Zločiny a poklesky

• USA Crimes and Misdemeanors (více)

Tragikomedie Woody Allena vypráví paralelně příběhy dvou hlavních postav: jednou z nich je úspěšný oční lékař, který nechá zabít svou nepohodlnou milenku a zachrání tím svou rodinu; druhým je neurotický a neúspěšný dokumentarista, natáčející portrét svého opovrhovaného úspěšného švagra, který mu nakonec ještě přebere ženu, kterou miluje. ZLOČINY A POKLESKY jsou jedním z Allenových "vážných" filmů, z nichž je cítit jeho skeptický, až depresivní pohled na současnost, ovšem zároveň v něm probleskuje i Allenův humor, takže divák osciluje mezi smíchem a smutkem. (Quentin T.)

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Zločiny a poklesky jsou klaunovým moralizujícím sarkasmem. Klaun si podmaňuje dualitu i přímou rozporuplnost samotné podstaty bytí. Melancholii vkládá do konců jízlivostí v pošetilém vzdoru tvrdohlavé hrdosti vlastního obětování cynickému řízení nástrah i nadějí života. Klaun vytváří nezdvořilé anekdoty, prchlivé absurdity škodolibé výzvy a uštěpačné poznámky hodnotám morálky. Terčem klauna je vyšší střední třída ve snobské aroganci privilegovaného zaujetí vlastní stavovskou nadřazeností. Přitom si nezapomíná pohvizdovat, rozjařeně povykovat i obřadně tancoval v euforickém povznesení na nahotě rozpolcených principů morálky a fungování hierarchického uspořádání svědomí. Klaun je cynický v tklivém výrazu tváře a občas zazvoní rolničkou. Klaunovým karikaturním i rituálním nástrojem je Cliff Stern (velmi příjemný Woody Allen), morálně zásadový filmař. Intelektuální a niterná osamělost rozrušeně uvěří ve spřízněnost duší, jízlivost si staví vícepatrové hříčky. Dualita je základem, příčinou i důsledkem. Hlavním cílem klaunova sarkasmu je Judah Rosenthal (pozoruhodný Martin Landau, jako malý kluk Garrett Simowitz), společensky vážený a velmi úspěšný oftalmolog. Elitářství vyššího středního stavu udržuje odměřenost i v náhlém afektu vášně. Zločin a trest neuznává stavovské rovnostářství. Ani víra není ušetřena konfliktu a rozpolcenosti základních principů fungování. Vedlejším cílem sarkastické zuřivosti klauna je Lester (vynikající Alan Alda), sebevědomý a velmi úspěšný televizní producent, pohrdavý Cliffův švagr a narcistní ješita s despotickými zákony. Úspěch je plodem laciné podbízivosti, a proto tak slaví své vítězství v morálně škodolibých hrátkách. Hlavní ženskou postavou je Halley Reed (příjemná Mia Farrow), televizní producentka v dokumentárním oddělení a náhlý závan klaunovy prchavé naděje. Ale žádná spřízněnost není dokonalá. Významnou postavou je Dolores Paley (zajímavá Anjelica Huston), letuška a Judovo opojení živočišným temperamentem vášně. Uražené ženství brání své právo s pomocí zásadní výhružky poklidu společenské spořádanosti vyšší střední třídy. K výraznějším postavám patří též Ben (sympatický Sam Waterston), Lesterův bratr, oblíbený Cliffův švagr a rabín, pevný ve své víře a morální ušlechtilosti. Morální čistota je jeho niterným postojem života. Osobitější klaunovou filozofickou hříčkou je tu Louis Levy (pozoruhodný Martin Bergmann), stařičký univerzitní profesor filozofie s jedinečnými podklady rozporuplnosti podstaty, smyslu i společenské evoluce života. Z dalších rolí: Judův bratr, znalý temnějších zákoutí tepu reality života, Jack Rosenthal (Jerry Orbach), Cliffova odměřená žena a Lesterova i Benova sestra Wendy Stern (Joanna Gleason), tolik osamělá Cliffova sestra Barbara (Caroline Aaron), Judova spořádaná manželka z vyšší střední třídy Miriam Rosenthal (Claire Bloom), Cliffova milá neteř a Barbařina dcerka Jenny (Jenny Nichols), Judův ctihodný otec ve vzpomínkách Sol Rosenthal (David S. Howard), či pochybovačná Judova tetka May ve vzpomínkách (Anna Berger). Zločiny a poklesky jsou nadnesenou klaunovou hříčkou na téma psychologie, morálky, zločinu, trestu a svědomí vyšší střední třídy. Klaun je cynický, rouhačství neušetří ani židovství, žádostivě křepčí vzdorem i opojením života. Osvěžující a důvtipný klaunův sarkasmus. () (méně) (více)

