Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Pohrobek

Ono je to těžké, když žijete sám v Černé laguně, druh tlí někde ve skále, občas zardousíte nějakého indiána (perfektní likvidace prováděná dvěma tlapami s následkem rozdrcení hlavy - jeden týpek, co tuto masáž přežil, do konce filmu leží nehybně v posteli s ofáčovaným obličejem), a pak se tu najednou zjeví taková kost, která si to svým kraulem křižuje po laguně sem a tam, kdo by nedostal chuť? Ústřední vodník je absolutně nejsympatičtější postavou, i když na zemi mu to tolik nejde. Zajímalo by mě, co s tou brunetkou zamýšlel ve své jeskyni dělat. ()

Superpero

Ale jo, stále je to dobré hlavně díky netvorovi, který kvůli své hodně dobré masce vypadá docela stylově i dnes. Scény s netvorem a bez něj jsou skvěle vyváženy není ho ani moc, ani málo, takže se vám nestačí omrzet, ale zase v ději není nějaká zbytečná omáčka kolem. Navíc Julia Adams tomu dodala tu potřebnou špetku sex appealu. Celkem příjemný filmový zážitek. ()

Anderton

Jack Arnold bol asi najväčší macher na sci-fi v 50. rokoch, pretože sa im dlhodobo venoval a vždy prišiel s niečím novým. Taktiež sa vyhýbal mimozemšťanom, asi preto, že boli stredobodom pozornosti ostatných režisérov. Netvor je jeden z najexotickejších sci-fi danej éry, na súší je nám horúco, a tak sa často chodíme schladiť do vody. Nakoľko je tento film alegóriou studenej vojny nedokážem odhadnúť, ale máme tu dva rozdielne svety, bezcitného osamelého netvora a skupinku ľudí, bojujúceho s ním o holý život, tak posúďte sami. Inak maska netvora z neho robí celkom sympaťáka, až mi niektoré postavy nebolo vôbec ľúto. Navyše ak sa nechajú napadať na súši absolútne nemotorným tvorom. ()

Tsunami_X

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak. () (méně) (více)

Oktavianus

Patrně první ekologický horor, nádherná Julia Adamsová s nejkrásnějšíma a ve své době i nejdražšíma nohama, vilná nadržená humanoidní žába, minimální naivita v ději a chování a napínavý příběh. Jasně, postavy jsou tradičně šablonovité a děj ve střední části filmu moc neodsýpá, některé podvodní honičky na titulního hrdinu jsou delší, než by měly, navíc moc nefunguje gradace hrůzy - příšera se nám hned na začátku ukáže v celé své kráse a na žádný tajemno nezbývá prostor, ale čert to všechno vem. Je tu přece tak úžasná maska příšery, nádherné exteriéry tropické laguny, kráska v plavkách, dobrodružství a napětí a prostě všechno... Ano, už dlouho jsem nebyl z žádného padesátkového filmu tolik nadšený. ()

• Predtým, ako bol scenár dokončený, už boli urobené plány ako ponechať netvora nažive, aby sa ponechalo otvorenie pre pokračovanie ďalšieho dielu. (westerns)
  • Design Netvora vytvořila Milicent Patrick, ačkoliv si ho veřejně přisvojil Bud Westmore, který v té době stál v čele oddělení masek Universalu. (Mr.Hudson)
  • Ještě dříve, než byl dopsán scénář, bylo rozhodnuto, že Netvorův osud bude nejistý, aby se ponechal prostor pro případný sequel. (Dreadd)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)