Reklama

Reklama

Huo shao hong lian si

  • Hongkong 火燒紅蓮寺 (více)
všechny plakáty
Trailer
Hongkong, 1994, 104 min

Režie:

Ringo Lam

Scénář:

Yin Nam

Hudba:

Chun-Hung Mak
(další profese)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

Shit 

všechny recenze uživatele

Temný akční Fantasy od Ringo Lama, to sem teda ještě neviděl a musim říct, že se s tim popral víc než dobře, jako ve většině jeho filmů je tady hodně kladenej důraz na perfektní akci, kterou obstarává převážně hlavní postava mladýho mnicha, kterej je fakt skělej a za pomoci obřího meče tam naseká celkem velký množství nepřátel, kung fu mu samozřejmě taky neni cizí, takže tam i pár nepřátel seřeže. Navíc příběh je dostatečně kvalitní a svižnej, aby to vůbec nenudilo a temnej, aby to nepůsobilo jako pohádka, neprávem opomíjený ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Ringo Lam pojímá pro něho netradiční žánr fantasy s bojovým uměním jako prostor pro vypjaté drama o boji hrstky šaolinských mnichů uvězněných v podzemním labyrintu plném pastí. Příběh převzatý z klasické předlohy (poprvé byl zfilmován jako mnohadílná série mezi roky 1928 a 1931) zde díky Lamově rukopisu nabývá ponurou a dramaticky vypjatou podobu. Typicky pro režiséra je akce pojatá nikoli jako spektakulární atrakce a naopak slouží jako expresivní prostředek. Podobnou roli má i prostředí, takže víc než konkrétní část výpravy či extravagantní choreografie divákům utkví prach, temnota, bolest, krev, hrůza a utrpení. Film lze také vnímat jako metaforu pro nadcházející předání Hongkongu Číně. Nejen díky příběhu o bojovníkovi, který se dobrovolně vzdá agresorům, aby ušetřil své přátele, ale tím se jen dostanou do labyrintu, kde přicházejí nejen o svobodu, ale musejí se zříct své identity a minulosti (nesmějí říkat, že jsou ze Shaolinu, jsou jen otroci - kdo se vzepře, zemře). Výmluvné jsou i sekvence zrady jednoho spolubojovníka, nelítostnosti dobyvatelů a také scéna s dívkou, která coby prostitutka nemá problém s tím, se podvolit vládci labyrintu, ale záhy poznává, že se tím nezachrání, a vládce naopak chce cítit její děs a podmanit si ji, když se bude bát o svůj život. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Temná a brutální fantasy Ringo Lama je jasnou alegorií na blížící se předání Hongkongu pod správu Číny- podzemní chrám Rudého lotosu, nepřehledné bludiště s mnoha skrytými nástrahami, a shaolinští mniši, kteří jsou nuceni v něm otročit podle rozkazů zvráceného starého (bývalého) generála. Humor v tom není skoro žádný, jen temnota, úzkost, nekončící násilí a smrt. Nezapomenutelné. ()

raimi 

všechny recenze uživatele

Ringo Lam se nezapře. I když točí "dobrodružný snímek s fantasy prvky", tak je to temnota sama. Celý příběh se odehrává v prostředí, kde kromě úvodní a závěrečné sekvence není žádná obloha, natož slunce, a kde kromě stohů usušeného obilí není vůbec žádná rostlina. Jen poušť, prach, neobydlené ruiny a chrám Rudého lotosu. Chrám v nehostinných pustinách, jehož okolí je poseto kostrami, oběšenci a torzy těl. Chrám, který má atmosféru, proti které je pobyt v Osvětimi procházka Denisovými sady. Všudypřítomné pasti, mříže, okovy, kámen, prach, podzemí, temnota, smrt a utrpení dávají psychice pěkně zabrat. Vybojovat si v tomhle prostředí absolutního porobení svobodu nebude snadný úkol. O alegorii na předávání Hongkongu Číně se výborně rozepsal uživatel JFL. ()

maty39 

všechny recenze uživatele

Znám pod názvem Burning Paradise. Tak nám zase jednou napadli Shaolinský klášter. Mniši byli zajatí Rudým Lotusem a utíká jen Fong Sai Yuk. Brzy je však armádou (celou, fakt) dopaden a uvězněn také. No a pak už se to jen řeže a řeže. Mniši se snaží dostat ven, osvobodit mistra a podobně. A tajemný supervládce a jeho bojovníci se je snaží udržet vevnitř. Dá se na to koukat, celkem to odsejpá a lahůdka jako jezdec přeseklej v pase (kůň si cválá dál a krev stříká) je opravdu nezapomenutelná. ()

Reklama

Reklama