Topco

Dva filmy v jednom, z ktorých u mňa jednoznačne vyhral ten s Landauom. Príbehy s viacerými malými životnými pravdami, ktoré Allen podáva veľmi nenútene: s humorom, ľahkosťou i vážnosťou zároveň. Čím viac máte odžité, tým viac si to užijete. 4,5* ()

C0r0ner

Allen u mě jako obvykle neboduje, řekl bych, že to je především z toho důvodu, že se věnuje tématům, která jsou mi naprosto cizí a ty příběhy mě vůbec nezajímají. Tohle mělo docela přesah, ale když mě to většinu stopáže strašně nudilo, tak víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu. 35% ()

Juto

,,Zločiny a poklesky" patria medzi Allenove najambicióznejšie námety. Bravúrne spája komédiu a drámu. Vzhľad filmu je elegantný a strašidelne temný, zatiaľ čo partitúra je jazzová a zvodná. Príbeh má niekoľko kľúčových tém (dobro a zlo, život a smrť ), ktoré sú veľmi jasne riešené a spracované s obratnosťou a pravdou. Koncept ako taký nie je inovatívny, ale je náročný a nesmierne presvedčivý. Humor je úžasne ironický a veľmi charakteristický pre osobitý múdry Allenov štýl, sú tam odkazy a postrehy, ktoré sú ostré a bystré (vždy jedna zo silných stránok Allena ako spisovateľa) a sú dobre zmiešané s vážnym tónom, ktorý je temný a patrične znepokojujúci. 8,5/10 ()

mortak

Woody jako pozorný žák Jeana Paula Sartra: člověk je svobodný a svými rozhodnutími utváří svojí esenci. Svoboda ovšem nespočívá jenom v našich rozhodnutích, ale taky v tom, že je dokážeme unést a stát si za nimi (viz drama Mouchy, které zde volně Allen variuje). Člověk hledá boha, ale nachází jen jiné lidi (drama Dábel a pánbůh). Juda tedy při svém rozhodování nemluví s tím druhým v duši - s bohem, protože ten tam nikdy nebyl přítomen, ale jen s přítelem rabínem. A stejně tak Cliff je fascinován slovy filosofa, které zaznamenává na filmový pás, aby byl jeho smrtí zanechán ve svých nejistotách a otázkách. Světlo v temnotě je hlavním symbolem filmu a je obsaženo v Judově povolání. Rabín se nebojí oslepnutí, protože ho provází světlo vnitřní. ()

Radiq

Takže klasika - nic, co by mě u Woodyho Allena překvapilo - nudné typy žen (intelektuálky a ukecaný), mužské role taky jako vždy (ukecané a úspěšnější než Woody), otázka nevěry ("nečekaně") atd. Jediný vtipný momenty, který mě opravdu pobavily a nedržely ve mě jenom ubohou pohodovou atmosféru, byly, když tam ta jedna baba vyprávěla o tom rande, kdy ju posral a fakt hustá hláška okolo sexu: já jsem byl naposledy v ženské, když jsem byl na prohlídce sochy svobody. To se fakt povedlo, chch. ()

LeoH

Neveselý kousek, který mám moc rád za dějovou i myšlenkovou mnohovrstevnatost. Zápletka s trojúhelníkem Allen-Farrowová-Alda je sice jen nahozená, ale moc dobře odkoukaná ze života (jak si v milostné fascinaci druhou osobou dokážeme nadělat spoustu iluzí o intenzitě vzájemných citů, sdílených hodnotách a životních postojích…), pak je tu ten svérázný filosof a postupně slepnoucí rabín, samé silné motivy, plus Nykvistovy teple podzimní světelné atmosféry. Až jsem byl překvapený, že tohle všechno je z jednoho filmu, připadalo mi to ve vzpomínce jako filmů několik. Sám autor si prý víc cení soustředěnějšího zpracování téhož základního tématu v Match Pointu – ten se taky hodně povedl a je asi přístupnější s prominutím normálnímu divákovi; Zločiny jsou podle mě bližší lidem, které oslovuje Woodyho „klasické“ období. Jde ostatně o jeden z posledních Allenových počinů z doby, kdy byl u nás ještě poměrně novým fenoménem, objevovali jsme jeho starší filmy a nadšeně chodili do kina na každou novinku, která pokaždé stála za to – což vůbec nebyly špatné časy :-) ()

Helixus

Celý film je vlastně docela nuda se špetkou typického Allenovského humoru...Woody hraje opět ten samý neurotický charakter jako v každém jeho filmu...Nicméně konec vykrystalizuje v krásnou filozofickou baladu, která mě utvrdila v tom, že nic ve filmu nebylo zbytečně...a už jen za toto si film zaslouží 4*.... ()

Master19

Jeden z mála Allenových filmů, kde má po boku herce na stejné úrovni. Proto to tentokrát nebude jen Woody Allen, kdo vám zůstane v mysli, ale i Martin Landau a Alan Alda. Znovu jde o vynikající mix mezilidských vztahů a podrazů, lásky a nenávisti, humoru a emocí. Vše vygradováno do nádherného konce: "lidská osobnost je součtem jeho předešlých rozhodnutí". ()

Mishqo

zlým ľuďom sa darí a dobráci sa trápia...pre mňa jeden z tých slabších Allenových filmov pretože ma to príliš nenadchlo ale zase boli tam pasáže kde som sa nemohol od smiechu nadýchnuť =D taký ľahký nadpriemer 7/10 ()

Autogram

Malá dva roky trvajúca nevera môže byť váčší problém, ako by sa zdalo, a tak sa pristupuje k jeho riešeniu. To je celý jednoduchý príbeh, ale podstatou filmu je filozofovanie o ľudskom šťastí s náboženskými narážkami. Všetko plynie tak pohodovo, ako to Woody vie, a nezaprel aj na plátne svoju lásku k Mii Farrow alebo slabosť na chodenie do kina na dospelé filmy so školáčkami. Za záverečný pekný preslov o šťastí zaokrúhľujem nahor. –––– Naposledy jsem byl v ženské, když jsem navštívil sochu slobody. –––– Jestli chcete šťastný konec, jděte na hollywoodský film. –––– Události se dějí tak nečekaně, tak nespravedlivě. Lidské štěstí zřejmě není zahrnuto v plánu stvoření. ()

blixadovan

Už je mi jasné, odkud Woody Allen "opisoval" při Match Pointu - tam taky nechal pachatele úkladné vraždy bez trestu. V přítomnosti Mii Farrow je Woody skutečně vtipný, je znát, že mu její blízkost šla k duhu. Obvyklý morální přesah výjimečně nepřevtipovaného filmu mu obzvláště sluší. Nejlepší vtip: "Naposledy jsem byl v ženský při poslední návštěvě Sochy svobody." :-)) ()

toropro

Dostojevského Raskolnikov se po týdnech vnitřních rozporů přiznává k vraždě dvou žen a odchází na Sibiř, Allenův hlavní hrdina se nepřiznává a žije šťastný a spokojený život...Jestli toto není geniální námět, tak co potom je?! ()

venca163

Jedna z nejlepších Woodovek, jakou jsem viděl. Woody se tady taky hodně realizuje, jako poprvý v Annie Hall, ale je rozhodně o dost drtivější. Ale všechno, co se točí kolem Alana Aldy, je i bezkonkurenční sranda =). Plus neuvěřitelně tíživej závěr, posledních 20 minut je nálož. (90%) ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem