla parafrázovat takto: "Zbláznil jsem se já, nebo lidi okolo mě? Jak se v tomhle bláznivém světě (z)orientovat? Co dělat?" - Nakonec jsme na/porušeni všichni. A s tím se nedá nic dělat, nezbývá než zatnout zuby a (vy)držet.). ___ Oh Boy je zvláštním filmem (resp. můj zážitek z něho nemůžu nazvat jinak než zvláštním), během sledování jsem si totiž nebyl jist, zda mě baví (resp. oslovuje), nebo ne, jestli mi něco dává, nebo ne (jinými slovy, zda není festivalovým filmem na jedno zhlédnutí), aby uběhlo několik dnů a já díky vnitřnímu usebrání (na něž skrze všechny ty vzruchy po dobu projekce nebyl čas) zjistil, že jsem se setkal s něčím výjimečným - současně komickým a melancholickým, hlavně však hluboce pravdivým pro ty z nás, kteří čas od času mají pocit, že něco důležitého zmeškali a že už na ně žádná budoucnost nečeká, a vlastně ani neví, proč si ji v tomhle bláznivém světě vůbec zařizovat. Díky, pane Gerstere za tak vyzrálý debut. 80 % ()

slunicko2

Mladý Niko neví, co chce, ale dostane to v plné míře aneb Pouť za kafem. 1) 34letý scénárista, koproducent a režisér Jan Ole Gerster ve svém debutu prokázal schopnost pro detail a atmosféru a předvedl, že i za malý peníz, v tomto případě za 300 000 €, lze pořídit pěknou muziku. 350 000 německých diváků to potvrdí. 2) 30letý přitažlivý Tom Schilling (hlavní postava Niko) byl hlavním důvodem, proč jsem s chutí snímek sledoval až do konce. 3) Uznání si zaslouží i přesná hudba především (ale nejenom) skupiny The Major Minors. 4) Výstižný koment: creTin. 5) Kennst du das Gefühl, dass dir die Leute um dich herum merkwürdig erscheinen? Und je länger du darüber nachdenkst, desto klarer wird dir, dass nicht die Leute, sondern du selbst das Problem bist? Znáš ten pocit, že ti lidé kolem připadají zvláštní? A čím více o tom uvažuješ, tím je jasnější, že ne oni, ale ty jsi ten problém. ()

Aljak

Dosť depresívny film, no zato krásne precítený. Fakt nádherne vykreslená celé tragikomédia života na obraze jedného dňa a jednej noci v živote mladého Nika putujúceho ulicami Berlína, kde sa necháva "unášať" rôznymi udalosťami, ktoré mu deň prináša. Každá z udalostí mala svoju symboliku, ktorá svojim spôsobom zasahuje reálnu existenciu v súčasnej dobe. No a k tomu všetkému ten symbol kávy, ktorá je tak nedosiahnuteľná... Je to jeden z tých filmov, ktoré donútia človeka premýšľať nad životom a jeho strasťami. Snáď najlepšie celú povahu príbehu charakterizuje veta, ktorou Nika odpísal jeho vlastný otec: Jediné, čo pre teba môžem spraviť, je nespraviť nič... Takže z mojej strany veľká spokojnosť, aj keď ten čiernobiely artový feeling v tomto prípade nebol až tak žiadúci. A nedá mi nespomenúť sekvencia, keď bol Niko s Matzem na tom natáčaní filmu - ten námet z prostredia 2. svetovej vojny o lovestory medzi dôstojníkom SS a židovskou knihovníčkou by mohol byť celkom zaujímavý. ()

Martin741

Nemecka kinematografia sa vysvihla a vyplodila priemerny film, a nie len dalsiu retardovanu koninu a la Uwe Boll popripade naprosto priserny Freier Fall. Zazrak! Pribeh zo sucasneho Berlina v roku 2012 je fajn, mlady herec vybraty dobre. Potulky po meste su na urovni, stretavky s ludmi rozneho razenia tiez. Celkovo vsak len dalsi nemecky priemerny film, na vysiny Gannselovho Die Welle to stale nema. 65 % ()

dresi

Černobílý film, který překypuje barvami. Bezsmyslné flákání, touha po kafi a nejistá budoucnost. Berlín nikdy nebyl krásnější. ()

trojúhelník

Zvláštní. Trochu jsem se v tom našel. Zajímalo by mě, zda neustálé přeskakování osy a přiskokování po ní byl koncept či ne. Ač jsem většinou proti zajetým stereotypům, trochu mě to rušilo. A scéna v hospodě byla úžasná! "Ich verstehe die Menschen nicht mehr." ()

Autogram

Prečo musí byť portrét mladej generácie portrétom flákača? Lebo je to zaujímavé? Pre mňa nie je a keď ako-tak pútavé epizódy nahradí nudné nikam nevedúce filozofovanie, ide to dolu vodou. Zaujímavou postavou bola Julika, bývalé malé tučné dievča, ktoré to má v hlave tiež trošku popletené. Asi nie je veľa nemeckých filmov o súčasnosti, kde sa zdraví Heil, Hitler! ()

Badseeds

Pro mě se nejlepší podívaná letošního KVFF vyklubala z nejprve nenápadně působícího filmu, který ale pevně stojí na kvalitním scénáři a čerpá ze zvlástní poetiky prostředí Berlína. Vypíchla bych hlavně ´total hammer´ scénu s revizory a také přirozený herecký výkon hlavního představitele. A pokud zase někdy nedostanu kafe, protože bude rozbitý kávovar (jak se nám stalo hned po promítání v baru v Thermalu) , bude jen velmi těžké si nevzpomenout právě na tento film. ()

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary